Povahu plnění stabilizační a často i věrnostní povahy mají i příspěvky zaměstnavatele na penzijní p. či důchodové spoření nebo život.poj. Není rozhodující, že se nevyplácejí přímo zaměstnanci, ale v jeho prospěch příslušné instituci. Zaměstnavatel musí částku přičíst ke mzdě pro účely provedení srážky.
Pak jsem položila dotaz zde a tady to odsouhlasili:
https://www.banky.cz/poradna/prispevek-zamestnavatele-21053/
Ale měla jsem podobný názor jako paní jasná a Líba, ale...
Jen přikládám, ale názory jsou evidentně rozdílné:
zde odkaz na dotaz:
https://www.demonia.cz/DIS/mzdy_modry/casopis/2020/0120/10.htm
zde citace:
"Penzijní připojištění a příspěvek zaměstnavatele
Zaměstnavatel může přispívat na penzijní připojištění se státním příspěvkem na účet jeho zaměstnance u penzijního fondu, maximálně však do výše 5 % vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.Tyto příjmy jsou u zaměstnance osvobozeny [§ 6 odst. 9 písm. w) zákona o daních z příjmů] a nejsou tedy součástí vyměřovacího základu mzdy.
Může však nastat situace, kdy je příspěvek poskytovaný v souvislosti s délkou zaměstnáním. Tím se stal tento příspěvek ze zákona plněním věrnostní a stabilizační povahy. "
Zde jiná citace:
"V ustanovení § 145 ZP jsou vypočteny příjmy pracovněprávní povahy, z nichž se srážky provádějí. Tento výčet je taxativní, a nelze jej proto rozšiřovat o příjmy jiné. Kromě mzdy, platu a jejich náhrad nebo odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr je to též odměna za pracovní pohotovost a také odstupné, respektive jiná obdobná plnění (např. smluvní odchodné) poskytnutá zaměstnanci v souvislosti se skončením zaměstnání, jakož i peněžitá plnění věrnostní nebo stabilizační povahy poskytnutá zaměstnanci v souvislosti se zaměstnáním. V tomto posledním okruhu příjmů jde o tzv. benefity, mezi něž patří zejména ty, které jsou vyjmenovány nebo umožněny v § 224 odst. 2 písm. a) ZP, ale tuto povahu má zřejmě i příspěvek na penzijní připojištění a podobné příspěvky. Obvyklým znakem plnění věrnostní nebo stabilizační povahy je zejména hledisko délky zaměstnání u zaměstnavatele."
Nemyslím si, že se jedná o odlišné názory, stačí si porovnat poslední větu z obou citací:
"Může však nastat situace, kdy je příspěvek poskytovaný v souvislosti s délkou zaměstnáním. Tím se stal tento příspěvek ze zákona plněním věrnostní a stabilizační povahy. "
"Obvyklým znakem plnění věrnostní nebo stabilizační povahy je zejména hledisko délky zaměstnání u zaměstnavatele."
Jinými slovy - příspěvek zaměstnavatele ipso facto plněním věrnostní nebo stabilizační povahy není, ale záleží na podmínkách, při jejich splnění daný příspěvek poskytuje. O těchto podmínkách v dotazu nic uvedeno není, takže tato debata je zbytečná. Pokud si jako zaměstnavatel zvolím zcela jiné kritérium, než je například délka zaměstnání, o plnění věrnostní či stabilizační povahy se jednat nebude.
A v prvním odkazu je blábol - nejedná se o mzdu.
23. 3. 2023 8:31
Dobrý den,
prosím, je penzijní připojištění možno definovat jako peněžitá plnění věrností nebo stabilizační povahy poskytnutá v souvislosti se zaměstnáním, tedy spadající do exekucí?
Potřebovala bych nějaký výklad k tomuto. Děkuju.