Re: náhrada za svátek u měs.platů
Sdělil mi to programátor a mně se to nezdá.
Re: náhrada za svátek u měs.platů
O tomto problému se zmiňuje JUDr. Šubrt již ve své knize Průměrný výdělek a další obsluha mzdy (1. vydání r.2004). V posledním odstavci na str. 107 uvádí, že "...V poslední době je však prosazován výklad (zejména ze strany MPSV), že i zaměstnanci odměňovanému měsíční mzdou, je nutné tuto mzdu za svátek krátit a poskytnout mu za tento den náhradu mzdy... atd.". V novém čísle časopisu Práce a mzda (č.1/2007) již v souvislosti s novým ZP zdůvodňuje na straně 68, proč by se takto mělo nově postupovat a nenechávat dosavadní zavedenou praxi u měsíční mzdy.
Re: náhrada za svátek u měs.platů
Že by dodržování zákona bylo pouze doporučením...?!
Ve své úvaze, proč je nutné od 1.1.07 poskytovat za neodpracovaný svátek i u měs. mzdy náhradu, se JUDr. Šubrt odvolává nejen na § 115 nZP, ale připomíná, že nZP upřesňuje definici odpracované doby v § 353 odst. 2, a že i odložený § 192 odst. 1 potvrzuje nesprávnost dřívější praxe (... přísluší tato náhrada mzdy nebo platu za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a ZA SVÁTKY, ZA KTERÉ JINAK PŘÍSLUŠÍ ZAMĚSTNANCI NÁHRADA MZDY nebo se mu PLAT nekrátí, ...).
Jeho výklad v souvislosti s nZP mi připadá logický. Když si uvědomíte, že u prům.výdělku (tj. §§ 351-362) se podle § 363, odst. 2 nesmíte odchýlit (podle § 2 odst. 1 poslední věty ani ve prospěch zaměstnance), pak zahrnutím neodprac. hodin ve svátek do odpracované doby porušujete zákon. Stejně jako poskytnutím mzdy za neodprac. dobu, protože podle § 109 odst. 1 a 2 mzda nebo plat přísluší ZA VYKONANOU PRÁCI.
Takže asi od 1.1.2007 začnu u měs. mezd poskytovat náhradu. Je nejvyšší čas se rozhodnout.
Re: náhrada za svátek u měs.platů
V nové knize Abeceda mzdové účetní 2007 strana 101-102 se píše "podle zákona platí, že i měsíční mzdu je nutné za den svátku krátit a poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy. " Dle vyjádření po telefonickém dotazu na MPSV a orgánu Bezpečnosti práce se den svátku má nahradit jako u dovolených z důvodu nového výkladu a v zavislosti na nový ZP o nemocenském pojištění ZP §192 ods.1 Pozor je rozdíl mezi mzdou a platem. Tak opravdu nevím , je mnoho výkladů a všechny vycházejí z jednoho zákona. Můžeme si prý vybrat.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
2. 2. 2007 15:59
Dozvěděla jsem se, že od 1.1.2007 je změna v náhradě mzdy za svátek Dosud se proplácel svátek jako náhrada mzdy u pracovnííků s hod.mzdou a u měs.platů se při svátku plat nekrátil. Nyní se má proplácet jako u hod.mzdy. Je to pravda? Nemohu to nikde najít. Děkuji