Hlavní navigace

Je zkušebni doba daná zákonem?

  • (neregistrovaný) 88.102.121.---

    22. 6. 2010 14:04

    dobrý den , je zkušební doba v pracovní smlouvě daná zákonem, nebo když se o ní ve smlouvě nezmíním, znamená to, že zaměstnanec má smlouvu, buď dle doby neurčité, nebo určité?? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 6. 2010 14:06

      JG (neregistrovaný) 85.93.173.---

      Re: je zkušebni doba daná zákonem?
      Zkušební doba může být maximálně tříměsíční, ale také žádná. Je vhodné do smlouvy uvést, jakou variantu volíte. A může být u smlouvy na dobu určitou i u smlouvy na dobu neurčitou.

    • 22. 6. 2010 14:08

      Kojuma (neregistrovaný) 77.237.146.---

      Re: je zkušebni doba daná zákonem?
      § 35 Zkušební doba
      (1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36 odst. 1). Zkušební dobu je možné sjednat rovněž v souvislosti se jmenováním na pracovní místo vedoucího zaměstnance (§ 33 odst. 3). Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována, není-li dále stanoveno jinak. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, popřípadě v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance (§ 33 odst. 3). Zkušební dobu není možné sjednat, jestliže pracovní poměr již vznikl.
      (2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.
      (3) Zkušební doba musí být sjednána písemně, jinak je neplatná.

    • 22. 6. 2010 14:10

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: je zkušebni doba daná zákonem?
      Zákonem je daná maximální délka zkušební doby. Musí být sjednaná písemně. Není-li ve smlouvě, žádná zkušební doba není, což může být pro obě strany dost nepříjemné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).