Hlavní navigace

Dobropis a DPH

 • (neregistrovaný) 88.103.108.---

  4. 9. 2008 12:06

  Dostali jsme dobropis na zboží, které jsme obchodnímu partnerovi vrátili. Musím ho partnerovi potvrdit, ale nejsem si jistá, že nám peníze vrátí. Tím, že ho potvrdím a zaúčtuji bude naopak naše firma muset zaplatit DPH v nemalé výši. Jak to řešit? Obch. partner nechce vrátit peníze bez potvrzení o doručení dobropisu.
  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 9. 2008 12:10

   Šárka (neregistrovaný) 193.86.111.---

   Re: dobropis a DPH
   Váš dodavatel musí mít dobropis od Vás potvrzený,někteří opravdu podmiňují vratku peněz až potvrzením dobropisu.

  • 4. 9. 2008 12:15

   pájka (neregistrovaný) 88.103.108.---

   Re: dobropis a DPH
   Je mi jasné, že to musí mít, ale na 98% je jisté, že nezaplatí. Proto bychom to chtěli nějak ošetřit, třeba dodatečnou smlouvou, že dobropis uznáme, ale v případě nezaplacení ho rušíme. Jenom nevím, jestli je to právně uznatelné, vypadá to, že peníze zpět nedostaneme a ještě zaplatíme DPH navíc.

  • 4. 9. 2008 12:37

   Šárka (neregistrovaný) 193.86.111.---

   Re: dobropis a DPH
   Vy jste ale to zboží vrátili,takže vlastně nedošlo k naplnění,že by zboží ze kterého jste si nárokovali DPH bylo použito pro Vaši ekonomickou činnost,takže i ten uplatněný nárok je v tomto případě sporný.Obávám se,že z toho není cesta ven.

  • 4. 9. 2008 12:38

   katka (neregistrovaný) 88.102.6.---

   Re: dobropis a DPH
   DPH navíc snad nezaplatíte, dobropis je k nějaké faktuře, ze které jste si snad DPH odečetli. Nechápu, proč rušit dobropis, v případě, že Vám nezaplatí. Peníze by Vám měl vyplatit, pokud dobropis zrušíte, nebudete mít zboží ani peníze.

  • 4. 9. 2008 12:56

   pájka (neregistrovaný) 88.103.108.---

   Re: dobropis a DPH
   >>>>Dostali jsme dobropis na zboží, které jsme obchodnímu
   >>>>partnerovi vrátili. Musím ho partnerovi potvrdit, ale
   >>>>nejsem si jistá, že nám peníze vrátí. Tím, že ho
   >>>>potvrdím a zaúčtuji bude naopak naše firma muset
   >>>>zaplatit
   >>>>DPH v nemalé výši. Jak to řešit? Obch. partner nechce
   >>>>vrátit peníze bez potvrzení o doručení dobropisu.
   >>>>Děkuji.
   >>>Váš dodavatel musí mít dobropis od Vás
   >>>potvrzený,někteří opravdu podmiňují vratku peněz až
   >>>potvrzením
   >>>dobropisu.
   >>
   >>Je mi jasné, že to musí mít, ale na 98% je jisté, že
   >>nezaplatí. Proto bychom to chtěli nějak ošetřit,
   >>třeba
   >>dodatečnou smlouvou, že dobropis uznáme, ale v
   >>případě
   >>nezaplacení ho rušíme. Jenom nevím, jestli je to
   >>právně uznatelné, vypadá to, že peníze zpět
   >>nedostaneme a
   >>ještě zaplatíme DPH navíc.
   >
   >DPH navíc snad nezaplatíte, dobropis je k nějaké
   >faktuře, ze které jste si snad DPH odečetli. Nechápu, proč
   >rušit dobropis, v případě, že Vám nezaplatí. Peníze by
   >Vám měl vyplatit, pokud dobropis zrušíte, nebudete mít

   Když nebude dobropis, nebudeme platit DPH, to v situaci, že peníze (včetně těch, ze kterých bychom měli toto DPH platit) asi nedostaneme, mi připadá značně nevyhovující.
   >zboží ani peníze.

  • 4. 9. 2008 13:23

   katka (neregistrovaný) 88.102.6.---

   Re: dobropis a DPH
   Co se týče DPH, chápu, že nechcete platit vysokou částku, ale copak vy jste si to stejné DPH neuplatnili z přijaté faktury na toto zboží? Přijde mi to takové - nula od nuly pojde.
   Snad se ještě připojí s radou nebo zkušeností.

