Hlavní navigace

Dotaz na daň z příjmu

  • (neregistrovaný)

    4. 3. 2021 22:30

    Dobrý den, mám dotaz, byl bych rád, kdyby někdo znal odpověď.

    Podávám daň z přijmu fyzické osoby za rok 2020, minulý rok jsem prodal byt a vydělal na něm nějaký prachy, ty tedy teď přiznám a zdaním.
    Jenže teď k problému - ke dni 31.12.2019 mi byl ukončen pracovní poměr dohodou a dostal jsem odměnu asi 120 000 kč hrubého, která mi přišla na účet v únoru 2020 již zdaněná. Tento příjem (tzn. zdaněnou odměnu) již přiznávat nebudu, že?
    Problém 2: protože jsem celý minulý rok nechodil do práce a nevyčerpal jsem tedy slevu na poplatníka nějakých 24 840 kč, nebo tak nějak, tak ve výsledku těch 15%, kterých jsem měl zaplatit jako daň z prodeje bytu, platit téměř nebudu, protože se to skoro vynuluje díky té slevě.
    Jenže pokud bych musel přiznat a danit i tu odměnu z bývalé práce, která mi již zdaněná přišla na účet v únoru 2020, tak nevím, jestli by to nějak nezmenšilo tu slevu na poplatníka.
    Nerad bych měl problém, že jsem někde něco neuvedl.

    Díky za případnou odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 3. 2021 22:40

      muška (neregistrovaný)

      Předně si požádejte od zaměstnavatele, který Vám vyplatil odměnu 120 000 Kč, aby Vám zaslal potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2020. Pokud obdržíte toto potvrzení, budou tyto příjmy uvedeny do daňového přiznání, neboť se jedná o přiznání všech příjmů za rok 2020.

    • 5. 3. 2021 21:30

      EvaLi (neregistrovaný)

      Pokud Vám vyplatili za leden 2020, jste povinen tento příjem do Přiznání uvést. Vyžádejte si od Zaměstnavatele Potvrzení o příjmech. Zde budete mít uvedenu i výši sražené zálohové daně, kterou také do Přiznání (dozadu) uvedete. Ale protože už z této částky byla daň sražena a zaplacena, nebude mít téměř žádný vliv na dotaz 2. Výsledek Vám vyjde stejný s příjmem (odměny) i bez příjmu (odměny). Zkuste si v Přiznání tuto variantu vymodelovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).