Ihned bych mu přestala přidělovat danou práci, zjistit, zda , jak píše p. Jasná má lékařský posudek všechny náležitosti (zda nejde o nemoc z povolání nebo následek pracovního úrazu, ale o obecné onemocnění) a pokud vše splňuje, ihned bychom dali pracovníkovi výpověď, dle § 52 e), kdy není nárok na odstupné. (pokud pro něj nemáte jinou vhodnou práci)
Co říká právník, by se týkalo případu, kdy by šlo o následek prac. úrazu nebo nemoc z povolání.
Pokud ne, tak na žádné odstupné nárok nemá, ovšem nesmíte ho nechat už vůbec práci dělat, po výpovědní dobu bude doma, bez náhrady mzdy.
Bohužel je to případ, kdy zřejmě nemoc z povolání mít bude. Je truhlář, dělá v prašném prostředí a má zřejmě začínající astma. Nevím, vůbec, co s tím. Nechám si od něj přinést posudek, protože v ruce mám pouze náš tiskopis, který dáváme lidem, když jdou na prohlídku. Tam je napsáno: pozbyl zdravotní způsobilosti jako truhlář ze zdravotních důvodů. Vím zatím nemám.
Ne, nebyl, viz odkaz v předchozím příspěvku. Zaměstnavatel pro něj má práci dle pracovní smlouvy, je připraven mu ji přidělovat, zaměstnanec má překážku ve svém zdravotním stavu, aby práci konal. Jde jen o to, že zaměstnavatel ho nesmí danou práci nechat dělat. Potvrzeno i Nejvyšším soudem - viz zde
V takovém případě nezbývá než zaměstnanci nařídit dovolenou, anebo jej pro překážku v práci na straně zaměstnavatele ponechat doma.
Jak je to však v tomto případě s náhradou mzdy? V případě překážky na straně zaměstnavatele by zaměstnanci obvykle měla náležet náhrada odpovídající jeho průměrnému výdělku. Na druhou stranu tato překážka v práci nenastala pouze v důsledku postupu zaměstnavatele, který k ní v zásadě nezavdal příčinu. Výkonu práce dle pracovní smlouvy je objektivně neschopen sám zaměstnanec. Krajský soud v Hradci Králové v obdobném případě rozhodl v tom smyslu, že zákoník práce pro tyto případy povinnost nahradit zaměstnanci mzdu neukládá. Toto rozhodnutí je rovněž potvrzováno názorem Nejvyššího soudu ČR, který uvádí, že z důvodu překážky na straně zaměstnavatele může mít zaměstnanec nárok na náhradu mzdy jen v případě, že je sám schopen a připraven práci podle pracovní smlouvy konat, což v případě zdravotní nezpůsobilosti zaměstnanec není. Zaměstnanci tedy do doby skončení pracovního poměru s ohledem na výše uvedenou rozhodovací praxi náhrada mzdy nenáleží. Při zohlednění povinnosti povinných odvodů na zdravotní pojištění je toto poměrně zásadní důvod, proč i zaměstnanci budou preferovat rozvázání pracovního poměru dohodou.
Bez správného lékařského posudku se dál nepohnete.
Buď do 10 dní podáte návrh na přezkum vystaveného posudku nebo požádejte lékaře o doplnění stávajícího. Jak píše paní Jasná, v posudku musí být, že zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost a také musí být uveden důvod (pokud zdravotní způsobilost nepozbyl dlouhodobě, proč není v pracovní neschopnosti?). Pokud je to Váš formulář, tak si ho opravte, ať příště nemusíte řešit takové problémy.
V každém případě, práci v prašném prostředí už dál přidělovat nemůžete.
Jaký formulář ? Zákon jasně stanoví, že posudek vydává lékař. Zaměstnavatel vysílá na prohlídku zaměstnance se žádostí o provedení prohlídky, která musí mít své náležitosti. Lékařský posudek vydává lékař. Nevidím žádný důvod, proč by měl zaměstnavatel vytvářet nějaký posudek, který lékař jen potvrdí. Lékař má za práci - vydání posudku zaplaceno. Také to na nás lékaři zkoušeli, ale zákon je jednoznačný.