  • 4. 9. 2008 14:01

   peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

   Re: dobropis a DPH
   tak moment,připojuji se ke Katce.Nakoupili jste nějaké zboží, z něj jste si uplatnili DPH na vstupu.Pak jste z nějakých důvodů (reklamace??nefunkčnost zboží??) vrátili zboží zpět dodavateli, ten to uznal??vystavil dobropis, a samozřejmě čeká, až mu jej potvrdíte.Bez Vašeho potvrzení je pro něj defakto bezcenný.Tím, že dobropis vystavil, tak uznal buď reklamaci, nebo jinou chybu na zboží, a tím také vrácení Vám částky zpět.Z jakého důvodu si tedy myslíte, že Vám částku nevrátí, to Vám to jasně bylo řečeno, že dostanete dobropis, ale peníze ne??Musíte napsat souvislosti, ne domněky

  • 4. 9. 2008 14:55

   pájka (neregistrovaný) 88.103.108.---

   Re: dobropis a DPH
   celá věc již byla nějakou dobu řešena právníky, důvod, že dobropis nebude proplacen máme. My jsme si sice DPH uplatnili, ale částku jsme také zaplatili této firmě. Kdežto když budeme muset DPH zaplatit a peníze od firmy nedostaneme, tak to není nula od nuly pojde, ale my jsme škodní, protože nám to DPH firma nezaplatí. Jestli si rozumíme.

  • 4. 9. 2008 15:05

   peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

   Re: dobropis a DPH
   No, tak pokud to řešíte i s právníky, a máte důvod.tak bych s nějakým vyjádřením té dotyčné firmě napsala, že dobropis nepotvrdíte z jistých určených důvodů.Tím pádem s tím oni také nebudou moci nicc udělat.Pak je otázka o jaké zboží se jednalo a v čem je problém..ale možná bych v tomto případě tedy dobrpis nepotrvdila, ale musíte k tomu uvést nějaký důvod, a právník jistě napoví..možná kdyby se ještě k tomu někdo tady vyjádřil..

  • 4. 9. 2008 15:12

   pájka (neregistrovaný) 88.103.108.---

   Re: dobropis a DPH
   A jsme opět na začátku:) I tak díky za diskuzi, člověk si trochu pokecá a hned je líp.

  • 4. 9. 2008 15:13

   Jitka_D (neregistrovaný) 62.177.70.---

   Re: dobropis a DPH
   moc nejde pochopit, v čem je zádrhel...... ale to není zas tak podstatné, pokud se na věc podíváte z hlediska DPH. Došlo k DUZP a vy jste si nárokovali,. Nyní došlo ke vrácení a druhá strana vystavuje v souladu se zákonem dobropis. Takže to je vpořádku. Když se na to podíváte z jiného pohledu, tak vy jste to DPH sice jim zaplatili, ale "obdržel"i jste jej od Fú. Takže vy jste nyní povinni vrátit Fú nárokované DPH. Jak budete řešit pohledávkový vztah s tou firmou je již věc jiná.

  • 4. 9. 2008 15:23

   peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

   Re: dobropis a DPH
   Ano, to co píše paní Jitka_D, je to co se Vám tady vesměs všechny snažíme říct.Nechcete zřejmě podrobněji napsat o co přesně šlo, takže z toho se také nedá moc zjistit.Ale skutečně v souladu se zákonem o DPH, pokud jste zboží vrátili, dodavatel jej přijal a vystavil dobropis, musíte jej potvrdit, DPH zaplatit a to, že Vám protistrana nechce peníze za dobroipis vrátit řešit právní cestou.Jistým způsobem je vystavený dobropis Vaší pohledávkou za dodavatelem a jejich závazklem vůči Vám..takže postup by byl stejný jako u závazků a pohledávek.také když vystavíte odběrateli fakturu, odvedete státu DPH a on Vám ji nezaplatí, budete se bránit právní cestou, ale DPH z ní prostě musíte odvést s případným rizikem, že Vám odběratel nezaplatí..

  • 5. 9. 2008 19:32

   bubu (neregistrovaný) 84.16.117.---

   Re: dobropis a DPH
   pokud jste zboží vrátili, dodavatel jej přijal a vystavil dobropis, musíte jej potvrdit.

   Můžete mi prosím sdělit, jaký konkrétní paragraf zákona o dani z přidané hodnoty stavnoví příjemci dobropisu povinnost potvrdit tomu, kdo dobropis vystavil přijetí tohoto dobropisu. Já v zákoně zatím marně tento paragraf hledám.

   Hezký den přeje
   bubu

  • 5. 9. 2008 20:26

   Jitka_D (neregistrovaný) 62.177.70.---

   Re: dobropis a DPH
   domnívám se, že jde o tento, §24,odst.4a:
   (4) Oprava základu daně a výše daně je samostatným zdanitelným plněním, které se považuje za uskutečněné
   a) ve zdaňovacím období, ve kterém byl daňový dobropis doručen plátci, pro kterého se uskutečnilo zdanitelné plnění, pokud jde o opravu výše daně podle odstavce 1 písm. a), b) a c)
   Hezký den taky.

