Hlavní navigace

DPH a dovoz a vývoz

  • (neregistrovaný) 185.7.47.---

    13. 1. 2015 13:28

    Když se poskytuji služby do ciziny, EU i třetích zemí, jsem povinen se přihlásit k registraci jako indenfikovaná osoba. Jak je to s DPH, jsem neplátce.
    Když se dováží zboží ze Slovenska a Německa, platí tam strop 326 000 Kč ročně, nebo u plátce DPH tento limit není?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 1. 2015 14:41

      bez přezdívky

      Dobrý dne paní Matějková,

      odpověď na Vaše dotazy si dovolím rozdělit do dvou částí:

      1) Poskytování služeb osobě se sídlem mimo ČR

      Český podnikatel, dosud neplátce, se stává identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby, jejíž "místo plnění" je v jiném členském státě EU. Prakticky to znamená, že sídlo odběratele (osoby povinné k dani = musí jít rovněž o podnikatele) je jinde v EU. Dále platí, že tato povinnost se vztahuje pouze na služby, jejichž místo plnění je určeno podle tzv. základního pravidla uvedeného v § 9 odst. 1 zákona o DPH (dále jen "ZDPH").
      Jde-li o službu, pro jejíž místo plnění platí zvláštní pravidlo (např. služby vztahující se k nemovité věci, tzv. kulturní služby a další služby: viz dále § 10 až 10k ZDPH), český poskytovatel se identifikovanou osobou nestává.
      Rovněž se český podnikatel NESTANE identifikovanou osobou v případě, že služba je ve státě odběratele osvobozena od daně. Vidíme tedy, že ne ve všech případech poskytnutování služeb do zahraničí se český podnikatel musí registrovat coby identifikovaná osoba. Je vždy nutno posoudit, o jakou službu se přesně jedná, kdo je odběratelem (podnikatel?, nepodnikatel?), kde odběratel sídlí (v ČR, EU, mimo EU?) a zda služba není ve státě spotřeby osvobozena od DPH.
      Výčet situací a osob, které se stávají identifikovanou osobou nalezneme v § 6g až § 6i ZDPH.
      Pokud se stane neplátce identifikovanou osobou (tj. poskytne příslušnou službu osobě povinné k dani se sídlem v EU), musí do 15 dnů od poskytnutí služby podat registrační přihlášku na finanční úřad. Tuto povinnost nalezneme v § 97 ZDPH.
      Identifikované osoby podávají daňové přiznání jen za období, za které jim vznika daňová povinnost. Prakticky to znamená, že v případě POSKYTOVÁNÍ služeb osobě povinné k dani se sídlem v jiném státě EU se přiznání podávat nemusí, protože daň vypořádá odběratel.
      Nicméně je zde další povinnost, a to podávat tzv. souhrnné hlášení (viz § 102 ZDPH), do něhož by bylo nutno takovou (poskytnutou) službu uvést. Souhrnné hlášení lze podat pouze elektronicky. V případě poskytování služeb do EU se podává ve stejném termínu jako daňové přiznání, to znamená do 25 dnů po skončení zdaňovacího období (tedy měsíčně či čtvrtletně).

      2) Pořízení zboží ze Slovenska a Německa, limit 326 000 Kč

      Upřesněme nejdříve, že pojem dovoz se vztahuje pouze na obchodování se státy mimo EU (mimo celní území EU). V souvislosti se státy EU hovoříme o "pořízení zboží" z jiného členského státu. Jestliže český podnikatel, dosud neplátce, pořídí v příslušném a bezprostředně předcházejícím kalendářním roce zboží za více než 326 000 Kč, stává se identifikovanou osobou, a to "ode dne prvního pořízení tohoto zboží". To prakticky znamená, že jakmile přijme dodávku, jejíž hodnotou je překročena uvedená částka, má stejnou 15 denní registrační povinnost, jaká byla výše uvedena u služeb. Z hodnoty pořízeného zboží musí odvádět příslušnou DPH a samozřejmě podává daňové přiznání.
      Pro osobu, která je již zaregistrována jako český plátce, sledování daného limitu nemá smysl. Plátce vypořádá DPH z veškerého pořízeného zboží a žádný limit nesleduje.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).