Hlavní navigace

Daňová ztráta, jak ji snížit u fyzické osoby OSVČ

 • (neregistrovaný)

  22. 2. 2021 20:39

  Přeji dobrý den a děkuji za odpověď. Po letech podnikaní vyšla OSVČ plátci DPH za minulý rok daňová ztráta. Je to škoda, vlastně se nevyužije ani školkovné, ani další slevy. Četla jsem si tu, že daňový zisk lze ovlivnit netvorbou či zrušením daňových opravných položek, rezerv, případně neuplatněním daňových odpisů. No, u fyzické osoby co mohu neuplatnit, akorát odpisy, ale ty nepomohou, snížení potřebuji větší. Co by se stalo, kdybych nedala do výdajů doklady od neplátců a výdaje nepodléhající dani jako nájemné od neplátce, auto paušál, pojištění auta, poplatky za platby kartou, kooperativa za zaměstnance a jiné, .. jde to uplatnit až v dalším roce? Nebo to nejde. Nebo mohu nedat do výdajů některou přijatou fakturu od plátce DPH, která ale je zahrnuta v podaných přiznáních k DPH? Tak to si teda nevím rady.
  Děkuji moc.

  Janek..

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 2. 2021 8:22

   . (neregistrovaný)

   OSVČ vede účetnictví, nebo daňovou evidenci?
   Náklady roku 2020 nemůžete dát jako daňové náklady do roku 2021.

  • 23. 2. 2021 9:37

   Dana (neregistrovaný)

   Školkovné snižuje daň. Když žádnou nemá, nemusí si ji snižovat. A uplatnění paušálu za auto je možnost, ne povinnost.

  • 24. 2. 2021 8:07

   janek.. (neregistrovaný)

   Děkuji za reakci. OSVČ plátce DPH vede daňovou evidenci. Pochopila jsem Vaši větu, že daňové výdaje roku 2020 nemohu dát do výdajů v roce 2021. Takže nic z výdajů od neplátců, které nejsou v přiznáních k DPH v roce 2020, nemohu dát do příjmovky za rok 2021? Ale odpisy je výjimka, že. Není ještě další výjimka v dani z příjmů? OSVČ pokud je ve ztrátě, tak pokud vyplní tabulku s dětmi, dostane plný bonus na děti. Pokud tam uvede školkovné, které zrovna je dost vysoké, tak ve ztrátě je mu nanic, to nedostane k bonusu na děti, že? To se jen odpočítává od daně jako sleva? Uf. Moc děkuji.
   Janek..

  • 24. 2. 2021 10:19

   . (neregistrovaný)

   Dotaz
   Takže nic z výdajů od neplátců, které nejsou v přiznáních k DPH v roce 2020, nemohu dát do příjmovky za rok 2021?
   Odpověď
   Můžete, ale k ničemu to nebude. Nebudou to daňové výdaje. Jen práce navíc.

   Dotaz
   Ale odpisy je výjimka, že.
   Odpověď
   Není to vyjímka, nejsou to výdaje (ve smyslu vyplacené peníze). Daňové odpisy nemusíte uplatnit. Pak záleží na tom, zda se jedná o mimořádné odpisy, rovnoměrné odpisy, zrychlené odpisy. ...

   Dotaz
   Pokud tam uvede školkovné, které zrovna je dost vysoké, tak ve ztrátě je mu nanic, to nedostane k bonusu na děti, že?
   Odpověď
   Pokud není daň k odvodu, tak není"školkovné" od čeho odečíst. Daňový bonus na děti je něco jiného.

  • 24. 2. 2021 10:21

   Emil2 (neregistrovaný)

   Dobrý hospodář se téhle situaci snaží předejít, tuplem ten, pro něhož jsou příjmy ze SVČ hlavní činností, a nejpozději v prosinci přijme nezbytná opatření (vyžaduje zálohy, zbytečně neplatí zálohy, domluví si splatnosti v lednu - odloží platby, zbytečně nekupuje zásoby, ...).
   Neuplatnění odpisů je "bezeztrátovou" legální optimalizací na straně výdajů, na příjmové straně lze postoupit pohledávky nebo pochybné (promlčené, nedobytné, ty po splatnosti jejichž vymáhání se nevyplatí, ...) vyřadit z evidence (mínusem ve výdajích).
   Příjmy se přiznávají (povinnost) a výdaje se uplatňují (právo) -> v DE evidujte veškeré příjmy i výdaje -> v DP přiznáte příjmy podle evidence a výdaje uplatníte nejvýše ve výši podle evidence. Tahle výdajová šaráda už od roku 2020 není třeba. Od roku 2020 se totiž lze vzdát práva na uplatnění ztráty v následujících obdobích -> OSVČ může vykázat ztrátu (základ daně § 7+8+9+10 < 0) a udělat příslušné oznámení (§ 34) -> lhůta pro doměření se neprodlouží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).