Děkuji za reakci. OSVČ plátce DPH vede daňovou evidenci. Pochopila jsem Vaši větu, že daňové výdaje roku 2020 nemohu dát do výdajů v roce 2021. Takže nic z výdajů od neplátců, které nejsou v přiznáních k DPH v roce 2020, nemohu dát do příjmovky za rok 2021? Ale odpisy je výjimka, že. Není ještě další výjimka v dani z příjmů? OSVČ pokud je ve ztrátě, tak pokud vyplní tabulku s dětmi, dostane plný bonus na děti. Pokud tam uvede školkovné, které zrovna je dost vysoké, tak ve ztrátě je mu nanic, to nedostane k bonusu na děti, že? To se jen odpočítává od daně jako sleva? Uf. Moc děkuji.
Janek..
Dotaz
Takže nic z výdajů od neplátců, které nejsou v přiznáních k DPH v roce 2020, nemohu dát do příjmovky za rok 2021?
Odpověď
Můžete, ale k ničemu to nebude. Nebudou to daňové výdaje. Jen práce navíc.
Dotaz
Ale odpisy je výjimka, že.
Odpověď
Není to vyjímka, nejsou to výdaje (ve smyslu vyplacené peníze). Daňové odpisy nemusíte uplatnit. Pak záleží na tom, zda se jedná o mimořádné odpisy, rovnoměrné odpisy, zrychlené odpisy. ...
Dotaz
Pokud tam uvede školkovné, které zrovna je dost vysoké, tak ve ztrátě je mu nanic, to nedostane k bonusu na děti, že?
Odpověď
Pokud není daň k odvodu, tak není"školkovné" od čeho odečíst. Daňový bonus na děti je něco jiného.
Dobrý hospodář se téhle situaci snaží předejít, tuplem ten, pro něhož jsou příjmy ze SVČ hlavní činností, a nejpozději v prosinci přijme nezbytná opatření (vyžaduje zálohy, zbytečně neplatí zálohy, domluví si splatnosti v lednu - odloží platby, zbytečně nekupuje zásoby, ...).
Neuplatnění odpisů je "bezeztrátovou" legální optimalizací na straně výdajů, na příjmové straně lze postoupit pohledávky nebo pochybné (promlčené, nedobytné, ty po splatnosti jejichž vymáhání se nevyplatí, ...) vyřadit z evidence (mínusem ve výdajích).
Příjmy se přiznávají (povinnost) a výdaje se uplatňují (právo) -> v DE evidujte veškeré příjmy i výdaje -> v DP přiznáte příjmy podle evidence a výdaje uplatníte nejvýše ve výši podle evidence. Tahle výdajová šaráda už od roku 2020 není třeba. Od roku 2020 se totiž lze vzdát práva na uplatnění ztráty v následujících obdobích -> OSVČ může vykázat ztrátu (základ daně § 7+8+9+10 < 0) a udělat příslušné oznámení (§ 34) -> lhůta pro doměření se neprodlouží.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
22. 2. 2021 20:39
Přeji dobrý den a děkuji za odpověď. Po letech podnikaní vyšla OSVČ plátci DPH za minulý rok daňová ztráta. Je to škoda, vlastně se nevyužije ani školkovné, ani další slevy. Četla jsem si tu, že daňový zisk lze ovlivnit netvorbou či zrušením daňových opravných položek, rezerv, případně neuplatněním daňových odpisů. No, u fyzické osoby co mohu neuplatnit, akorát odpisy, ale ty nepomohou, snížení potřebuji větší. Co by se stalo, kdybych nedala do výdajů doklady od neplátců a výdaje nepodléhající dani jako nájemné od neplátce, auto paušál, pojištění auta, poplatky za platby kartou, kooperativa za zaměstnance a jiné, .. jde to uplatnit až v dalším roce? Nebo to nejde. Nebo mohu nedat do výdajů některou přijatou fakturu od plátce DPH, která ale je zahrnuta v podaných přiznáních k DPH? Tak to si teda nevím rady.
Děkuji moc.
Janek..