Hlavní navigace

Potvrzení dobropisu - zákon?

  • (neregistrovaný) 89.29.44.---

    9. 10. 2009 14:01

    Dobrý den,
    můžete mi prosím někdo poradit, podle kterého zákona se musí nechat potvrdit převzetí dobropisu?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2009 14:30

      HankaZ (neregistrovaný) 82.142.94.---

      Re: Potvrzení dobropisu - zákon?
      Vedli jsme s kolegy na téma potvrzování dobropisů debatu, ale stále v tom panují nejasnosti. Shodli jsme se, že praxe je taková, že dobropisy se nechávají potvrzovat, ale připadá mi, že z toho zákona je to takové nejednoznačné, hovoří se tam o období, v němž byl doklad doručen!, to si každý může vyložit po svém. Nemáte někdo zkušenost s tím, jak se na to při kontrolách dívá finančák? děkuji

    • 9. 10. 2009 14:49

      Šena (neregistrovaný) 77.236.193.---

      Re: Potvrzení dobropisu - zákon?
      Finanční úřad kontroluje datum uvedený na potvrzení o převzetí s datem, kdy máte dobropis v DPH - necháváme si potvrdit převzetí přímo na dobropisu-stačí např.zaslat faxem-FÚ nic nenamítal.

    • 9. 10. 2009 15:12

      Katuška (neregistrovaný) 90.179.240.---

      Re: Potvrzení dobropisu - zákon?
      souhlasím, jen by mě zajímalo, jak to dělají ty velké firmy, jako např. UPC, které prostě pošlou zpět přeplatek a dobropis, který si musíte vyžádat, potvrzovat nechtějí. Stejně tak PRE, která s klidem vystavuje faktury se zdanitelným plněním loňského roku! Stejně tak Česká pojišťovna Vám dobropis taky nepotvrdí...

    • 9. 10. 2009 17:49

      Janek (neregistrovaný) 93.99.200.---

      Re: Potvrzení dobropisu - zákon?
      Vystavujte účetní dobropis /bez DPH/ a nemusíte nic potvrzovat.

    • 10. 10. 2009 19:58

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Potvrzení dobropisu - zákon?
      1) Potvrzený dobropis (nebo-li povinnost prokázat převzetí dobropisu) musí být pouze tehdy, opravuje-li se základ daně a výše daně a to pouze v těchto případech:
      - při zrušení nebo vrácení celého nebo části zdanitelného plnění,
      - při snížení základu daně na základě sjednaných podmínek u zdanitelného plnění, ke kterému dojde po datu uskutečnění zdanitelného plnění,
      - při vrácení spotřební daně podle § 40 odst. 2.
      V těchto případech0 lze opravit ZD a DPH teprve po předání dobropisu a je tedy nutno prokázat jeho předání..

      2)V ostatních případech opravíte ZD a DPH ve zdaňovacím období, ve kterém byla oprava výše daně provedena, a to:
      - při použití úplaty, ze které vznikla plátci povinnost přiznat daň, na úhradu jiného zdanitelného plnění nebo plnění osvobozeného od daně nebo plnění, které není předmětem daně.
      - oři opravě výše daně při zvýšení základu daně, ke kterému dojde po datu uskutečnění zdanitelného plnění.
      - při opravš výše daně, pokud dojde k vrácení úplaty (zálohy), u níž ke dni jejího přijetí vznikla povinnost přiznat daň a jestliže se zdanitelné plnění neuskutečnilo.
      V těchto případech není povinnost mít dobropis potvrzen.

      Pokud jde o vyúčtování např. za el. en. a vznikl přeplatek, pak se nejedná o opravu ZD ani daně (viz. odst. 1) a tedy se nejedná o dobropis, který musí být potvrzen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).