Nedělám, ale už jsem vše našla na jednom webu v podobném dotazu. Děkuji za Vaši hodnotnou reakci, napíšu sem komentář, třeba pomůže někomu, kdo ještě neřešil. Přeji Vám hezký den, jistě ho máte....
Jako vlastník auta by jste musel se s. r. o. uzavřít nájemní smlouvu, která by byla na dobu určitou, bylo sjednáno nájemné za cenu obvyklou (§ 23 odst. 7 ZDP) a event. další podmínky týkající se zajištění údržby, oprav atd. Je to obdoba operativního leasingu, tj. kdy se po skončení nájemní smlouvy najatý majetek vrací pronajímateli.
Přijaté nájemné by jste musel zdanit v rámci svého daňového přiznání jako příjem z pronájmu podle § 9 ZDP. Současně by jste neměl nárok na poskytování cestovních náhrad.
Společnost s ručením omezeným by v souladu s § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP mohla uplatnit paušální výdaj na dopravu ve výši 5.000 Kč měsíčně, a vedle něho také ostatní výdaje spojené s provozem vozidla v prokázané výši, a to pouze pokud vyplývá z nájemní smlouvy, že tyto výdaje bude platit nájemce (např. výdaje na opravy a údržbu vozidla).
Podle § 25 odst. 1 písm. zp) ZDP ale nebudou daňově účinné výdaje na spotřebované pohonné hmoty ani výdaje na krátkodobé parkovací služby poskytované parkovacími místy v souvislosti s používáním vozidla na pracovních cestách ani u nájemce ani u pronajímatele.
Podmínkou paušálního výdaje na dopravu je, aby najaté vozidlo nebylo ani po část příslušného kalendářního měsíce přenecháno k užívání jiné osobě. Takže pokud by toto vozidlo kdokoli ze zaměstnanců použil pro soukromé účely, tak by byla tato podmínka porušena a nebyl by nárok na uplatnění paušálního výdaje na dopravu.
Společnost s r. o. naopak nemůže použít paušální výdaj dopravu při bezúplatném užívání vozidla na základě smlouvy o výpůjčce podle OZ.
Poplatníkem silniční daně je podle § 4 ZDS vždy osoba zapsaná v technickém průkazu.
zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění p. p. (dále jen „OZ“)
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
30. 5. 2022 10:14
Dobrý den, prosím o radu. Jednatel SRO má uzavřenou ve svém SRO DPP.
Používá své osobní auto k podnikání v tomto sro. Auto nebylo předmětem leasingu, měl ho dřív ve FO v majetku, posléze vyřadil.
Lze na toto auto použít paušál v sro 5000,- Kč, nebo to lze jen na auta, které jsou v majetku SRO? Děkuji.