Re: Otázka nároku na stravné-diety
Vyplatit stravné je podle zákoníku práce povinnost zaměstnavatele. Ale na druhou stranu musí zaměstnance VYSLAT na služební cestu, to znamená, že zaměstnanec musí mít předem vyplněný příkaz ke služební cestě (většinou první strana typizovaných tiskopisů cestovních příkazů), kde mu zaměstnavatel určí čas, místo, způsob dopravy, limit ubytování a podobně...a pak teprve může na služební cestu vyrazit. Jakozaměstnanec bych na služební cestu bez příkazu nevyjela, protože nikdy nevím, co se mi může stát a zaměstnavatel může tvrdit, že mě nikam neposlal....a na druhou stranu zaměstnavatel je vyplněním cestovního příkazu kdyt při případném porušení třeba určeného dopravního prostředku a následné havárie...
Re: Otázka nároku na stravné-diety
Otázka se týká totiž profesionálních řidičů, kteří jsou na pracovních cestách, které souvisí s jejich plněním úkolů. Jedou např. na turnusy na Moravu , do Prahy a podobně na základě předaných denních záznamů o provozu vozidla (puťovky). Nikdy nikdo žádný cestovní příkaz nedostali předem. Tak to je v praxi skutečností. Když ho řidič nedá (nemá žádné doklady k vyúčtování) ke mzdám po konci měsíce, automaticky nic nedostane. A je to i horší, bohužel.
Re: Otázka nároku na stravné-diety
Vše je v Zákoníku práce
§ 151
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnanci, není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, náhradu výdajů, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce, v rozsahu a za podmínek stanovených v této části.
§183
3) Jestliže se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak, je zaměstnanec povinen do 10 pracovních dnů po dni ukončení pracovní cesty nebo jiné skutečnosti zakládající právo na cestovní náhradu, předložit zaměstnavateli písemné doklady potřebné k vyúčtování cestovních náhrad a vrátit nevyúčtovanou zálohu. Částka, kterou má zaměstnanec zaměstnavateli vrátit v české měně, se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
11. 5. 2010 9:26
Má zaměstnanec na pracovní cestě v ČR nárok na stravné, když si sám nevyplní Cestovní příkaz? Je vyplácení stravného dle ZP od zaměstnavatele dobročinnost, nebo povinnost? (dle mého názoru určitě povinnost, jen nemůžu zaměstnavatele přesvědčit).Díky za názor.