Nemůžete , jedna překážka nemůže rušit překážku jinou, tedy od data dopředu ano, bude ošetřovat, ale zpětně nelze měnit.
viz - kniha Obsluha mzdy a platu, kde je pojednáváno o souběhu překážek. Nelze mít 2 překážky současně a ona byla prokazatelně od zaměstnavatele na překážkách z jeho strany, nikoliv na ošetřování. Můžete ukončit překážky ze strany zaměstnavatele a pak může jít na ošetřovačku. nikoliv ale zpětně. To je jako kdybyste např. pracoval a pak se rozhodl, že to změníte a chcete na tu odpracovanou dobu vykázat dovolenou. Stejně tak na dobu překážek ze strany zaměstnavatele nemůžete najednou vykázat ošetřování.
Možná tedy ne každý, ale popravdě - fakt si neumím představit zaměstnavatele, který neuvítá, že nemusí platit zaměstnanci náhradu mzdy, protože pro něj nemá práci, když tento za ním přijde, že bude čerpat ošetřování. V případě, že práce je, to ano, to se OČR nehodí, ale když práce není a zaměstnanec je doma...
Hloupá řeč. Když má zaměstnanec dítě doma, protože je zavřená škola, proč by ho měl zaměstnavatel přemlouvat, aby si ošetřování nebral, že mu bude platit náhradu mzdy? Jak byste se jako zaměstnavatel zachoval Vy? Jste podnikatelem zaměstnavatelem? Ona totiž nejlepší je osobní zkušenost.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
30. 4. 2020 5:58
Dobrý den, prosím o radu. Máme 2 zaměstnankyně, které poslední týden v březnu byli na 60% prostoji, nebyla pro ně práce, jako pro ostatní. Nyní mi, ale tyto dvě zaměstnankyně dodali Žádost o ošetřovné z důvodu uzavření ZS a MŠ na celý měsíc duben. Mohu jim tuto OČR dát? Tzn. na základě jejich žádosti prostoj z důvodu omezení poptávky od 1.4. nahradit OČR z důvodu uzavření školy či školky. Dle OSSZ toto není problém. Předem moc děkuji.