Žádost o posouzení zdravotní způsobilosti k práci - tento doklad máme dle zákona od společnosti, která se nám stará o BOZP a který dáváme našim zaměstnancům, když jdou na pravidelné prohlídky, takže toto je 100 % v pořádku. Tam jsou všechny náležitosti, které být mají. A tam je uvedena věta, kterou jsem již psala. Další posudek dostal zaměstnanec pro sebe, ten nyní od něj chci, abych přesně věděla, co je v něm uvedeno.
Nejde o žádost, ale o posudek. Píšete, že v žádosti je uvedana věta o zdravotní nezpůsobilosti. Máte tedy žádost a posudek zpracovány v jednom formuláři?
Jaký posudek dostal zaměstnanec? Měl by dostat jeden výtisk toho vašeho. Pokud tím posudkem myslíte lékařskou zprávu, tak vám ji zaměstnanec nemusí poskytnout, neboť obsahuje tzv. citlivé osobní údaje, lépe řečeno zvláštní kategorii osobních údajů.
Následek úrazu to není. Nemám přesnou formulaci, jak to uvedla doktorka v posudku, který má v ruce pouze on, já mám jen tu naši "Žádost o posouzení zdravotní způsobilosti k práci", ale zdravý rozum mi říká, že to je nemoc z povolání. Dělá v prašném prostředí a má začínající astma. Dělá zde již 17 let a nikdy dřív potíže neměl. Až nyní v poslední době. Logicky na 12-ti měsíční odstupné nárok má. Bohužel.
Prosím vás, o nemoci z povolání nerozhodujete ani vy, ani "zdravý rozum", ale výhradně lékař, a to , po řadě vyšetření. Zcela jistě nerozhodne po jedné lékařské prohlídce. Takže pořád nemalujte čerta na zeď a konejte. Lékařský posudek od vašeho poskytovatele lékařských služeb nemůže mít v ruce pouze on, ale hlavně vy, protože od něj se odvíjí váš další postup. Bez něj neuděláte vůbec nic. Jen ztrácíte čas.
Zaměstnance k 1.10. končí, do té doby musím vyřešit to odstupné. O jeho počínajících problémech víme, tohle byla jen ta pomyslná tečka. O nemoci z povolání vím, mám s tím již praxi z minula, to je další věc, která nás možná čeká. Teď prostě to odstupné. Nemůžu to přece nechat být a odstupné mu vyplatit za pár měsíců, až už to nebude náš zaměstnanec, ne? Musím v poslední výplatě - jak jsem se dočetla v zákonu. To nám žádná pojišťovna neuhradí.
v § 52, odst. d) se jasně píše:
.. nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb ( COŽ JE NAŠE ZÁVODNÍ LÉKAŘKA) nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí (ON JE OHROŽEN TOUTO NEMOCÍ), anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
No a dle tohoto paragrafu má ten náš zaměstnanec zřejmě na 12 platů nárok. Co myslíte?
Nemyslím, pokud nemám v ruce lékařský posudek. Já nejsem oprávněna (ani vy) rozhodovat, zda je ohrožen nemocí z povolání nebo obecnou nemocí. Vy jste psala, že ani ten posudek nemáte v ruce, takže máte asi jen ústní informaci od zaměstnance ? A na základě toho byste chtěla vyplácet 12 platů ? Já tedy ne, pro výplatu bych musela mít dostatečné podklady. Dle vašich přípisů nemáte v ruce nic.
"Ohrožení nemocí z povolání" je právní termín. Jedná se o takové změny zdravotního stavu zaměstnance, jež vznikly při výkonu práce nepříznivým působením podmínek, za nichž vznikají nemoci z povolání, avšak nedosahují takového stupně poškození zdravotního stavu, který lze posoudit jako nemoc z povolání. Lékařský posudek vydává zdravotnické zařízení příslušné k vydání lékařského posudku o nemoci z povolání.
U vašeho zaměstnance se může jednat o ohrožení nemocí z povolání, avšak rozhodnout o tom, zda to tak je či nikoliv, může pouze k tomu určené zdravotnické zařízení. V současné době zaměstnanec není ohrožen nemocí z povolání.
§ 67
(2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své povinnosti podle § 270 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.
§ 52
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
Jasně tam čtete - pracovní úraz nebo nemoc z povolání. Jak se uznává nemoc z povolání máte uvedeno v odkazu na článek, který jsem vám dávala výše. Smluvní lékař NENÍ oprávněn rozhodovat o nemoci z povolání.
