Hlavní navigace

OSVČ a DPH

  • (neregistrovaný) 77.78.83.---

    13. 6. 2013 11:12

    Dobry den, mam otazku, na kterou nemuzu najit konkretni odpoved:
    Jsem OSVC, podnikam v IT. Zatim mam kontrakty jen s ceskymi firmami. Nejsem platce DPH (neprekrocuji limit 1 milionu).

    Zacal jsem vytvaret hry pro mobilni zarizeni. Chystam se je prodavat pres svetove zname markety jako Google, Amazon, Samsung  apod.
    Funguje to tak, ze publikuji hru na jejich serverech, na jejich marketu, definuji cenu hry, ona se prodava (nebo penize za reklamu ve hre), a pak partner mi posila penize na ucet.

    Ted vznikaji otazky:
    1. Je to tak, ze musim se nahlasit jako platce DPH kvuli spoluprace se zahranicnimy partnery?
    2. Jestli ANO, kdy nastava povinnost se prihlasit jako platce DPH? Pri obdrzeni prvnich penez, nebo drive?
    3. Je to nejaka specialni evidence DPH nebo vedený deník příjmů a výdajů?

    Predem dekuji.
    S pozdravem, Ivan Vit.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2013 18:43

      bez přezdívky

      Dobrý den pane Víte,

      na Vaše otázky odpovídáme takto:

      1) Z důvodu samotné spolupráce se zahraničními partnery se nemusíte registrovat jako plátce DPH.

      2) V případě, že poskytnete službu osobě povinné k dani z členského státu EU, pak ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně, se stáváte tzv. identifikovanou osobou (takovým neplnohodnotným plátcem daně z přidané hodnoty). Musíte se tedy registrovat jako identifikovaná osoba s tím, že povinnost podat přihlášku k registraci máte do 15 dnů ode dne, kdy se stanete identifikovanou osobou dle ustanovení § 97 zákona o DPH.

      V případě, že budete nabízet své služby (hry) přes jakýkoliv portál, server, s největší pravděpodobností půjde o službu, kterou Vám majitel či zřizovatel portálu/serveru umožní a s největší pravděpodobností bude za tuto službu požadovat úplatu. V případě dodavatele z členského státu EU se přijetím této služby stanete automaticky identifikovanou osobou (viz. výše).

      Pro úplnost dodáváme, že jako identifikovaná osoba vypořádáváte, resp. v přiznání k DPH uvádíte pouze přeshraniční transakce. Neznamená to tedy, že byste byl plnohodnotným plátcem a měl povinnost zdaňovat plnění poskytnutá v České republice (tj. plnění s místem plnění v České republice).

      3) Identifikovaná osoba musí podávat přiznání k DPH (jen za období, kdy přijala či uskutečnila přeshraniční plnění) a v případě, že poskytuje služby do jiného členského státu EU, tak i souhrnné hlášení (souhrnné hlášení podává dodavatel). Identifikovaná osoba do přiznání i hlášení zahrnuje ale jen přeshraniční plnění, neboť u tuzemských plnění zůstává "neplátcem" DPH. Evidence pro účely daně z přidané hodnoty je téměř stejná jako pro plátce, bližší informace naleznete v ustanovení § 100 zákona o DPH.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).