Hlavní navigace

Druhá mateřská - pro paní Jiřku, prosím

• (neregistrovaný) 83.208.69.---

24. 8. 2007 16:37

Kamarádka je doma na rodičovské dovolené s dvouletým děckem, v září by měla nastoupit na další mateřskou dovolenou a znova čerpat peněžitou pomoc v mateřství.

Druhá mateřská jí vyšla výrazně nižší, než poprvé, zřejmě v důsledku čerpání dovolené na zotavenou mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Řekla jsem o jí možnosti požádat k nepřihlížení výkonu zaměstnání při pobírání rodičovského příspěvku, tak se o tom bavila na příslušné OSSZ a na pražské centrále. V obou případech jí úřednice telefonicky tuto možnost zamítly.

Dle "její" OSSZ proto, že čerpání dovolené se za výkon zaměstnání nepovažuje, že by musela skutečně pracovat.

Dle centrály proto, že toto platí jenom tehdy, kdyby v průběhu pobírání rodičovského příspěvku změnila zaměstnavatele.

Já dělám mzdy v MO, tedy o nemocenském pojištění znám jenom to nejnutnější, ale obě odpovědi mi připadají divné.

V § 18 zákona o nemocenském pojištění je k tomu věta

"U poživatele rodičovského příspěvku, který vykonává zaměstnání v rozsahu stanoveném v zákoně o státní sociální podpoře, se při zjištění rozhodného období nepřihlíží k době takového zaměstnání, pokud o to požádá."

S mými (ne)znalostmi se mi nepodařilo dohledat, že by tento nárok měla jenom zaměstnankyně, která změnila změnila zaměstnavatele, ani že zaměstnankyně musí skutečně pracovat, ne jenom čerpat dovolenou.

Dále se domnívám, že čerpání dovolené na zotavenou se pro účely nemocenského pojištění považuje za výkon zaměstnání (např. při vystavení neschopenky se dovolená přeruší a nastupuje se nemocenská nebo konečně že druhá mateřská se počítá třeba i z čerpané dovolené).

Paní Jiřko, prosím - jaký názor na tuto situaci máte vy? Přehlédla jsem někde něco? Uvažuji špatně? Mýlím se já, nebo úřednice?

Děkuji za odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 8. 2007 17:22

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Druhá mateřská - pro paní Jiřku, pro
      >Dále se domnívám, že čerpání dovolené na zotavenou se
      >pro účely nemocenského pojištění považuje za výkon
      >zaměstnání (např. při vystavení neschopenky se dovolená
      >přeruší a nastupuje se nemocenská nebo konečně že druhá
      >mateřská se počítá třeba i z čerpané dovolené).
      >
      >Paní Jiřko, prosím - jaký názor na tuto situaci máte
      >vy? Přehlédla jsem někde něco? Uvažuji špatně? Mýlím se
      >já, nebo úřednice?
      >
      >Děkuji za odpov

Toto jsem už loni taky probírala a také jsem se na to ptala na sociálce. Pokud dovolenou opravdu čerpala (nešlo o proplacenou dovolenou), pak se to bere jako by pracovala. Bohužel to asi bude tak, že když jí vyšel nižší průměr kvůli vybírané dovolené, nemůže požádat o nepřihlížení, jako tomu bylo dříve. Je to totiž podle vysvětlení OSSZ tím, že různé zákony a § nejsou v souladu. Kámen úrazu je prý totiž právě v té větě § 18 - u poživatele rodič. příspěvku, který vykonává závěstnání V ROZSAHU STANOVENÉM V ZÁK. O STÁTNÍ SOC. PODPOŘE ..... Jenže dnes u v zákoně o st. soc. podpoře žádný rozsah už stanoven není, délka práce nebo výdělek už totiž není omezen, jak tomu bývalo dřív. Takže ona nemůže požádat o nepřihlížení, protože nesplňuje kritéria v té větě.
      Tam vypadne slovo, tam je zas slovo navíc, návaznost to nemá a člověk by to těch zákonů nejraději kopl. Kdyby měla dovolenou jen proplacenou (pokud to ještě šlo), pak by se tam nezapočítávala, protože v tom případě by žádný den neodpracovala.
      Jak to mysleli s tou změnou zaměstnavatele nevím. Když změní zaměstnavatele tak je přece jasné, že k výdělkům u předešlého se nepřihlíží, nebo kdyby během rodičovské vydělávala u jiného zaměstnavatele, tak tento výdělek by jí mateřskou u prvního zaměstnavatele taky neovlivnil, ale jestli tím mysleli toto, nevím.
      >

• 24. 8. 2007 17:53

M.H. (neregistrovaný) 83.208.69.---

No, ale ten neosoulad s zákonem o socpodpoře už není, to už na konci loňského roku vyřešil Nejvyšší správní soud a ČSSZ přehodnotila svoje postupy - viz tady:

http://www.cssz.cz/nemocenske/zamestnani_pozivatele.asp

Právě proto jsem ji na tuto možnost upozornila. Takže pokud dobu čerpání dovolené mezi mateřskou a rodičovskou považuji za dobu výkonu zaměstnání, za kterou si může k nepřilížení požádat, uvažuji správně?

