Hlavní navigace

Může podepsat Prohlášení?

  • (neregistrovaný) 217.115.249.---

    13. 10. 2011 13:13

    Dobrý den, může si u nás zaměstnankyně na DPP podepsat prohlášení (DPP od 20.10. do 31.10), když mi dodala potvrzení ze zaměstnání kde pracovala do 31.7., ve kterém je napsáno, že má podepsáno u nich prohlášení do 31.10. a taky do této doby uplatňuje daň. zvýhodnění a slevu na poplatníka (odstupné). Tak si teď nejsem jistá, zda může u nás vůbec podepsat na 10/2011 (samozřejmě že bych jí slevy neuplatnila, jen by měla místo srážkové daně zálohovou), když na tuto dobu má podepsáno ještě u původního zaměstnavatele. Poradíte?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2011 13:17

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Jestli má u nich podepsáno do 31.10., tak u vás může podepsat až od 1.11. Zřejmě jí vyplácejí odstupné postupně.

    • 13. 10. 2011 13:18

      jasná (neregistrovaný) 78.157.177.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Pokud vám doložila, že u jiného zaměstnavatele má v říjnu podepsané prohlášení, nemůže si u vás v tomto měsíci prohlášení podepsat.

    • 13. 10. 2011 13:51

      karel2 (neregistrovaný) 92.62.226.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      ;o) vim ze je to slovickareni, ale podepsat ho muze. Akorat si zaskrtne, ze neuplatnuje slevu na poplatnika. Jinak by tam mohl treba uplatnit slevu na dite, kdyz by ji v predeslem zamestnani neuplatnoval. co rikate? ;o) takze podepsat muze, jestli se ptate takhle. Ono tam neni jenom uplatnuji, ale je tam i neuplatnuji.

      Kdyz uz jsme u toho, tak rada zamestnancu je nesvepravnych a uz kolikrat jsem mel podepsano 2x. Doufam, ze v takovem pripade to jde na vrub zamestnanci a kdyz jsem na to na konci roku pri rocnim zuctovani prisel, tak jsem jim to vyuctoval a sebral.

    • 13. 10. 2011 13:59

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Jj. Slovíčkaření. :-) Mrkněte na stranu 2 prohlášení.

      "..a že současně jsem nepodepsal(-a) u jiného plátce prohlášení k dani."

      A jak děláte RZD, s tím se taky nikde nechlubte.

    • 13. 10. 2011 23:55

      karel2 (neregistrovaný) 92.62.224.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      asi mam jinou druhou stranu nez vy. ;o)

      "....současně neuplatňuji za stejné zdaňovací období ani za stejný kalendářní měsíc zdaňovacího období."

      neuplatnuji a nepodepsal je rozdil. proc myslite, ze je na prvni strane okenko kde se pise rok a za nim je skrtnete uplatnuji, neuplatnuji?

    • 14. 10. 2011 8:48

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Nedalo mi to, zvedla jsem se ze židle a šla se podívat i na jiná prohlášení, než z kterého jsem to včera opisovala. Hned pod označením oddílu II. v prvním odstavci (buď 1a, a, nebo A) je NEPODEPSAL. Našla jsem to v prohlášeních vzor č. 7, 12, 14, 16, 17, 18, 21. Samozřejmě všude s odvoláním na znění § 38 k.

    • 14. 10. 2011 9:25

      HP (neregistrovaný) 77.92.222.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Já tam mám to co vy paní Líbo. A toto kopíruji z tiskopisu uveřejněném na stránkách MF : Prohlašuji, že
      současně neuplatňuji za stejné zdaňovací období ani za stejný kalendářní měsíc zdaňovacího období
      a) nárok na slevy na dani podle § 35ba zákona u jiného plátce daně a že současně na stejné období kalendářního roku jsem
      NEPODEPSAL(-A) u jiného plátce prohlášení k dani3);
      Pan Karel má asi nějaké své prohlášení. Asi lidová tvořivost. A vzhledem k tomu, že píše, že firma kde pracuje, zaměstnává nesvéprávné zaměstnance, je mi to už asi jasné.
      Pane Karle2, být váma, tak si pořádně nastuduju zákon o dani z příjmů. Protože postpujete protizákonně. Ta kolonka na 1. straně prohlášení tam je proto, že člověk nemusí mít jiného zaměstnavatele, proto může prohlášení podepsat a nemusí chtít uplatnit slevu, to je jeho právo. A to, jak provádíte zaměstnancům roční zúčtování a pokud mají 2x uplatněnu slevu, tak jim to v RZ srazíte, to jsem se moc nasmála.

