Hlavní navigace

Daň z příjmů

 • (neregistrovaný) 94.242.80.---

  31. 5. 2011 21:21

  Dobrý den,

  potřebovala bych prosíím poradit s těmi otázkami ke zkoušce:

  1. vysvětlete podnikateli jaký je rozdil mezi tím když si zařadí nemovitost kterou pronajímá do obchodního majetku a když si ji tam nezařadí a pronajímá.

  2.Manželé mají ve společném vlastnictví penzion s pozemkem a chtějí ho pronajímat. uvedte stručně všechny příklady, jak mohou uplatnít příjmy z pronájmu.

  3.vysvetlete podnikateli, kdyz vlastni nemovitost a cast pronajima a v casti provozuje podnikatelskou cinnost kdyz ho zaradi a kdyz nezaradi do obchodniho majetku, jestli tam existuje rozdil a jaky to ma vliv na zdaneni.

  Mockrát děkuji!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 6. 2011 10:47

   jar (neregistrovaný) 83.208.251.---

   Re: daň z příjmů
   1) zařazená nemovitost v obdchodním majetku - pronájem patří do § 7 ZDP (příjmy z podnikání)
   - pokud nezařadí, bude pronajímat podle § 9 (příjmy z pronájmu)

   2) buď budou pronajímat podle § 9 - pronájem
   nebo si udělají živnost a opět podle § 7

   3) opět podobně - zařazený majetek - podle § 7 (podnikání)
   - nezařazený podle § 9 (pronájem)
   Rozdíl je samozřejmě v tom, že při pronájmu zařazeného (podle §7)
   vše podléhá normálně zdanění ze živnosti a hlavně z toho odvede sociální a zdravotní pojištění.
   Při § 9 pronájem- zdaňuje samostatně - samozřejmě pokud má závislou činnost a pod. tak dohromady, ale na § 9 si může uplatnit skutečné nebo paušállní výdaje 30%. Pak zdaní.

  • 1. 6. 2011 11:28

   Vladimír 2

   Re: daň z příjmů
   ***************************************************
   Paušál 30% je i na pronájem dle §7.
   Drobné doplnění: §7/9
   (9) Jde-li o nemovitost nebo movitou věc v bezpodílovém spoluvlastnictví manželů, která je využívána pro podnikání nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost (odstavce 1 a 2) jedním z manželů nebo oběma manžely, vkládá tuto nemovitost nebo movitou věc do obchodního majetku jeden z manželů. V případě, že tuto nemovitost nebo movitou věc má v obchodním majetku jeden z manželů, avšak je pro podnikání nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost (odstavce 1 a 2) využívána také druhým z manželů, lze výdaje (náklady) související s touto nemovitostí nebo movitou věcí, které připadají na část nemovitosti nebo movité věci využívané pro podnikatelskou činnost nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost oběma manžely, rozdělit mezi oba manžele v poměru, v jakém ji využívají při své činnosti podle odstavců 1 a 2. Příjmy z prodeje nemovitostí nebo movité věci v bezpodílovém spoluvlastnictví manželů jsou zdaňovány u toho z manželů, který měl takovou nemovitost nebo movitou věc zahrnutou v obchodním majetku. Po ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti se postupuje podle § 10 odst. 5 zákona.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).