Výplata odstupného-odvedeno ZP i SP

  • (neregistrovaný)

    11. 1. 2007 11:39

    Prosím, jak máme postupovat? Zaměstnancům bylo vyplaceno 2-měsíční odstupné společně s výplatou za prosinec 06. Bohužel bylo odvedeno zdravotní i sociální pojištění i z částky odstupného. Měla by se odvádět pouze daň? Jak to těď zpětně vyřešit? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 1. 2007 11:48

      lucka (neregistrovaný)

      Re: Výplata odstupného-odvedeno ZP i SP
      z odstupného sa vypočítáva iba daň, nesťahuje sa z toho poistné na SZ a Zp.

    • 11. 1. 2007 12:18

      Anna (neregistrovaný)

      Re: Výplata odstupného-odvedeno ZP i SP
      ***
      Požádejte o vrácení přeplatku, udělejte opravné přehledy. Následovat ovšem bude kontrola ze zdravotní pojišťovny.
      Taky by se to dalo vyřešit tak, že v příští výplatě dáte mínusem základ pro obojí pojistné a tím by se mělo pojistné vypočítat k vrácení. To se dá udělat ale jen u větší organizace - aby vám k odvodu nevyšla záporná částka... Problémem je ale taky daň - buhužel vám oprava přijde do jiného roku než chyba, takže budete muset dát pozor při zúčtování nebo vystavování potvrzení k daň. přiznání. Podle zákona to je ale v pořádku, pozdější opravy jsou možné.

    • 14. 1. 2007 0:36

      xm (neregistrovaný)

      Re: Výplata odstupného-odvedeno ZP i SP
      Dle mého - bude muset přepočítat výplaty "ručně" a požádat ZP a OSSZ o vrácení částek, daň bude muset také vypočítat nově - bude asi větší (opravit před RZD!). Jak to chcete řešit příští výplatou, když už žádnou mít zaměstnanci nebudou - to je mi záhadou. Bude záležet na tom, jak velká částka byla vyplacena, aby po vzájemných kompenzacích ZP, SP a daně nevznikl "dluh" zaměstnace. Ten ale nejde po zaměstnancích požadovat, jedině, kdyby písemně s vratkou dluhu souhlasili. Bude záležet na vedení firmy, jak se k mzdové účetní zachová - zda bude na ní vzniklou škodu požadovat nebo to příp. zaplatí za ni. Mzdové účetní přeji schovívavost zaměstnavatele - práce mzdové účetní není jednoduchá a ve valné většině není zaměstnavateli ani náležitě ohodnocená a oceněná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).