Hlavní navigace

Prodej webových služeb po celém světě

  • (neregistrovaný) 89.176.165.---

    8. 10. 2013 21:19

    Dobrý den,

    chtěl bych v následujících dnes začít podnikat. Připravuji internetový obchod, který bude prodávat webové služby všude možně po světě. Prostě komukoliv, kdo na web přijde a rozhodne se nakoupit. Konkrétně bych rád prodával webové šablony za menší poplatek v dolarech. Uživatelé zaplatí prostřednictvím zahraničního platebního portálu PayPal, kam také odejdou jejich peníze. Já mám pak v budoucnu možnost si získaný obnost vyplácet k sobě na účet dle vlastního uvážení.

    Je to mé první podnikání, které jsem se rozhodl zřídit souběžně s hlavním pracovním poměrem (prozatím). Zajímalo by mě co vše musím zařídit, abych mohl přijímat o nakupujících a peníze mohl správně danit v ČR? Nepočítám ze začátku s obratem přes 1mil. Kč. Dočetl jsem se, že v tomto případě se stávám identifikovanou osobou. Nicméně v tom případě se stávám plátcem DPH jen pro zahraniční plnění. Znamená to pro mě, že před samotným prodejem si musím zjistit, zda je nakupující plátcem DPH nebo ne? Toto by mohlo být dosti problematické, když si vezmeme, že se může jednat o kohokoliv na světe. A když by se jednalo o někoho z jižní Ameriky, tak si nedokážu představit, jak bych toto zjišťoval? Navíc tato služba by měla běžet online, takže je třeba nějak automaticky klienta obsloužit. Hraje nějaký význam také to, že nakupující platí v dolarech nejprve na účet PayPal a já si od nich pak peníze jednou za čas převedu k sobě na český účet už v českých korunách?

    Předem děkuji za info. Velmi mně to pomůže.

    S přáním pěkného dne,
    Pešout Martin

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2013 10:28

      bez přezdívky

      Dobrý den pane Pešoute,

      pokud budete poskytovat služby do zahraničí a příjemcem těchto služeb budou osoby povinné k dani se sídlem v EU (zjednodušeně řečeno podnikatelé z EU - ať už to bude osoba registrovaná k dani v jiném členském státě nebo osoba neregistrovaná), dle ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH, platí, že poskytnutím první takové služby se stáváte identifikovanou osobou podle ustanovení § 6i zákona o DPH. V případě poskytnutí těchto služeb osobám povinným k dani ze třetích zemí (např. z USA) se identifikovanou osobou nestanete.

      Do 15 dnů ode dne poskytnutí této služby máte povinnost se zaregistrovat na FÚ jako identifikovaná osoba s povinností podávat daňová přiznání v rámci přeshraničních aktivit. Pro tuzemská plnění budete mít i nadále postavení neplátce daně.

      Identifikovaná osoba podává daňové přiznání, pokud jí vznikne daňová povinnost. Jestliže identifikované osobě nevznikne daňová povinnost, tak přiznání nepodává. Kromě daňového přiznání podává identifikovaná osoba i souhrnné hlášení, a to pouze za zdaňovací období, ve kterém poskytla službu osobě povinné k dani s místem plnění dle ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH.

      Předpokládáme, že pro zahraniční zákazníky budete fakturovat v cizí měně. V dotazu uvádíte, že zákazníci budou platit v dolarech. V případě, že se stanete identifikovanou osobou, pak máte povinnost vést záznamní povinnost pro DPH dle ustanovení § 100, případně i ustanovení § 100a zákona o DPH. Záznamní povinnost se vede v Kč, pro přepočet z cizí měny na českou měnu se použije kurz ČNB platný ke dni vzniku povinnosti přiznat daň, nebo přiznat uskutečnění tohoto plnění dle ustanovení § 4 zákona o DPH.

      Přeji Vám hezký den a úspěšný začátek podnikání.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).