  • 6. 9. 2008 8:34

   bubu (neregistrovaný) 84.16.117.---

   Re: dobropis a DPH
   § 42 odst. 4 písm. a) jsem také našel. Jsem však přesvědčen, že tento § nic nepřikazuje , neboť tam není žádná formulace typu "příjemce dobropisu je povinen, příjemce dobropisu potvrdí či či příjemce dobropisu musí potvrdit". Tento § pouze konstatuje kdy došlo ke zdanitelnému plnění. Domnívám se, že při striktním výkladu dohoto ustanovení pokud příjemce dobropisu nepotvrdí vystavovateli dobropisu jeho přijetí - tak tím nic neporušuje. Jestliže příjemce dobropisu chce dělat problémy výstavci dobropisu (např. proto, že se nedohodli nebo pohádali), tak ten dobropis prostě nepotvrdí, a přitom ,ač to i mě zní nelogicky, žádné ustanovení zákona o DPH tímto postupem neporuší.
   V takovém případě asi výstavci dobropisu nezbyde jiná možnost, než dobropis poslat znovu na doručenku s vrácenkou a teprve až se mu vrátí vrácenka s uvedeným datem převzení dobropisu dozví se kdy se ve smyslu § 42 odst. 4 písm.a) došlo ke zdanitelnému plnění.

   Hezký den přeje
   bubu

  • 6. 9. 2008 22:04

   Jitka_D (neregistrovaný) 62.177.70.---

   Re: dobropis a DPH
   Aha, už vím co myslíte… to máte pravdu „příjemce potvrdí“ tak nic takového tam skutečně není. Takže opravdu pokud se bude cukat a bude dělat, že nic neviděl, pak výstavci dobropisu nezbude nic jiného, nežli zaslat na doručenku. A co když ani tento dopis si nepřevezmou a ten se vrátí zpět jako nedoručený. Bude v tomto případě se považovat dobropis doručený, tak jako to platí u zrušení pracovního poměru? Tak to nevím. Ale vrátím se k původnímu. Píšete, že když příjemce nepotvrdí vystavovateli dobropis tak nic neporušuje. Ano neporušuje jen to, že nedal podpis na Potvrzení o přijetí, tzn. onen §24,odst4a. Proč jej tedy nechce podepsat, pravděpodobně z toho důvodu, aby nesnižoval dříve uplatněný nárok. A zde již porušuje a ne jeden §, tedy u zák.DPH možná jeden, ale pak i další a to včetně věrného zobrazení účetnictví, skladu a podobně… ale nechtějte po mě hledat konkrétní §§.
   Hezký zbytek veekendu.

  • 7. 9. 2008 18:06

   bubu (neregistrovaný) 84.16.117.---

   Re: dobropis a DPH
   >Aha, už vím co myslíte… to máte pravdu „příjemce
   >potvrdí“ tak nic takového tam skutečně není. Takže opravdu
   >pokud se bude cukat a bude dělat, že nic neviděl, pak
   >výstavci dobropisu nezbude nic jiného, nežli zaslat na
   >doručenku. A co když ani tento dopis si nepřevezmou a
   >ten se vrátí zpět jako nedoručený. Bude v tomto
   >případě se považovat dobropis doručený, tak jako to platí u
   >zrušení pracovního poměru?

   Bohužel nejsem odborník v oblasti pracovního práva, ale pokud doručením výpovědi platí to co jste nepsala, tak předpokládám, že v zákoníku práce je nějaký § v tom smyslu, že "pokud příjemce odmítne písemnost převzít, nebo pokud si ji nevyzvedne, přestože se v místě kam mu je doručována obvykle zdržuje - tak je písemnost považována z doručenou", pak v oblasti pacovního práva souhlasím s tím, co jste napsala.
   V zákoně o DPH však žádné takové ustanovení není a tak v případě, že příjemce dobropisu tento dobropis nepřevezme, tudíž ani nepotvrdí - pak ve smyslu § 42 odst. 4 písm. a) zákona o DPH k plnění nedošlo.

   Pííšete, že když příjemce nepotvrdí
   >vystavovateli dobropis tak nic neporušuje. Ano neporušuje
   >jen to, že nedal podpis na Potvrzení o přijetí, tzn.
   >onen §42,odst4a. Proč jej tedy nechce podepsat,
   >pravděpodobně z toho důvodu, aby nesnižoval dříve uplatněný
   >nárok. A zde již porušuje a ne jeden §, tedy u zák.DPH
   >možná jeden, ale pak i další a to včetně věrného
   >zobrazení účetnictví, skladu a podobně.

   V této části s Vámi samozřejmě souhlasím, pokud dobropis příjme tak musí účtovat. Pokud by po přijetí dobropisu neuúčtoval - nesnížil dříve uplatněný odpočet, pak zcela určitě zákon porušuje.

   Děkuji Vám za Váš čas, který jste věnovala odpovědi na můj příspěvek.

   Hezký den přeje
   bubu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).