Hlavní navigace

OSVČ neplátce DPH při nákupu v EU

• (neregistrovaný) 90.178.165.---

23. 4. 2010 5:26

Dobrý den,
    prosím o rozkrytí nástrah. OSVČ, neplátce DPH, rok 2010.
    Vydám se do členské země EU a zalíbí se mi tam výrobek, který v ČR není k zakoupení. Rozhodnu se jej zakoupit od tamního plátce DPH a používat v Česku pro účely činnosti podle ŽL. Na místě dostanu jejich doklad o úhradě (fakturu, paragon...). Např. v Polsku bude doklad obsahovat VAT 7% na kosmetický přístroj. Vrátím se domů, hranice nejsou, v EU se clo nevede, paráda.
    Otázky:
    a) mohu s přepočtem kurzu uplatnit tamní platební doklad jako daňově uznatelný v ČR? Řekněme pro částku devět tisíc korun (ekvivalent tamní měny)
    b) jejich dph 7%, naše 10 nebo 20%, já neplátce: stávám se okamžikem případného uplatnění nákladu v daňové evidenci plátcem DPH díky přijetí služby od zahr. plátce VAT?
    c) vztahují se na mne české zákony pro nákup v hotovosti nad 10.000 Kč při nákupu v zahraničí na jejich ekvivalent zjednodušeného daňového dokladu?  Tedy nutno chtít doklad dle českých zákonů pro uplatnění v daňové evidenci?
    d) Pokud bych nakoupil jako koncový spotřebitel zboží v EU, i kdyby byl jeho ekvivalent k dostání v ČR, zůstává koncová cena koncovou bez ohledu na fakt, že máme rozdílné daňové zatížení. Pokud tedy výrobek bude spadat  v cizině do nižší daňové hladiny DPH a jeho prodejní cena bez daně bude obdobná domácí ceně, ušetřím rozdíl v ceně dph mezi oběma státy, v Polsku tedy 20%-7%=13%, zcela legálně. Je to normální? /v tomto příkladu je uvažován výhradně koncový spotřebitel/
    e) je nějaká přímá cesta, jak od plátce v EU nakupovat zboží a současně se nemuset registrovat k DPH? (pomiňme mezičlánek, který by bral zboží na sebe  a přeprodával už v tuzemsku..)
    Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 4. 2010 15:55

Rop

a) ano
      b) pokud služba tak se stáváš plátcem DPH ihned, pokud zboží tak se stáváš plátcem DPH po dovezení zboží za 326 tis. Kč za kalendářní rok
      c) doklad pro daň z příjmů není specifikován ... a pro DPH jsou jednotné doklady v celé EU
      d) ano zůstává
      e) nenakoupit za víc než 326 tis. Kč za rok zboží a nekupovat služby

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).