Re: dovolená-nárok přechod plný/zkrác.úv
děkuji. A jen ještě bych se ráda zeptala, jestli když např. za celý měsíc při 8h prac.úvazku vznikne nárok na 1,5 dne, tak ten mu jakože zůstane a pak v měsíci, kdy už má jen 6h prac.úvazek bude mít stále nárok 1,5 dne z toho min.měsíce, ale proplatím mu jen 1,5 dne ale za 6 hodin, nikoli za 8 hodin, je to tak?
moc díky
Re: dovolená-nárok přechod plný/zkrác.úv
Za každých odpracovaných 21 dnů má nárok na 1/12 ročního nároku. Jestli měl do 9.10. zaměstnavatele, mohly by to být letos 3/12, jestli ne, budou to maximálně 2/12. Pokud mu nekončí PP, nebudete proplácet, bude dovolenou čerpat.
Re: dovolená-nárok přechod plný/zkrác.úv
mohla bych ještě poprosi ...hovořila se zaměstnancem a pochopila jsem jak to přesně myslel.
V říjmu mu vznikl nárok na dovolenou 1 den s 8mi hodinovou pracovní dobou. Od listopadu má jen 6ti hodinovou pracovní dobu a chtěl by, aby mu bylo počítáno s nárokem na dovolenou z října ve výši 8 hodin - takže by si teď vybral jakože 8 hodin dovolené z října, což však při nynější pracovní době by bylo 1 den + 2 hodiny (1 + 1/3 dne). Má na to takto nárok? nebo má skutečně nárok jen na jeden den při 6ti hodinové prac.době.
ještě jednou díky
Re: dovolená-nárok přechod plný/zkrác.úv
>>>>>>Platí se tolik hodin, kolik mu za den dovolené
>>>>>>odpadne. Takže ve vašem případě 6 hodin.
>>>>Za každých odpracovaných 21 dnů má nárok na 1/12
>>>>ročního nároku. Jestli měl do 9.10. zaměstnavatele,
>>>>mohly
>>>>by to být letos 3/12, jestli ne, budou to maximálně
>>>>2/12. Pokud mu nekončí PP, nebudete proplácet, bude
>>>>dovolenou čerpat.
>V říjmu mu vznikl nárok na dovolenou 1 den s 8mi
>hodinovou pracovní dobou. Od listopadu má jen 6ti hodinovou
>pracovní dobu a chtěl by, aby mu bylo počítáno s
>nárokem na dovolenou z října ve výši 8 hodin - takže by si
>teď vybral jakože 8 hodin dovolené z října, což však
>při nynější pracovní době by bylo 1 den + 2 hodiny (1 +
>1/3 dne). Má na to takto nárok? nebo má skutečně nárok
>jen na jeden den při 6ti hodinové prac.době.
>ještě jednou díky
Od 10.10.2016 do 31.12.2016 za předpokladu, že odpracuje všechny dny, bude počet odpracovaných dnů přesně 60 a vznikl by nárok na dovolenou za trvání PP po celé kalendářní měsíce, tedy na 2/12. V případě, že by měl předchozího zaměstnavatele do 9.10. byl by nárok i za měsíc říjen a tedy na 3/12.
Jestli máte celoroční nárok na dovolenou 20 dnů, byl by v prvním případě nárok na 20:12x2= 3,5 dne, ve druhém případě 20:12x3=5 dnů dovolené.
Pokud by čerpal dovolenou v měsíci říjnu, dostal by náhradu za dovolenou za 8 hodin, pokud bude čerpat dovolenou v listopadu nebo prosinci, dostane náhradu za 6 hodin.
Pokud by do koce roku neodpracoval 60 dnů, bude nárok na dovolenou za každých 21 odpracovaných dnů na 1/12 a zase až ji bude čerpat v listopadu nebo v prosinci a nebo mu bude při skončení PP proplácena,bude náhrada mzdy za 6 hodin.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Výpočet důchodu se v roce 2026 změní
Výše záloh na nemocenské pojištění, které zaplatí OSVČ v roce 2026
Špehování konkurence za pár stovek: Jak najít jejich slabiny a vytěžit z toho maximum
Mzdové účetnictví v roce 2025 aneb krátké ohlédnutí končícím rokem
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
30. 11. 2016 9:46
Dobrý den,
prosím o radu... zaměstnanec nastoupil 10.10. na plný pracovní úvazek (8h denně). Od 1.11. přešel na zkrácený (6h denně).
Chtěla bych se zeptat jaký má nárok na dovolenou letošní rok a když si vezme v listopadu nebo prosinci dovolenou, kolik hodin se mu proplatí. (jde mi o to, že za ten říjen vznikl nárok z 8 hodin a pak už jen ze 6ti hodin).
děkuji za odpověď