Takže za mne , žádné odstupné nenáleží, pokud zaměstnanec bude chtít, tak podá podnět k šetření, zda jde o nemoc z povolání a případně , po kladném rozhodnutí, po vás bude požadovat finance, tak , jak je nastíněno v tom článku.
Ale až PO prokázání, že jde skutečně o nemoc z povolání.
Smluvní lékař nemá co nařizovat, smluvní lékař vydá posudek, podle znění posudku budete dále postupovat. Bez prokázané nemoci z povolání nárok na žádné 12 měs. odstupné NENÍ,. Nevím, co pořád chcete řešit. Pracovník končí dohodou ? Pokud mu lékař někde zakázal pracovat, tak vystavil pracovní neschopnost ?
Chápu, ale opravdu to tak jednoduché není. Smluvní lékař může jen napsat,že dlouhodobě pozbyl schopnost práci konat a event. odeslat k dalšímu vyšetření k posouzení, zda jde o možné ohrožení nemocí z povolání. O tom nemůže rozhodovat ona. Dala jsem vám tam další odkaz, možná si i najděte zákon, kde se uvádějí druhy nemocí, protože ne vše je hodnoceno jako nemoc z povolání.
Dále, jak víte, že to bude nemoc z povolání ? Nemoc musí být uvedena na seznamu nemocí z povolání, mrkněte třeba sem
Nemoci z povolání jsou předpisy charakterizovány jako nemoci vznikající nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů.
Kdy se jedná o nemoc z povolání?
•Onemocnění musí být na seznamu nemocí z povolání, který vydává vláda.
•Měla by existovat prokazatelná souvislost mezi nemocí a výkonem práce nebo prostředím, ve kterém jste pracovali.
•Nemoc z povolání vám musí uznat specialista v oboru pracovního lékařství, který vám vydá lékařský posudek o uznání nemoci z povolání.
Ještě se vrátím úplně na začátek mých příspěvků. Mám v ruce posudek od lékařky (na formuláři, který odpovídá předepsané formě), kde je uvedena věta: . "pozbyl zdravotní způsobilosti jako truhlář ze zdravotních důvodů". Takže mne napadá, že toto odpovídá paragrafu 52 e) a ne d), o kterém jsem zde pořád psala. A ještě ke všemu chybí slovíčko "dlouhodobě", což možná taky má svůj význam. Ale i kdyby ne, tak se celá situace mění a odstupné by se nevyplácelo dle par. 52 d), ale 52 e) - což by bylo 3 měsíce. Myslím si to správně?
Já nevím, proč vy pořád mermomocí chcete vyplácet nějaké odstupné ? Jednak podle § 52 e) výpověď s tímto posudkem dát nemůžete, protože tam je podmínkou právě to slovo "dlouhodobě". Takže, pokud máte takový posudek, převedete zaměstnance na jinou vhodnou práci, pokud ji máte, pokud ji nemáte, nenecháte ho práci konat, bude doma, ale zadarmo, protože překážka je na jeho straně.
V současné době vy k němu nemáte žádné povinnosti, co se týká výplaty peněz. Ty můžete mít až když bude mít uznánu (tím správným pracovištěm - viz můj předchozí odkaz, která pracoviště jsou oprávněna nemoc z povolání uznávat) nemoc z povolání a pak budete platit.
Teď není žádný důvod, problém je na jeho straně, vaše vina na jeho zdravotním stavu není prokázána. Také může být nemocen obecnou nemocí, vůbec to nemusí být uznáno jako nemoc z povolání.
A jak tedy končí ? Dohodou?
Jinak doporučuji koupit si knihu JUDr. Bořivoje Šubrta "Pracovnělékařské služby, povinnosti zaměstnavatelů a lékařů", kde je vše celkem přehledně popsáno.
Takže tam není ani "dlouhodobě", ani že pravým důvodem ztráty jeho zdravotní způsobilosti k práci by byla nemoc z povolání. A chcete na bezplatném diskuznim foru poradit v okamžiku, kdy - jak sama uvádíte - hrozí firmě při špatném posouzení situace i "položení" a zaměstnanec již konzultoval u svého právníka. Pro Vás to vidím na přečtení NOZ § 5 a § 2950 a pro firmu na najmutí právní firmy, specializované na dané případy.
