Hlavní navigace

Dan z prijmu pri praci cast roku v CR a cast v zahranici

  • (neregistrovaný) 194.228.17.---

    11. 1. 2012 13:41

    Dobry den,
    prvni 4 mesice jsem pracoval jako zamestnanec v CR, od 5.2011 jsem zamestanec nemecke firmy. Od 8.2011 take v nemecku ziji i se svou rodinou.
    V CR mam stale prijem z pronajmu bytu a take platim hypoteku, kde mam uroky, ktere bych si mohl odecist pripadne z dani.
    Muj dotaz se tyka, jestli danove priznani musim podavat i v cesku, jelikoz danovym rezidenten jsem v nemecku (tam take platim dan, socialni, zdravotni...).
    V pripade ze ano (priznani i v CR), muzu si odecist na danoveho poplatnika za cely rok, nebo jen po dobu co jsem byl zamestnan v CR ? (prvni 4 mesice). Musim nekam v danovem priznani uvest i prijmy ze zahranici ?

    Dekuji za informace,
    s pozdravem
    Tomas

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 1. 2012 11:47

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      základní otázkou je, zda jste skutečně německým daňovým rezidentem. Uvádíte, že v Německu žijete od srpna 2011. § 2 zákona o daních z příjmů jako základní kriterium pro určení daňového rezidetství stanoví:
      - "bydliště", tj. místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat, nebo
      - pobyt alespoň 183 v daném roce, tj. "obvyklé zdržování se" na území ČR.
      Pokud tedy v ČR máte bydlště nebo se zde "obvykle zdržujete", jste českým daňovým rezidentem.

      Daňový rezident přiznává v daňovém přiznání své "celosvětové" příjmy, tedy příjmy plynoucí z území ČR i příjmy plynoucí ze zahraničí. Daňový nerezident přiznává pouze příjmy plynoucí z území ČR.

      Takto nastavenou definici rezidentství dále modifikuje pokyn MF D-300, resp. nově Pokyn GFŘ G - 6, který říká:

      "Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo odst. 3 zákona) v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně. V případě vzniku neomezené daňové povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona) v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje, uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období."

      Prakticky to tedy znamená, že buď jste tady měl bydliště či strávil více než půl roku - a jste tedy českým daňovým rezidentem pro celý rok 2011, nebo jste v ČR pobýval méně než půl roku, například do dubna, potom od ledna do dubna jste byl českým daňovým rezidentem a od května do konce roku českým daňovým nerezidentem. Zdaňovací období se Vám roztrhne na dvě samostataně posuzované části.

      Ke kompletnímu výkladu ještě nevyhnutelně patří přihlédnutí ke smlouvě o zamezení dvojímu zdanění uzavřené s Německem, což však přesahuje možnosti této poradny.

      V každém případě, v roce 2011 Vám plynuly příjmy z území ČR, takže zřejmě musíte podat DP, neboť struktura Vašich příjmů zahrnovala minimálně příjmy z pronájmu a ze závislé činnosti a nepřichází tedy v úvahu varianta požádat zaměstnavatele o roční zúčtování.

      Odpočet základní slevy na dani dle § 35ba odst. 1 písm. a) ZDPř ve výši 23 640 Kč/za rok se nekrátí žádným způsobem, ani v závislosti na měsících daňového rezidentství ani v závisloti na počtu měsíců, kdy Vám plynuly příjmy z území ČR. Další slevy na dani se v případě DAŇOVÝCH NEREZIDENTŮ uplatňují v závislosti na splnění podmínky uvedené v odst. 2 citovaného ustanovení zákona o daních z příjmů.

      Obdobná podmínka se vztahuje k odpočtu úroků od základu daně: dle § 15 odst. 8 zákona o daních z příjmů se základ daně NEREZIDENTA sníží o úroky z hypotéky jen v případě, že úhrn jeho příjmů z území ČR činil nejméně 90 % všech jeho příjmů (s výjimkou příjmů vyňatých, osvobozených a zdaňovaných srážkou).

      Váš dotaz je velmi rozsáhlý a odpověď nemůže být přesnější vzhledem k absenci přesných vstupních dat.
      Velmi doporučuji konzultaci s daňovým poradcem.

      S pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).