Re: nárok na dovolenou před MD
teď jsem si asi uvědomila, že jsem popleta MD a RD, nemocenská, která se poskytuje při narození dítěte do 28týdnů je MD a pak následuje RD? Potom by tedy měla nárok na dovolenou za každých 21dnů, nějak jsem se do toho zamotala :)
Re: nárok na dovolenou před MD
Dovolená se proplácí pouze při skončení pracovního poměru. Takže ona může po skončení mateřské (těch 28 týdnů), ještě před nástupem na rodičovskou dovolenou, požádat o čerpání dovolené a pak tepre požádat o rodičovskou dovolenou. Dovolená z roku 2006 musí být vyčerpána do konce roku 2007, dovolená z roku 2007 do konce roku 2008 (předpokládám, že firma poskytuje 4 týdny). Pokud na mateřskou nastupuje od 1.3., pak jí vznikne nárok i za rok 2007. Pokud by o čerpání dovolené nepožádala a nastoupila ihned na rodičovskou, může se stát, že jí dovolená propadne, protože později už zaměstnavatel nemusí povolit přerušení rodičovské a čerpání řádné dovolené.
Re: nárok na dovolenou před MD
Doba mateřské dovolené (těch 28 týdnů) se pro účely určování nároku na řádnou dovolenou bere jako doba odpracovaná. Takže kdy na mateřskou nastupuje 1.3. a bude na ní zhruba do konce srpna, jakoby tím "odpracuje" nejméně 60 směn. A za to jí náleží celoroční výměra. Když si tuto celoroční výměru vybere ještě před nástupem na rodičovskou dovolenou, nekrátí se. Krátila by se jen v případě, že by v roce 2007 před mateřskou promarodila 100 nebo více směn. Ona ale bude marodit jen leden a únor, což není 100 směn a a dovolená se jí tedy nekrátí (pokud si o její čerpání požádá ihned v návaznosti na mateřskou).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
9. 2. 2007 14:00
zaměstnankyni končí 28.2.07 nemocenské dávky (28týdnů) a od 1.3.07 nastupuje na MD , má nárok ještě na nějakou dovolenou, kterou by čerpala před nástupem na MD, nebo bych ji mohla proplatit?