Hrubé porušení pracovní kázně

  • (neregistrovaný)

    11. 2. 2006 11:31

    Zaměstnanci, který se nám neozval 2 měsíce ani po písemné výzvě, jsem dala výpověď dle § 53. Týden na co jsem mu výpověď dala jsem se dozvěděla, že je na neschopence, a kontaktovala jej, aby mi neschopenku doložil.Zatím tak neučinil. Pokud neschopenku doloží (jsme velká organizace), jak mám postupovat ohledně zrušení výpovědi?
    Děkuji za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 2. 2006 11:53

      pája (neregistrovaný)

      Re: Hrubé porušení pracovní kázně
      Jestliže zaměstnanec přestal docházet do zaměstnání a nesdělil zaměstnavateli důvod, neozval se ani po písemné výzvě, jde o porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem podle § 53/1 b) ZP.
      Z tohoto pohledu jste to provedli v souladu se zákoníkem práce.
      Zrušení tohoto právního aktu- který(jistě jen omylem) nazýváte výpovědí, není možné. Pokud zaměstnanec bude trvat na tom že bylo konáno protiprávně, musí se obrátit na soud, problémem by mohla být doba 1 měsíce, do kdy může zaměstnavatel tento úkon provést od okamžiku, kdy se o porušení PK dozvěděl.
      Myslím, že jste měli konat daleko dříve a nečekat dva měsíce. V případě soudního sporu musíte obhájit to, že zaměstnanec se ztratil, nedocházel, nekomunikoval a proto jste se ho v souladu se zákonem zbavili.Podle judikatury jsou i případy, je to i v komentáři ZP, že soud přivolí ke smíru, jestliže zaměstnanec trvá na dalším zaměstnávání a zaměstnavatel souhlasí a ustoupí od svého projevu.

      Vypadá to dost složitě, ale já bych radil čekat, co zaměstnanec podnikne sám, protože asi nevíte od kdy byl na PN, navíc v PN platí zákaz výpovědi a ne zákaz okamžitého zrušení PP. Jsem zvědav na další názory, víc zatím neporadím, budu to sledovat.Taky je důležité, zda převzal písemné zrušení PP, kterým datumem, protože to je den ukončení PP a zda bylo doručeno jemu do vlastních rukou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).