Hlavní navigace

Zakon o ucetnictvi

 • (neregistrovaný) 213.192.22.---

  17. 9. 2008 7:22

  dobry den,
  pritel se chysta podnikat v oboru poskytovani zednickych praci, nebude veden jako firma, ale jako fyzicka osoba, nebude mit zamestnance a prijmy budou mensi. podnikat bude v byte (tzn. praci bude vykonavat u zakaznika a doma bude pouze vystavovat faktury a vest ucetnictvi). cetla jsem si zakon o ucetnictvi ale neni mi jasne, do jake kategorie se dle vyse uvedeneho pritel radi : d) fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsány v obchodním rejstříku,
  e) ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty,1a) včetně plnění osvobozených od této daně, jež nejsou součástí obratu, v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč, a to od prvního dne kalendářního roku.
  f) ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí,
  g) ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli a jsou účastníky sdružení bez právní subjektivity podle zvláštního právního předpisu,1b) pokud alespoň jeden z účastníků tohoto sdružení je osobou uvedenou v písmenech a) až f) nebo h), nebo
  h) ostatní fyzické osoby, kterým povinnost vedení účetnictví ukládá zvláštní právní předpis

  muze nam prosim nekdo poradit at vime jak spravne vest ucetnictvi? pro kazdou kategorii plati totiz neco trochu jineho
  dekuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2008 7:47

   Iva (neregistrovaný) 193.86.121.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   Zákon o účetnictví se nevztahuje na všechny podnikatele, ale pouze na subjekty uvedené v § 1 odst. 2 zákona o účetnictví. Váš přítel podle všeho ani do jedné té kategorie nespadá a nemá tedy povinnost vést účetnictví. Povede tzv. daňovou evidenci, která je upravena zákonem o daních z příjmů - konkrétně § 7b. Daňová evidence je velmi podobná bývalému jednoduchému účetnictví, ale není již tak přesně upravena předpisy o účtování. Stačí tedy evidovat příjmy, výdaje, pohledávky, závazky, majetek případně další nezbytné věci v dostatečném rozsahu pro správné stanovení daně.

  • 17. 9. 2008 8:00

   pavla (neregistrovaný) 213.192.22.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   mockrat dekuji, jdu se na tu danovou evidenci podivat

  • 17. 9. 2008 12:36

   Justina (neregistrovaný) 212.71.139.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   A opravdu chce vést účetnictví (dříve podvojné účetnictví), nebo mu bude stačit daňová evidence podle Zákona o daních z příjmů ? (dříve jednoduché účetnictví), předpokládám, že není zapsán v OR

  • 17. 9. 2008 12:53

   pavla (neregistrovaný) 213.192.22.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   dobry den, bude to opravdu danova evidence, netusila jsem ze se to lisi, ted uz v tom mam jasneji. zapsan bude jen na zivnostenskem urade a na dalsich mistech ktere s tim bezprostredne souvisi. bude to vylozene prace pro jednoho cloveka, ktery vyzaduje zivn. list aby si usetril administraci.

  • 17. 9. 2008 16:36

   M (neregistrovaný) 213.151.92.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   Bude mít vše možná i lehčí, když si nebude véct skutečné náklady a pojede na tzv. paušál. Ten je u něj jako řemeslníka 60% z příjmů. Myslím, že skutečných nákladů tolik mít nebude a navíc by měl kolem toho dost papírování a prokazování uznatelnosti nákladů atd. Promyslete si to..., času dost. Pro jistotu sbírejte paragony a ostatní "do krabice"...

  • 17. 9. 2008 16:55

   pavla (neregistrovaný) 213.192.22.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   diky za vynikajici radu! jeste si to promyslime, ale tohle bude asi vubec nejjednodussi. mockrat diky

  • 17. 9. 2008 18:16

   Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   Pokud bude "zaměstnán" jen u jednoho člověka, tak se asi setká s problémem "švarcsystému" a bude se podílet na krácení daně, sociálního a zdravotního pojištění (to je trestný čin). Alespoň je velmi pravděpodobné, že to takto budou kvalifikovat kontrolní orgány.

