Hlavní navigace

Sazba DPH

  • (neregistrovaný) 78.80.37.---

    31. 8. 2011 14:51

    Obdrželi jsme fakturu za zhotovení vodovodní přípojky k RD s 10 % sazbou DPH. Jelikož ale tento rodinný dům nesplňuje podmínky pro uplatnění snížené sazby DPH, upozornili jsme dodavatele, že vyfakturoval se špatnou sazbou DPH. Přišel nám opravný DD na 20 % DPH. Musíme podat dodatečné DP když jsme si uplatnili na odpočtu nižší sazbu než bylo správné?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2011 15:17

      Jana V. (neregistrovaný) 193.179.131.---

      Re: sazba DPH
      To je výstavba RD nebo tu přípojku děláte k již dokončenému RD?

      Pokud by to bylo již k dokončenému RD, tak patří snížená sazba daně. Pokud je to výstavba RD a ten nesplňuje podmínky pro soc. bydlení tak základní sazba.

    • 31. 8. 2011 15:24

      JanaSt (neregistrovaný) 78.80.37.---

      Re: sazba DPH
      Jedná se o výstavbu RD a ten nesplňuje podmínky pro soc. bydlení. Základní sazba je v pořádku, ale když jsme uplatnili na odpočtu daně sníženou sazbu a měla být základní, tak jsme si zvýšili daňovou povinnost. Po obdržení opravného daňového dokladu se základní sazbou musíme podat dodatečné daňové přiznání nebo můžeme uplatnit za měsíc, kdy jsme obdrželi ODD?
      Děkuji.

    • 31. 8. 2011 15:30

      Jana V. (neregistrovaný) 193.179.131.---

      Re: sazba DPH
      Toť otázka, protože to zákon neřeší. Ale snad vám pomůže tohle:

      Uplatní-li plátce daň v nižší výši než stanoví zákon, zákon o DPH způsob opravy speciálně neupravuje. Podle § 141 odst. 1 daňového řádu má plátce povinnost podat dodatečné přiznání do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž chybu zjistil, a ve stejné lhůtě daň doplatit. Je nicméně otázkou, jakou technikou opraví odpočet daně na vstupu jeho odběratel. Ani to totiž zákon o DPH neřeší. Podle mého názoru však nic dodavateli nebrání, aby vystavil opravný daňový doklad, na základě něhož může odběratel „douplatnit“ zbývající část nároku na odpočet (např. rozdíl mezi základní sazbou a původně chybně uplatněnou sazbou sníženou). Tento výklad lze podpořit i ustanovením § 26, podle něhož má odběratel na daňový doklad se správnou sazbou ze zákona právo. Z ustanovení § 73 odst. 2, podle něhož bude v roce 2011 možno uplatnit nárok na odpočet daně až za období, v němž příjemce plnění měl ve svém držení daňový doklad, lze, domnívám se, dovodit, že odběratel uplatní zbývající část nároku na odpočet nejdříve v období, v němž opravný doklad obdrží (tj. v běžném období).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).