Hlavní navigace

DPH - daňový či nedaňový náklad

 • (neregistrovaný) 213.192.52.---

  26. 7. 2007 21:37

  Společnost má odkoupen od leasingovky automobil.Zaměstnanec jej používá k soukromým účelům. Proto je odváděno DPH za každý měsíc a to ve výši dle ujetých soukromých kilometrů. Dále PHM je přeúčtováno také zaměstnanci k úhradě dle ujetých sourkomých kilometrů. Dotaz zní, zda je odvod DPH z automobilu, který je používán i pro soukromé účely daňově uznatelný náklad?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 7. 2007 8:53

   Anonym. (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: DPH - daňový či nedaňový náklad
   Podstatné je, zda při hrazení nájemného a při odkoupení bylo DPH uplatněno na vstupu. Muselo by se tedy jednat o auto, u kterého by jste měli nárok na uplatnění DPH na vstupu.
   Pokud zaměstnanec používá takové auto i k soukromým účelům, pak mu k základu daně z příjmů zahrnete 1 % pořizovací ceny auta vč. DPH, min. 1000,00 Kč. Co se týká PHM, postupujete správně - předepíšete k úhradě zaměstnanci dle knihy jízd a odvedete DPH .
   DPH u auta, u kterého byla při odkoupení uplatněna DPH, se DPH odvádí z ceny obvyklé. Cenou obvyklou pro možnost využívání vozidla podle zákona o oceňování majetku je poměrná část nákladů zaměstnavatele související s poskytnutím auta i pro soukromé účely. Tento postup plně odpovídá i 6. směrnici.
   Odvod DPH bude předepsán zaměstnanci k úhradě stejně, jako PHM vč. DPH z PHM, tedy ne do nákladů, ale jako pohledávka za zaměstnancem.
   Toto se samozřejmě netýká osobních aut, u kterých nebyl možný odpočet DPH při pořízení.

   Závěr: odvedete DPH z poměrné části PHM a poměrné části nákladů. Poměrnou část PHM a odvedené DPH v souvislosti se soukromým použitím auta předepíšete zaměstnanci k úhradě.

  • 27. 7. 2007 10:42

   AB (neregistrovaný) 81.200.48.---

   Re: DPH - daňový či nedaňový náklad
   firmu je to nedaňový náklad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).