   Pokud by fakturoval nejen jednomu odběrateli, bude to o něco lepší. I když asi nebude mít vlastní nářadí, materiál atd.

   Nebude to mít za současných předpisů jednoduché.

   Sice existují i judikáty s opačným stanoviskem, ale on bude konfrontován s kontrolou a pak možná po několika letech vyhraje.

  • 17. 9. 2008 18:23

   pavla (neregistrovaný) 213.192.22.---

   Re: zakon o ucetnictvi
   uplne tomu nerozumim, pokud vim, tak si zivnostnik zdravotni a socialni zalezitosti plati sam a na nejakem kraceni dane nemame zajem se podilet. rozumim tomu dobre ze k tomu kraceni dojde pokud bude fakturovat jenom jednomu odberateli? trochu me to zmatlo

  • 17. 9. 2008 23:40

   Pavel (neregistrovaný) 62.245.91.---

   Švarc systém
   Sama uvádíte, že "živnostník" bude fakturovat jen jednomu odběrateli.

   Tomu se od počátků 90 let říká švarc systém. Zaměstnavatel krátí daň a sociální a zdravotní pojištění, které je nižší, když se neodvádí ze mzdy zaměstnance, ale platí se na ŽL. Tzv. "živnostník" mu v tom pomáhá.

   Přitom "živnostník" dělá vše jako zaměstnanec, poslouchá příkazy zaměstnavatele, pracuje s jeho nářadím a materiálem, v době stanovené zaměstnavatelem atd. Zaměstnavatel šetří nejen administrativu, ale hlavně šetří na odvodech státu. :-))

   Zákon již měl být mnohokráte změněn, ale kluci ze Sněmovny hrají raději jiné hry.

   Soudy již vydaly judikáty, kde zákon vykládají jinak, než výše uvedeno. Ale výše uvedený výklad drží kontrolní orgány. A tak se připravte na možné problémy.

  • 18. 9. 2008 7:41

   a (neregistrovaný) 88.101.135.---

   Re: Švarc systém
   >>uplne tomu nerozumim, pokud vim, tak si zivnostnik
   >>zdravotni a socialni zalezitosti plati sam a na
   >>nejakem
   >>kraceni dane nemame zajem se podilet. rozumim tomu
   >>dobre ze k tomu kraceni dojde pokud bude fakturovat
   >>jenom
   >>jednomu odberateli? trochu me to zmatlo
   >
   >Sama uvádíte, že "živnostník" bude fakturovat jen
   >jednomu odběrateli.
   >
   >Tomu se od počátků 90 let říká švarc systém.
   >Zaměstnavatel krátí daň a sociální a zdravotní pojištění, které
   >je nižší, když se neodvádí ze mzdy zaměstnance, ale
   >platí se na ŽL. Tzv. "živnostník" mu v tom pomáhá.
   >
   >Přitom "živnostník" dělá vše jako zaměstnanec,
   >poslouchá příkazy zaměstnavatele, pracuje s jeho nářadím a
   >materiálem, v době stanovené zaměstnavatelem atd.
   >Zaměstnavatel šetří nejen administrativu, ale hlavně šetří
   >na odvodech státu. :-))
   >
   >Zákon již měl být mnohokráte změněn, ale kluci ze
   >Sněmovny hrají raději jiné hry.
   >
   >Soudy již vydaly judikáty, kde zákon vykládají jinak,
   >než výše uvedeno. Ale výše uvedený výklad drží
   >kontrolní orgány. A tak se připravte na možné problémy.

   Tady vidím problém spíše u firmy, pro kterou bude pracovat. Této firmě bude v případě švarc systému dodaněna daň ze závislé činnosti.
   >

  • 18. 9. 2008 7:45

   pavla (neregistrovaný) 213.192.22.---

   Re: Švarc systém
   pokud clovek neni poslanec ktery si muze delat cokoliv, i mit dve obcanky, tak proste nema jednoduchy zivot..