Kamarádka má info zatím telefonické, takže já bych jí poradila, ať si požádá písemně a pokud její žádost OSSZ zamítne, tak další postup (příp. odvolání?) podle toho, čím zamítnutí zdůvodní?

• 24. 8. 2007 18:05

Aha, no vidíte, tak to jsem ani nevěděla, že tu blbost už trochu napravili. V tom případě je myslím jasné - může požádat o vyloučení té zaplacené čerpané dovolené. Ať požádá a odkáže sociálku na její vlastní stránky. Přece pokud by se ta dovolená nepovažovala za výkon zaměstnání, tak by tam ani ty peníze zahrnuty nebyly (musí být odpracován aspoň 1 den). A pokud tam byla zahrnuta, tak je považována za výkon zaměstnání a ona může požádat o vyloučení.
      Doba čerpání dovolené mezi mateřskou a rodičovskou je jednoznačně výkon zaměstnání.

• 25. 8. 2007 20:39

ilona (neregistrovaný) 85.132.158.---

Dobrý den, asi Vás zklamu, ale myslími že na sociálce mají pravdu. Jak citujete ten paragraf, tak to je v tom případě, když při pobírání rodičáku mají ještě příjem. Chodí do práce na zkrácený úvazek. Jestli-že se jí bude mateřská počítat z příjmu za čerpanou dovolenou, tak se jí bude i dělit počtem dnů, kdy ji čerpala.

• 26. 8. 2007 18:50

beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

souhlas s ilonou - rozhodnutí Nejvyš.soudu se skutečně týká toho, když během rodič.dovolené pracovala a z hlediska nové, 2. mateřské by se jí měl tento příjem započítat a tím pádem, pokud měla nižší výdělky, by jí klesnul průměr, pak může požádat k nepřihlédnutí a s tímto byly SSZ seznámeny. Takže, pokud během rodič.dovolené nepracovala, rozhodné období rok zpětně, pokud není příjem, jdu další 3 měsíce zpět až narazím na Kč a v případě čerpané dovolené se skutečně jedná o příjem. Pokud byste postupovala zpět až do let, kdy se dovolená proplácela, ta se skutečně nebere, ale tak daleko snad nepůjdete. čerpaná dovolená=příjem. Takže nerozumím tomu prvnímu odmítnutí SSZ, že čerpaná dovolená se nepovažuje za výkon zaměstnání - jak jste psala v úvodu. Plně souhlasím s Ilonou, že se jí mateřská naopak bude z příjmu za čerpanou dovolenou počítat.

• 26. 8. 2007 20:42

Ale pokud připustíme, že čerpaná dovolená se posuzuje jako by pracovala (což tvrdím i já), tak by se příjem za tuto dovolenou neměl započítávat.

• 27. 8. 2007 7:14

beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

já si večer ten rozsudek neotvírala, když si ho ráno přečtu, mohlo by to být tak, jak píšete vy - ... bude se k žádostem poživatelů rodičovského příspěvku, aby se při zjištění rozhodného období pro výpočet dávek nemocenského pojištění nepřihlíželo k době, kdy vykonávali zaměstnání a současně pobírali rodičovský příspěvek, vyhovovat... nastala otázka, zda je či není čerpaná dovolená výkon zaměstnání .. ? shodly jsme se, že ano, ale proč SSZ jak píše paní MH čerpanou dovolenou ne¨posoudila jako výkon zaměstnání ?

• 27. 8. 2007 7:37

je to zajímavé :) hledala jsem definici výdělečné činnosti, v zákonech k NP (54/1956,88/1968,143/1965,165/1979,589/1992,31/1993)a nic takového jsem nenašla (možná jsem špatně koukala?), našla jsem definici v 117/1995 § 10
      (1) Výdělečnou činností se rozumí činnost
      a) v České republice, která zakládá účast na nemocenském pojištění (péči),
      b) osoby samostatně výdělečně činné; za osobu samostatně výdělečně činnou se pro účely tohoto zákona považuje osoba, která se za takovou považuje pro účely důchodového pojištění, 38) nebo
      c) vykonávaná v zahraničí za účelem dosažení příjmu.
      (2) Příjmy z výdělečné činnosti se pro účely tohoto zákona rozumí příjmy z činnosti uvedené v odstavci 1
      Nevím, zda definici VČ ze zák. 117/1995 lze vztáhnout i k řešené otázce ? Pak čerpaná dovolená zakládá účast na NP, je výdělečnou činností a na žádost zaměstnance by se k ní při stanovení nového DVZ (PPM) nepřihlíželo ? jestli už se do toho moc nezamotávám, nevím, nevím

• 3. 9. 2007 8:15

Re: Druhá mateřská - pro paní MH
      už jste si to určitě zjistila sama. Přeposílám EM odpověď ing. Atassi:
      Jestliže zaměstnankyně požádá , aby se nepřihlíželo k výdělečné činnosti při pobírání RP , nemůže se přihlížet ani k čerpání řádné dovolené . To znamená , že byste šla až před nástup na první PPM.
      Ing. Eva Atassi
      poradenství ES , konzultace
      ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ
      PRAŽSKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ
      Trojská 1997/13a, 182 00 Praha 8
      tel.: + 420 221 924 613 fax: + 420 283 104 613

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).