Hlavní navigace

Společnost jedná nebo je zastoupena?

  • (neregistrovaný)

    4. 2. 2010 9:28

    Zdravím všechny,
    opakovaně narážím na tento problém:

    Ve smlouvách, v jakýchkoliv oficiálních dokumentech je zvykem uvádět tuto formulaci:
    Společnost XY s.r.o.
    Zastoupená jednatelem A.B.

    Viděl jsem to takto mockrát, včetně dokumentů zpracovaných zkušenými právníky.

    Na druhou stranu jsem se setkal s názorem, že je třeba psát:
    Společnost XY s.r.o.
    Jednající jednatelem A.B.

    Jde o ty pojmy "zastoupená" a "jednající". Údajně, pokud se použije termín "zastoupená", musí být k dokumentu přiložena plná moc a společnost může být takto "zastoupená" prakticky kýmkoliv. Pokud se jedná o dokument podepsaný jednatelem společnosti, který má právo samostatně podepisovat, je výraz "zastoupená" nesmysl a jediný správný termín má být "jednající".

    Na tento problém mě mimo jiné upozornil exekutor při sepisování návrhu pro soud. Řekl mi, že pokud by byl v návrhu termín "zastoupená" soud by mohl vyžadovat doplnění plné moci.

    Má k tomu někdo přesnější informace? Znamená to, že 75% právníků, účetních atd. to v dokumentech píše špatně?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 2. 2010 9:55

      Pavel Jirsa (neregistrovaný)

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Máte pravdu, právní povědomí je mizivé, často i u právníků, resp. osob, které používají právnický titul

      Velmi často např.:
      a) se dávají výpovědi dohodou,
      b) dodavatelem je firma a nikoliv společnost, (přitom firma je pouhý název společnosti)
      c) pracovní smlouvu podepisují pracovníci a nikoliv zaměstnanci,
      d) v SVJ se platí do fondu oprav, i když se jedná o dlouhodobou zálohu
      e) ministr s titulem JUDr. veřejně v televizi prohlašuje, že stačí aby byl zákon platný a není nutné aby byl účinný
      f) za statutární orgán se uvádí i dozorčí rada

      Ale to je neznalost těch, kteří zákon nepochopili.

      Horší je, když už v zákoně jsou špatné pojmy, např. sociální a zdravotní daň je nazývána pojištěním, i když pojistné prvky v tom člověk obtížně hledá.

      Pokud se někdo nechá zastupovat, musí být udělena plná moc, ale s.r.o. jedná svým statutárním orgánem, což je jednatel.

      Hezký den!

    • 4. 2. 2010 12:01

      ... (neregistrovaný)

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Zastoupení není jen na základě plné moci, ale i ze zákona. Když budete vlastnit síť krámků, tak také nebudete psát každé prodavačce plnou moc, ale uplatní se §16 ObchZ - toto je jeden z mnoha příkladů zastoupení ze zákona.
      V případě statutárních orgánů jsou tyto často jako zástupci právnických osob označováni a vedeni. Osobně v tom nevidím problém (i když se o zastoupení zcela jistě nejedná) a nechce se mi věřit, že by soudce vyžadoval plnou moc po PO, když vidí v návrhu "spol. zastoupena jednatelem XY".

    • 4. 2. 2010 13:18

      pája

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Jde o přesnou formulaci- obch. zákoník jasně např. v § 133 - jednatelé - uvádí... oprávněn jednat jménem společnosti, § 191 - představenstvo ... jedná jejím jménem.
      Takže jak psal Pavel- žádné zastoupena, to je špatně a v rozporu s obchodním zákoníkem.
      Když zastoupena, tak doložte, na základě čeho je zastoupena.

    • 4. 2. 2010 13:48

      ... (neregistrovaný)

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Ano, o zastoupení se zcela jistě nejedná, to nemusíme listovat ObchZ tak daleko, stačí úvodní §13 odst.1. Jde spíše o způsobení právních následků při uvedení tohoto označení.

    • 4. 2. 2010 13:56

      pája

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Vzhledem k situaci v naší společnosti-mám tím na mysli právní vědomí některých, kteří rozhodují a nepředvídatelnosti právních následků třeba jen chybného označení problému, vztahu nebo použití nesprávného termínu se já sám , a totéž doporučuji klientům, držím zásady, formuluj přesně, používej terminologii stanovenou zákonem nebo jiným předpisem a vyhni se zbytečným problémům. Zatím se mi to vyplácelo, protože jiná skupina lidí to bere z druhé strany, proč bych se tím zabýval, a co se stane, když to bude špatně, kolik zaplatím, atd.
      Takže neřeším možné právní následky, ale předcházím takto problému.

    • 4. 2. 2010 14:49

      Pavel Jirsa (neregistrovaný)

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Pájo,

      snažím se o totéž. Ale domnívám se, že počet takových je statisticky nevýznamný. :-))

      Hezký den!

      Hezký den!

    • 4. 2. 2010 16:55

      ... (neregistrovaný)

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Když se vrátím k tématu - odmítnout podání navrhovatele (nebo vyzvat k doplnění), že nepředložil plnou moc, když napsal "spol. zastoupená jednatelem", když jako důkaz je výpis z OR (a i kdyby nebyl), je přehnané s výsledkem nesprávného správního uvážení. Určitá míra tolerance k chybám je nutná, jinak souhlasím s existencí statisticky nevýznamné skupiny lpící na přesnosti - v době existence i navzájem si odporujících právních předpisů (v míře dalece převyšující význam nějakého pojmu jako zde v tématu) musí být pravidelně vyřazována z provozu - zešílí.

    • 5. 2. 2010 10:35

      Tomáš (neregistrovaný)

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      Děkuji za zajímavou diskuzi, kterou můj dotaz rozpoutal.
      Abych to shrnul:
      Tedy např. na smlouvě podepsané jednatelem nemá být "společnost zastoupená" ale "společnost jednající" jednatelem XY.
      Lze tolerovat i chybnou frázi, protože to pravděpodobně nebude mít žádné právní důsledky, ale je to chyba, kterou je zbytečné dělat, pokud jsme si jí vědomi. Je to podobné, jako by ve smlouvě byla někde gramatická chyba. Právní důsledky to mít nebude, ale ostuda to bude. :-)

      Díky.

    • 5. 2. 2010 10:45

      pája

      Re: Společnost jedná nebo je zastoupena?
      >Děkuji za zajímavou diskuzi, kterou můj dotaz
      >rozpoutal.
      >Abych to shrnul:
      >Tedy např. na smlouvě podepsané jednatelem nemá být
      >"společnost zastoupená" ale "společnost jednající"
      >jednatelem XY.

      ANO, tak je to správně

      >Lze tolerovat i chybnou frázi, protože to
      >pravděpodobně nebude mít žádné právní důsledky, ale je to chyba,
      >kterou je zbytečné dělat, pokud jsme si jí vědomi.

      SOUHLAS.
      Je
      >to podobné, jako by ve smlouvě byla někde gramatická
      >chyba. Právní důsledky to mít nebude, ale ostuda to
      >bude. :-)

      Přesně tak, bohužel, píše-lůi to právní do smlouvy, svědčí to otom, že je mu obchodní zákoník jaksi trochu cizí.
      >
      >Díky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).