  • 18. 9. 2008 11:24

   pavla (neregistrovaný) 213.192.22.---

   zákon upravující "švarcsystem"?
   existuje nejaky zakon nebo paragraf, vyhlaska, ktere upravuji problematiku kraceni dani? da se nekde docist jestli za to bude stihan zamestnavatel (odberatel sluzeb) nebo zivnostnik poskytujici sluzby? zatim tu padly obe teorie

  • 18. 9. 2008 13:42

   M. (neregistrovaný) 213.151.92.---

   Re: zákon upravující "švarcsystem"?
   Je to v zákoníku práce. Ale zbytečně se děsíte předem!! Jednak je to nejvíc "odnese" opravdu druhá strana, onen živnostník, který bude dávat vašemu příteli kšefty.Je pravda,že evidentně nechce za něj platit SP a ZP, je to pro něj takhle levnější a taky proto, že když nebude mít práci, tak mu nemusí dávat výpověď, či ho platit za "nemakání"...Proto taky, ať se stará, aby mu to prošlo!! U zedníků tohle bývá klasický případ.Znám jich několik v okolí. A vím, že kontroly bývají specielně u těchto profesí benevolentnější.. Myslím,že váš přítel jistě během roku sem tam udělá nějaký kšeftík i jinde a tak lehce vystaví faktury i na někoho jiného (vč.soukromníků) než na tohoto jednoho živnostníka...Stačí na to v pohodě další 2-4 fakturky vystavené na někoho jiného... v průběhu roku.

  • 18. 9. 2008 15:57

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: zákon upravující "švarcsystem"?
   FÚ do toho rády vrtají, ale firma, která takto dává práci žinostníkovi, si to musí umět obhájit. Pokud používá svoje pracovní nástroje a pracuje na vlastní odpovědnost a není mu určována pracovní doba (prostě rozhoduje sám, kdy tu zakázku udělá) nejde o švarcsystém. A koneckonců už existují rozsudky, které toto potvrzují. Dokonce se v nich praví, že stát nesmí nutit nikoho, aby se stal zaměstnancem, pokud on sám nechce a zároveň nemůže zabraňovat pracovat na zakázkách jako OSVČ. My takto celoročně najímáme svářeče a jsme rádi, že u nás ty zakázky vezme. Takto jsem to také na FÚ zdůvodnila a dodala, že pracuje se svojí svářečkou a bylo to ok. Ovšem pro klid je lepší, když by tam měl sem tam i fakturu na někoho jiného.

  • 18. 9. 2008 21:01

   Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.27.---

   Re: zákon upravující "švarcsystem"?
   Jen tak na dobrou noc:

   Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 24. 2. 2005, čj. 2 Afs 62/2004-70)

   II. Vymezení pojmu „závislá činnost“ podle ustanovení § 6 odst. 1 písm. a) zákona ČNR č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, nemůže být redukováno toliko na činnost vykonávanou podle příslušných pokynů, nýbrž se musí jednat o činnost skutečně závislou na osobě plátce. Definiční prvek závislosti tak bude dán zejména povahou vykonávané činnosti (typicky práce vykonávaná na jednom místě výhradně pro jednoho zaměstnavatele) a také tehdy, pokud se bude jednat o činnost dlouhodobou a pokud k uzavření pracovněprávního vztahu mělo dojít především v zájmu osoby tuto činnost vykonávající, jejíž právní sféru neuzavření tohoto vztahu v konečném důsledku poškozuje. Naopak o závislou činnost zpravidla nejde, jedná-li se o specializovanou činnost vykonávanou pouze krátkodobě či nesoustavně, jejíž výkon je podmíněn faktory do značné míry nezávislými na vůli zadavatele (např. sezónní práce, práce závislé na počasí, práce podmíněné realizací jednorázově získané zakázky apod.). Tyto skutečnosti musí akceptovat i aplikace daňových předpisů, neboť v opačném případě by představovala nelegitimní zatěžující prvek soukromé sféry. Zvyšování zaměstnanosti nástroji působení státu, a to i daňovými, totiž ve svých důsledcích nemůže vést k tomu, aby byly uzavírány pracovní vztahy i tehdy, jestliže na jejich uzavření není dán oboustranný zájem. Takovýto výklad by popíral i samotnou soukromoprávní podstatu pracovního práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).