Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
4. 3. 2012 17:34
Dobrý den,
prosím o radu či názor na následující téma:
Dva bratři (OSVČ) uzavřeli mezi sebou smlouvu o sdružení (bez právní subjektivity). Podnikají tak, že společně vytvářejí počítačové hry (software), takže jsou jejich autory. Tržby z prodejů těchto her pak realizují prostřednictvím zahraničních prodejců, na základě distibuční smlouvy. Tito zahraniční prodejci (Amerika, Evropa) pak prodávají tyto hry na vlastní účet a z realizovaných výnosů vyplácejí autorům smluvní honorář, který jim spolu s přehledem o realizovaných prodejích posílají na účet vedený v dolarech a eurech. Kromě toho prodali nějaké hry i v ČR a příjem byl připsán na účet jednoho z bratrů. Tyto honoráře celkem (z devizového účtu i z účtu jednoho z bratrů) pak činí celkové příjmy sdružení, které si dělí 50:50. Příjmy v zahraniční měně přepočítávají ročním kurzem na koruny, uplatní si paušální výdaje a zdaní každý sám 1/2.
Dotaz:
1.) Je tento postup v pořádku?
2.) Jak je to s plátcovstvím DPH - v případě, že by si takto vydělali víc peněz (třeba i milion) - kdy se stanou plátci DPH - až budou mít ve sdružení 12 po sobě jdoucích měsíců milion nebo dva mil.? Nebo je to u těchto služeb ještě jinak s registrací k DPH?
Děkuji Ivana