Hlavní navigace

Přechod na výdajové paušály v daňovém přiznání

  • (neregistrovaný) 84.244.77.---

    28. 3. 2010 1:23

    V roce 2009 chceme přejít na uplatnění výdajů paušálem, přečetli jsme si, že za rok 2008 je třeba podat dodatečné přiznání a upravit tak základ daně o pohledávky, zásoby a závazky. Upravuje se tak tedy dílčí základ daně a z vypočtené daně jde tedy odečíst slevy na dani na poplatníka? V roce 2009, kdy dáme výdaje paušálem, tedy odečteme od příjmů pohledávky, které byly zaplaceny v roce 2009 (tedy je do příjmů neuplatníme), se zásobami se dělá něco podobného? Pokud se uplatňuje paušál, je možné odečíst daňovou ztrátu z minulých let? V roce 2009 byla zároveň činnost přerušena, kdy se podle zákona má základ daně upravit stejně jako při přechodu na paušál.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 3. 2010 11:39

      Rop

      Rok 2008 - k původnímu daňovému základu přičtete hodnotu pohledávek a zásob a odečtete hodnotu závazků

      Rok 2009 - vezmete všechny příjmy kromě těch které byly k 31. 12. 2008 pohledávkou a od nich odečtete 60 % výdajů. Pokud ke konci podnikání zůstali nějaké pohledávky (které ovšem nebyly pohledávkami k 31. 12. 2008) tak v úpravách dle § 23 o ně zvýšíte základ daně. Na stejném principu přičtete zásoby a odečtete závazky.

    • 28. 3. 2010 18:31

      bez přezdívky

      Dobrý den, paní Brkalová,

      ještě doplňuji, že za rok 2008 můžete uplatnit i zmíněné slevy na dani.

      Jinak pokud byste činnost (znovu)zahájili do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2009, nemuseli byste pohledávky dodaňovat.

      Hezké odpoledne

    • 29. 3. 2010 16:19

      BlankaB (neregistrovaný) 84.244.77.---

      Děkuji moc, již se v tom začínám orientovat.

      Jen pro upřesnění, když uplatňuji výdaje paušálem, tak si již nemohu uplatnit další nezdanitelné části základu daně (konkrétně mě zajímá uplatnění ztráty z minulých let).

      Do dodatečného daňového přiznání, vyplňovaného kvůli přechodu na výdaje paušálem, se píší pouze rozdíly oproti řádnému přiznání (tedy jako dodatečné pro DPH) nebo se vyplní celé znovu, uplatní se veškeré nezdanitelné částky, vypočte novád daň, odečte od ní sleva a ta se až v oddílu 6 porovná s předchozí daňovou povinností. Jedná se mi o to, že v roce 2008 byla daňová povinnost o hodně nižší  než je sleva na dani (12 tis) tedy byla daň nula a nebyla celá sleva na dani vyčerpána. Když bych teď dodanila pouze rozdíl vzniklý zvýšením daňového základu o pohledávky a zásoby (případně snížením o závazky), pak nevím, zda je možné si douplatnit slevu, která uplatněna nebyla.

      Mnohokrát děkuji

    • 29. 3. 2010 19:05

      bez přezdívky

      Dobrý den, paní Brkalová,

      dodatečné daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob se vyplňuje v celkových (nikoliv jen rozdílových) částkách - jakoby se jednalo o řádné daňové přiznání, jen s tím rozdílem, že na straně 1 v řádku 03 jsou uvedeny příslušné údaje. Dále se vyplňuje oddíl 6 na straně 3 daňového přiznání.

      V rámci dodatečného daňového přiznání můžete uplatnit slevu na dani. Ohledně uplatnění daňové ztráty jakožto položky odčitatelné od základu daně nebo nezdanitelných částí základu daně platí ustanovení § 38p odst. 2 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého rozdíl mezi "novým" a "starým" základem daně musí činit alespoň 100 Kč.

      Hezký podvečer.

    • 29. 3. 2010 23:08

      BlankaB (neregistrovaný) 84.244.77.---

      Děkuji za odpověd.

      Hezký večer

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).