Myslím, že každý se nejprve snaží zde na fóru zjistit o svém konkrétním problému co nejvíce právě z důvodu, aby nemusel hned k právníkovi. Jestli jsem se zde někoho dotkla, že se snažím o této problematice zjistit co nejvíce díky praxi ostatních uživatelů, kterým nevadí mi poradit, tak to se omlouvám, to se mnou nemusí ztrácet čas. Je to na každém v rámci svých schopností dát radu nebo ne. S tímto mým případem jsem se ve své 22-ti leté praxi účetní setkala poprvé. Nemoc z povolání jsem již se zaměstnanci zažila, ale to probíhalo od začátku jinak. Diskusi tedy končím a děkuji všem, kteří mi chtěli poradit a poradili.
Já jsem si tento dotaz a odpovědi zatím jen četla, protože nás možná brzy čeká řešení podobného problému (jen s tím rozdílem, že náš zaměstnanec firmu na 99% žalovat nebude). Teď ale musím reagovat - přečetla jste si po sobě, co jste v minulém příspěvku napsala? Opravdu to nebyla adekvátní reakce na to, co vám napsala přispěvatelka, která vám tu dala nejvíce věcných a užitečných rad. A to, abyste tuto záležitost, pro firmu tak důležitou, řešili s právníkem, považuji na rozdíl od vás za úplně nejlepší.
Smutné je to, že vám paní III velice dobře radila a vy to nechcete slyšet. Tvrdě si jdete za tím, že budete platit odstupné a nejste ochotna připustit radu (která je mimochodem správná). Přišlo mi to jako marné snažení paní III, škoda jejího času. Proto jsem reagovala tak, jak jsem reagovala.
Samozřejmě, že tahle diskuze pro mne význam měla. To, že jsem děkovala všem, co mi poradili, jsem myslela vážně. Bohužel mi až pozdě došlo, že v tomhle případě opravdu zaměstnanec má smůlu a díky nepřesné formulaci od doktorky na odstupné nárok nemá. Dokonce to zřejmě i náš zaměstnanec pochopil, když jsme mu to oznámili a najednou obrátil a po poradě se svým právníkem už žádnou žalobu dávat nechce. Chce se dohodnout. Takže ještě mám dotaz - mohu s ním sepsat "Dohodu", kde bude uvedeno, že naše firma mu ( i přesto, že na něj nárok nemá), poskytne 3 měs. odstupné? A v potvrzení pro úřad práce mu zaškrtnu v kolonce III. Údaje o dalších skutečnostech...... to poslední políčko - zaměstnanec ukončil zaměst. dohodou...ze zdravotních důvodů. A když mu vyplatíme 3 měs.odstupné, tak to zaškrtnu i v oddíle I. - že mu odstupné přísluší. Bude to tak dobře? I když to odstupné bude pouze naše dobrá vůle a na základě žádného paragrafu na něj nemá nárok?
Odstupné definuje Zákoník práce. Odstupné náleží jen z důvodů, které Zákoník vyjmenovává. A dle dalších zákonů se z odstupného neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Z toho vyplývá, že pokud zaměstnanci nevzniká na odstupné nárok, nemůže tyto peníze, nazvané odstupným, dostat.
Může mu zaměstnavatel zúčtovat peníze, které může nazvat třeba odměnou nebo poděkováním za jeho práci nebo jak chce, ale vždy to budou peníze, ze kterých se musí provést odvody SP i ZP jako z každé jiné odměny nebo prémií.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
19. 9. 2019 9:26
Dobrý den, včera přišel náš zaměstnanec od závodní doktorky z preventivní prohlídky a lékařka mu zakázala nadále pracovat v prašném prostředí, napsala mu to do posudku a nařídila okamžitě zrušit pracovní poměr s tím, že má nárok na tříměsíční odstupné. Zaměstnanec nelenil a okamžitě navštívil právníka, který mu řekl, že když je u nás dlouhodobě zaměstnán, tak má nárok na 12-ti měsíční odstupné!!!! Ovšem to naši firmu položí. A v diskusi tady čtu, že nárok na odstupné zaměstnanec vůbec nemá. Když je to ze zdravotních důvodů. Co tedy máme dělat? On se chce soudit, ačkoliv jsme mu vždy vyšli vstříc a nic mu neupíráme. Děkuji za reakce.