Děkuji Vám. A ještě prosím, když je pán na neplaceném volnu (tedy v programu to paní zadala kódem dlouhodobá nepřítomnost), ale firma za něho neodvádí ZP, to je předpokládám špatně, leda by si ZP platil sám, což musím zjistit. V tom případě si musí ZP doplatit? Byl dlouhodobě nemocný a požádal o volno s tím, že nemůže do zaměstnanání kvůli zdravotnímu stavu, ale později (po roce) možná nastoupí zpět. Děkuji Kamila
Pokud za něj není na ZP plátcem stát (důchodce- starobní, invalidní vdovský, student...), tak je zaměstnavatel POVINNEN za něj odvádět ZP.
Konečně jsem se dopátrala jak je to se zaměstnancem. Má naštěstí invalidní důchod, ale už od ledna 2019. Ovšem na ZP nahlášený jako důchodce není. Nahlásím, ale bojím se pokuty. Nevíte prosím, zda dostává pojišťovna od státu na státní pojištěnce peníze měsíčně nebo lze zpětně od ledna? Bez pokuty pro firmu? Zaměstnanec totiž dostal invalidní zpětně a do firmy to nenechlásil. A paní účetní to neřešila, možná zapomněla. Děkuji moc za Váš čas.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
18. 9. 2019 11:51
Dobrý den, prosím vás, na zdravotní pojišťovnu se hlásí nástup na mateřskou a rodičovskou dovolenou i v případě, že je zaměstnankyně stále v pracovním poměru? Proč se hlásí na ZP, když je zaměstnankyně stále pojištěná. Po kontrole výpisu od ZP jsem zjistila, že paní účetní bývalá nenahlásila nástupy na mateřskou vůbec a jelikož jsem jenom zástup, nedělala jsem to nikdy, tak teď vůbec nevím co s tím. Jsou to paní, které mají mateřsku a rodičovskou třeba už třetím rokem. Je to velký problém? Mám je nahlásit zpětně 3 roky nebo jsou prostě pojištěné tak jako tak? Moc děkuji, úplně jsem se toho lekla. Kamila