    • 14. 10. 2011 9:30

      RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      nebo může v průběhu měsíce měnit zaměstnání - v tom případě může podepsat u obou, ale uplatnit slevu pouze u jednoho (zpravidla prvního) - proto je tam na výběr, zda uplatňuji či ne.

    • 14. 10. 2011 10:46

      M. (neregistrovaný) 193.86.111.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Myslím, že chyba je v "Prohlášení", a účetní to musí řešit. Kdyby tam rovnou bylo, že podepisuje pro xx měsíc (nebo od xx měsíce), nemusili by účetní slovíčkařit, jak to někdo napsal.

    • 14. 10. 2011 17:46

      karel2 (neregistrovaný) 92.62.226.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      zeptam se tedy jeste jednou.
      - jak to poznate, ze poplatnik nepodepsal jinde? Ja osobne nevim jak to mam poznat. Beru to tak, ze je to jeho zodpovednost.
      Jak na to prijdu? Az kdyz delam rocni zuctovani a to v lepsim pripade, ze se dotycny prizna a prinese potvrzeni od druheho zamestnavatele. Pokud nic neprinese a nic nerekne, tak delam zuctovani za sebe. Druhy zamestnavatel ho udela taky a zamestnanci to projde. Zadne rodna cisla se nikam neposilaji na FU a ani pri kontrole na to nema podle me jak FU prijit. To by muselo OSSZ ci ZP napraskat na FU, ze ma zamestnanec dve zamestnani a at se FU dojde podivat jak to dela se slevou. Proc by to ale statni zamestnanec dela, ze ano.
      Ja prohlaseni mam, druhy zamestnavatel taky.
      Kdyz na to naahodou prijdu, tak mu udelat rocni zuctovani - vyplnim za nej danove priznani, ktere si ma odnest na fu a doplatit. pochybuju, ze ho nektery z tech co jsem jim ho udelal odnesl. Od te doby mu seberu slevu. Zatim 0,- domeruku vuci me a to uz to FU videlo pri kontrole. ;o) Praha, Ostrava, Pardubice, Plzen, ...
      nesvepravne bylo v "" Nikdo z vas nema takove "blbce" ze neumi po 20 letech vyplnit prohlaseni? Delam mzdy asi 40 firmam o nekolika set zamestnancich a ani pri vkladani navodu pro blbecky co kde maji podepsat a krizky vedle kolonek se mi vrati tak max 60% dobre. Zbytek nevi co po nich chci a nechapou co ty kolonky pro ne znamenaji. Dusledky, ...
      Rada z nich jsou prodavacky z drogerii a osobne je za nesvepravne nepovazuji, ale formular je nad jejich sily.
      Jestli jsem v tomhle state jediny, kteremu neumi zamestnanci vyplnit prohlaseni, tak to nechapu. ;o)

    • 14. 10. 2011 18:12

      HP (neregistrovaný) 77.92.222.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      To máte pravdu, ale to je zodpovědnost zaměstnance. A za to že uvádí lživé údaje si nese zodpovědnost sám zaměstnanec. Chápu, že formulář je nad něčí síly, stajně jako daň. přiznání, ale já teda když někde něco podepisuju a nerozumím tomu, tak se zeptám. A pokud podepisuju 20 let nějaký papír a ani jednou se nezeptám, co to je, tak pak se nesmím divit důsledkům. Zatím si myslím, že FÚ nemá šanci přijít na to, když má někdo uplatněnu slevu 2x. To je to samé, jako když podnikatel uvede nižší příjmy než skutečně měl. Taky se na to může přijít a nemusí. To je na tom, jaké má kdo nervy x let přemýšlet jestli mi na to přijdou nebo ne. Já bych na to nervy neměla. Ale nic to nemění na tom, že podle zákona nesmí být podepsáno prohlášení u více zaměstnavatelů zároveň. A pokud to někdo udělá, postupuje protizákoně a musí nést důsledky.

    • 13. 10. 2011 14:05

      HP (neregistrovaný) 77.92.222.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Pane Karle2 a co toto?
      §38k odst.6 zákona o daních z příjmů
      (6) Poplatník může podepsat prohlášení podle odstavce 4 na stejné období kalendářního roku pouze u jednoho plátce.

