Hlavní navigace

Daň z převodu zděděné nemovitosti

  • (neregistrovaný) 212.80.64.---

    23. 8. 2008 9:33

    Dobrý den,
    mám teď v plánu koupit dům. Prodávající ho chtěl prodat za odhadní cenu + 3 % za daň z převodu nemovitosti. Teď ale přišel ještě s tím, že musíme zaplatit dalších 15% z ceny domu za to že dům zdědil před rokem a prodává ho dřív jak za 5 let... Není to zrovna malá částka, proto se ptám, jestli to tak opravdu je? Přiznám se že se v tom moc nevznám. Předem děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 8. 2008 10:36

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Daň z převodu zděděné nemovitosti
      Nejdříve je nutno zjistit, zda prodej nemovitosti nebude od daně z příjmů osvobozen, jelikož do doby 5 let se započítává i doba, po kterou vlastnil zůstavitel. Řešeno je v ZDP § 4 odst. 2: Příjmy z prodeje nemovitostí, bytů nebo nebytových prostor neuvedených pod písmenem a), přesáhneli doba mezi nabytím a prodejem dobu pěti let. V případě, že jde o prodej nemovitostí, bytů nebo nebytových prostor nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele nebo zůstavitelů, pokud nemovitost byla nabývána postupným děděním v řadě přímé nebo manželem (manželkou).

    • 26. 8. 2008 19:06

      REDICO s.r.o. - realitní a por (neregistrovaný) 85.70.78.---

      Re: Daň z převodu zděděné nemovitosti
      Dobrý den,

      daň z převodu nemovitosti je povinen platit prodávající a platí se z kupní ceny, popř. z ceny odhadni, podle toho, která z nich je vyšší. 15% daň odpovídá dani z příjmu FO. Žádná z těchto částek prezentovaná formou - výše daňového zatížení prodávajícího, nemusí jít k Vaší tíži jakožto kupujícího, pokud s tím nesouhlasíte. V realu to tedy asi má vypadat tak, že: dejme tomu - cena nemovitosti, kterou hodláte koupit byla stanovena na 1.000.000,-Kc. tedy daň z převodu nemovitosti bude činit 30.000,-Kč. Celková kupní ceny tedy podle toho, jak jste to uvedl by činila 1030.000,-Kč. Z této částky pak zaplatí (není-li odhad vyšší) prodávající opět 3% - tedy 30.900,-Kč. Pro Vás velký výdaj nad rámec předpokládané kupní ceny, pro něj, zanedbatelný rozdíl pro odvod státu - 900,-Kč. O oněch 15% se nezmiňuji, neboť je možné, že od této daně je prodávající třeba osvobozen - viz předchozí příspěvek. Pozor však, pokud by prodávající svou daňovou povinnost vůči FÚ nesplnil a daň nezaplatil, jste ze zákona ručitelem a FÚ to bude chtít po vás. Pokud jste se tedy chtěl "uvolit" k zaplacení, resp. navýšení kupní ceny o jeho daňovou povinnost, neznamená to ještě, že ji prodávající zaplatí ! Doporučuji - řešit formou úschovy, kde částka, odpovídající příslušné daňové povinnosti prodávajícího bude v úschově ponechána do doby, dokud její zaplacení neprokáže, popř. bude přímo z úschovy uschovatelem vyplacena poté, co bude nemovitost převedena na katastru nemovitostí. Jen dodávám, že poté, co katastr nemovitost zapíše, tedy povolí vklad běží 3 měsíční lhůta pro podání daňového přiznání i zaplacení této daně.

    • 26. 8. 2008 20:32

      Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: Daň z převodu zděděné nemovitosti
      Čest a sláva !
      Po hodně dlouhé době příspěvek partnera BC.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).