Hlavní navigace

Hrubé porušení pracovní kázně

 • (neregistrovaný) 194.108.131.---

  19. 7. 2007 11:59

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co vlastně znamená "Hrubé porušení pracovní kázně". Pokud by chtěl zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr z tohoto důvodu, co se vlastně pro tyto účely rozumí hrubým porušením pracovní kázně. Může to být např. výčet, který si stanoví zaměstnavatel v pracovním řádu, nebo je to někde dané zákonem?
  Děkuji za odpovědi

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 7. 2007 12:07

   baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

   Re: Hrubé porušení pracovní kázně
   Není to dané ničím, obávám se, ani výčet v pracovním řádu by nestačil. My jsme měli případ, že pracovník použil služební náklaďák pro odvoz svého materiálu v pracovní dobu (soukromou jízdu za úplatu měl povolenu až po pracovní době) a při té cestě si způsobil úraz, nemoc...Ani to nebylo právníkem hodnoceno jako hrubé porušení pracovní kázně, přesto, že v podstatě přiznal, že to bylo zneužítí, ale hodnotí se, že to bylo poprvé, jinak žádný problém, atd. Ani opilost na pracovništi - prostě jednoznačně nic - vše se musí hodnotit komplexně a pokud se to dostane k soudu, tak ten přihlíží ke všem okolnostem.

  • 19. 7. 2007 13:07

   Lenka (neregistrovaný) 89.239.10.---

   Re: Hrubé porušení pracovní kázně
   Důležité je hned to zaměstnanci písemně oznámit,nejlépe doporučeně do vl.rukou,a hned ho tam taky upozornit,co se může stát,když" poruší kázeň"znovu.

  • 19. 7. 2007 14:38

   Vaclav (neregistrovaný) 193.86.110.---

   Re: Hrubé porušení pracovní kázně
   Zakonik prace $ 52 g) jsou-li u zamìstnance dány dùvody, pro které by s ním zamìstnavatel mohl okamžitì zrušit pracovní pomìr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních predpisù vztahujících se k zamìstnancem vykonávané práci; pro soustavné ménì závažné porušování povinnosti vyplývající z právních pøedpisù vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zamìstnanci výpovìï, jestliže byl v dobì posledních 6 mìsícù v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních pøedpisù vztahujících se k vykonávané práci písemnì upozornìn na možnost výpovìdi.

  • 19. 7. 2007 17:07

   Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

   Re: Hrubé porušení pracovní kázně
   Našel jsem k tomu tento výklad ve finančních novinách:
   Porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem není zákoníkem práce definováno, stejně jako nebylo definováno porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem (tedy dosavadním zákoníkem práce používaný pojem). Vždy je nutno vycházet z konkrétních okolností každého jednotlivého případu, z doby, situace, pracovního zařazení i osoby zaměstnance. Je třeba přihlížet k míře zavinění zaměstnance, ke způsobu a intenzitě porušení povinností a jeho důsledkům pro zaměstnavatele, tomu zda zaměstnanec způsobil svým jednání zaměstnavateli škodu apod.

   Významná je rovněž skutečnost, zda jde o ojedinělé porušení, anebo o recidivu. Za zvlášť hrubé porušení povinnosti lze určitě považovat např. odcizení či poškozování majetku zaměstnavatele nebo jiných zaměstnanců ve větším rozsahu, fyzické napadení zaměstnavatele nebo jiného zaměstnance, dlouhodobější neomluvenou absenci apod. Naproti tomu nelze považovat za zvlášť hrubé porušení právních povinností to, že zaměstnankyně (případně zaměstnanec), kteří pečují o dítě, nenastoupili po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání z toho důvodu, že neměli možnost zajistit péči o toto dítě v předškolním zařízení, ani pomocí jiné osoby, a zaměstnavatele o tom vyrozuměli.)

  • 20. 7. 2007 9:06

   Lenka (neregistrovaný) 89.239.10.---

   Re: Hrubé porušení pracovní kázně
   Myslím,že jako všechno, by měl být i vztah zaměstnavatel -zaměstnanec postaven na slušnosti a odpovědnosti,a pak není potřeba řešit jestli tohle je hrubé porušení nebo ještě není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).