Re: ukončení smlouvy s účetním-prosíím
Dělám účetní již řadu let a bohudíky se mi ještě nestalo, aby mi klient ukončil spolupráci v průběhu zdaňovacího období. Sama jsem ovšem již přebírala práci po jiném účetním v průběhu roku. Podle zákona o účetnictví si splnil Váš bývalý účetní svou povinnost tím, že Vám předal všechny doklady a k tomu i sestavy- pokladní deník, účetní (peněžní ) deník, sestavy pro DPH atd. Je jen jeho soukromou věcí, že tuto agendu zpracoval na svém SW a nikdo ho nedonutí, aby Vám na CD, disketě nebo jinak převedl data. Předpokládám, že pokud klient v polovině roku změní účetního, stalo se to na základě nespokojenosti s jeho prací a tudíž, že se asi nerozešli zrovna v dobrém. Jediné, co Vám mohu poradit je, abyste udělali to co já a to - podle sestav a dokladů znovu zaúčtovali položku po položce od začátku období do svého vlastního SW nebo do SW na kterém bude Vaše účetnictví nebo daň.evidence zpracovávána dále.
Re: ukončení smlouvy s účetním-prosíím
Vždycky záleží na tom, jak máte postavenu s externím účetním smlouvu, pokud to máte podle mandátní smlouvy, podívejte se na § 566 a další OZ, tam jsou vymezeny povinnosti mandatáře. Pokud jste "jeli" jen tak bez smlouvy, máte nejspíš smůlu, jak píše kolegyně zuzik.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
9. 8. 2006 10:30
Dobrý den.Potřebuji poradit jak postupovat v případě, že k 1.8. jsme ukončili spolupráci s externím účetním. Máme od něj zpět doklady a část tiskových sestav za naše účto. Nechce nám však poskytnout na disketě či CD data ze softwaru pro případné kontroly atd. Máme právo tyto data od účetního požadovat i když se nejedná o náš sw(už máme koupený ten samý, takže nahrání by bylo možné).Prosím o rady a případné paragrafy v zákonech o které se můžeme opřít při vyžádání všeho co nám náleží.Děkuji moc za vaše rady.