Hlavní navigace

Neplacené volno a zdanitelný příjem

  • (neregistrovaný)

    7. 6. 2010 9:45

    Dobrý den,
    zaměstnanec si vzal neplacené volno po celý měsíc, zdravotní 1080,-zaplatí celé sám.
    Program mi ale navýší zdanitelný příjem o částku zdrav. poj. za zaměstnavatele.
    Ale v případě, že si zam. zaplatí zp celé, neměl by to být jeho zdanitelný příjem.

    Předem děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 6. 2010 11:14

      Emča (neregistrovaný)

      Re: neplacené volno a zdanitelný příjem
      Zdravotní platí zaměstnanec ale přes zaměstnavatele, tedy buď srážka ze mzdy nebo přímo do pokladny.
      Doporučení dejte si písemnou dohodu o čerpání NV a rovněž tam uveďte jak jste se dohodli na platbě.
      záleží jaký máte účetní program na mzdy a co tam máte zadané

    • 7. 6. 2010 14:49

      miri (neregistrovaný)

      Re: neplacené volno a zdanitelný příjem
      Děkuji. Uhradí do pokladny 1080,- ale šlo mi spíš o to, že program
      mi spočítá 720,- jako zdanitelný příjem zaměstnance i daň z tohoto příjmu. Ale proč, když zaměstnanec hradí zp i za zaměstnavatele.
      Není to jeho příjem. Děkuji.

    • 7. 6. 2010 15:17

      Kara (neregistrovaný)

      Re: neplacené volno a zdanitelný příjem
      Pokud jsem to dobře pochopila, tak to program počítá špatně. Daňový základ by měl být v každém případě nula, i kdyby zaměstnavatel část ZP za neplacené volno hradil.

    • 7. 6. 2010 15:17

      xJ (neregistrovaný)

      Re: neplacené volno a zdanitelný příjem
      Když má celý měsíc neplacené volno, tak přece nemůže mít žádný zdanitelný příjem, nemáte něco špatně nastaveného v programu? Např. špatně zadaný druh volna a pod.

    • 7. 6. 2010 15:32

      RenataH (neregistrovaný)

      Re: neplacené volno a zdanitelný příjem
      V každém případě, pokud si ZP platí celé zaměstnanec sám, pak to opravdu není jeho zdanitelný příjem. Ale pokud by část platit zaměstnavatel, pak si myslím, že těch 720,-, které platí zaměsnavatel, musí být zdanitelným příjmem, protože z toho musí odvést daň (stejně jako v případě mzdy navyšujeme na superhrubou, která je základem daně). Asi tam musíte zadat ještě nějakou mzdovou složku (já t mám v programu jako vyrovnání ZP), která vám to celé hodí do mínusu

    • 7. 6. 2010 19:58

      xJ (neregistrovaný)

      Re: neplacené volno a zdanitelný příjem
      13) Základem daně (dílčím základem daně) jsou příjmy ze závislé činnosti nebo funkční požitky, s výjimkou uvedenou v odstavcích 4 a 5, zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů21) povinen platit zaměstnavatel (dále jen „povinné pojistné“); částka odpovídající povinnému pojistnému se při výpočtu základu daně připočte k příjmu ze závislé činnosti nebo funkčnímu požitku i u zaměstnance, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá.

      V žádném případě tedy nemůže být základem daně pouze samotné zdravotní pojištění - není to příjem ze závislé činnosti.

    • 8. 6. 2010 8:54

      RenataH (neregistrovaný)

      Re: neplacené volno a zdanitelný příjem
      Děkuji za vysvětlení a omlouvám se. Takže když člověk pracuje, zaměstnavatel za něj platí ZP a on z toho musí odvést daň. Zatímco když si doma užívá neplacené volno, zaměstnavatel za něj platí ZP, on z toho odvádět daň nemusí. Taky dobrý. Zase jsem o kousek chytřejší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).