    • 14. 10. 2011 0:03

      karel2 (neregistrovaný) 92.62.224.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      souhlasim, ze je to zavadejici, ale na prohlaseni je II. prohlasuji, ze uplatnuje a ne podepsal.
      trosku si to odporuje, ale vycist se to da a z logiky veci to souhlasi.
      § se jmenuje ...uplatneni nezdanitelnych castek....
      a za potom je bod 6 podepsal prohlaseni. z toho mi vychazi, ze nesmi podepsat 2x ze uplatnuje.
      je to uplatnenni nezdanitelnych castek, ale kdyz zaskrtne neuplatnuji a podepise, tak to podle mne nespada pod § uplatneni nezdanitelych castek.
      prijde mi to logicke. cim se provinim, kdyz jednomu zamestnavateli podepisu prohlaseni ze uplatnuji a druhemu podepisu ze neuplatnuji?
      kdyz bych vychazel z vaseho vykladu, tak na co by na prvni strane potom byla moznost uplatnuji x neuplatnuji kdyz nemohu podepsat 2x? ze podepisu jenom jednou neuplatnuji? to jedine, ale je to dost nesmyslne.

    • 13. 10. 2011 13:54

      RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      MOžná by pro paní bylo výhodnější zrušit podpis na prohlášení u minulého zaměstnavatele a podepsat u vás. Pravděpodobně je odstupné vyšší než 5000 Kč, takže bude stejně zdaněno zálohovou daní. A u vás by měla daň také zálohovou, podala by si DP.

    • 13. 10. 2011 23:50

      karel2 (neregistrovaný) 92.62.224.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      moje odpoved byla na dve casti
      1) nikdo mi nevymluvi, ze nemuze podepsat 2x. podival jsem se na stranu dve a tam nevidim nic jineho, nez neuplatnuji a ne nepodepsal. takze muze podepsat ale neuplatnovat. vzdy to tam snad na prvni strance je jasne nepasno. uplatnuji, neuplatnuji.

      2) druha cast byla, ze zamestnanci jsou nesvepravni a uz jsem mel i podepsano 2x. co mam podle vas delat? jak na to mam prijit? prijdu na to az pri rocnim zuctovani kdyz mi naaaaahodou prinese potvrzeni z druhe firmy. nebo si necha udelat vyrovnani v obou. na to pak neprijdu nikdy. podle me je ale zodpovednost na nem.
      kdyz na to prijdu ze mi prinese to potvrzeni a tam vidim, ze uplatnoval slevu i jinde tak mam dve moznosti. udelat za nej priznani at si to doplati sam a napraskam ho na fu, nebo to udelat v rocnim zuctovani, zarazit mu penale a nikdo na to neprijde.
      k chlubeni to neni, ale zamestnanci pomuzu.
      nechapu, ze po dvaceti letech se vas zamestnanec pta, kde ze to ma podepsat, strasne se divi, ze ma neco taky nahlasovat, jako ze dite uz nestuduje, ze ho vyhodili z ucnaku, ze manzelka uz pracuje, ze zmenil pojistovnu, ...
      jediny formular co v zamestnani maji a po dvaceti letech nevi co maji delat. jsou proste nesvepravni a tak se nedivim, ze kdyz jim nekdo rekne, tady to podepis tak to podepise. nekdo kdo kope vykopy a vysel ze ZS to asi jinak mit nebude,ale dusledky to pro nej ma.
      jak spravne pisete, na formulari jasne je, ze neuplatnuje u vicero. to ale nikdo z nich necte.
      Je tam NEUPLATNUJE a ne NEPODEPSAL.

    • 15. 10. 2011 13:22

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: Může podepsat Prohlášení?
      Čtěte pořádně další věty - je tam i "nepodepsal". A kromě toho to říká i Zákon o daních z příjmů § 38k, odst 6. Tento zákon platí i pro zaměstnance a pokud by došlo k tomu, že by FÚ zjistil, že měl podepsáno u více zaměstnavatelů současně, tudíž že měly být jeho mzdy daněné jinak a tím pádem že byl stát ošizen, pak by bylo tomu člověku vypočítáno kromě dlužné částky i penále a nebralo by se v potaz, že "obyčejný" člověk prohlášení nerozumí a že zákon nezná.
      Ale souhlasím s tím, že by musela být velká náhoda, že by FÚ zjistil, že měl podepsané u více zaměstnavatelů současně.
      A taky je pravda, že mnoho zaměstnanců fakt neví, co to vlastně podepisují a když jim to vysvětluju, tak nakonec řeknou "já vám věřím".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).