Hlavní navigace

Nákup a prodej cizí měny v DE

  • (neregistrovaný)

    25. 3. 2010 8:16

    Dobrý den, prosím o radu nakupuji a prodávám cizí měnu přes směnárnu, nevím jaký kurz mám používat při nákupu a při prodeji cizí měny.Vše řeším bankovním převodem.tj. z usd účtu zašlu směnárně peníze na usd účet který tam mám vedený z tohoto účtu mi směnárna zašle již czk na můj účet v czk.Děkuji za pomoc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 3. 2010 12:12

      Lenka (neregistrovaný)

      Dobrý den, moc děkuji.Chápu to tedy dobře přijatá platba na účet v USD za prodej zboží - zaúčtuji denním kurzem ČNB jako daňový příjem. Později převedu peníze USD do směnárny na můj účet jako průběžnou položku nedaňově denním kurzem banky z které peníze posílám. Vyměněné peníze nyní již CZK převedu ze směnárny jako průběžnou položku nedaňově na můj účet v CZK.Je to tak správně? Moc Vám děkuji Lenka

    • 29. 3. 2010 12:36

      Rop

      Právě že při výměně peněz v pokladně nebo v bance ke kruzovému rozdílu dojde ...

      Příklad ... mám v pokladně 10 USD á 15 Kč ... bance pošlu 10 USD a ona mi vrátí 160 Kč ... tj. poslal jsem 150 Kč a vrátí se mi 160 Kč ... tj. 10 Kč je kurzový zisk ... stačí to oboje prohnat jako daňový příjem a výdej a je to ... a pokud hlídání cizích měn neumí software tak bych si udělal nějakou tabulku v excelu a rozdíly bych počítal buď z metody FIFO nebo průměrnou hodnotou ...

      V daňové evidenci nedochází ke kruzovým rozdílům pokud na jedné straně není peněžní deník (tj. například při úhradě závazků či pohledávek) .... ale pokud se obě transakce týkají peněžního deníku tak to musíme nějak vypořádat .... a pak na konci roku samozřejmě vypořádáme kurzový rozdíl zbytku v pokladně / na účtu ...

    • 30. 3. 2010 8:44

      Lenka (neregistrovaný)

      Moc děkuji, takže jsem to dělala špatně a mám špatně daňové přiznání.Někde jsem vyčetla, že při směně mohu používat kurzy směnárny a banky a vše jsem to hnala přes průběžné položky jen přesuny z účtu na účet takže mě žádné rozdíly nevznikaly.Měla jsem tedy 10 usd z mého účtu převést na účet ve směnárně kurzem banky připsáno 10 USD a zpět czk kurzem směnárny a na svůj účet v CZK jen jsem to účtovala jako průběžnou položku převod z účtu na účet při poslání 10USD směnárně tedy zaúčtuji daňový výdaj a jak zaúčtuji na účtě který mám u té směnárny aby se mi to párovalo? A to samé při přijetí již CZK z účtu ve směnárně na můj účet.Obchoduji s Akcentou, aby jste byl v obraze.Co teď s tím přiznání až to vše přepočítám mám podat opravné a jak? Moc děkuji tento rok to mám poprvé a tápu.Moc děkuji

    • 30. 3. 2010 10:38

      Lenka (neregistrovaný)

      Moc se omlouvám ještě doplním příklad: platba ze zahraničí v USD připsána na můj účet v USDu banky zaúčtuji denním kurzem ČNB jako daňový příjem. Pak mám vedený účet u směnárny kam si průběžně přeposílám peníze,/jako průběžnou položku nedaňovou jenom přesun peněz z účtu na účet/ jelikož mají nižší poplatky zasílám platby do zahraničí přes ně tedy z účtu USD, který mám vedený u směnárny odeslanou platbu zaúčtuji denním kurzem ČNB v den odeslání z účtu v USD u směnárny. A jednou za čas si  z tohoto účtu co mám u směnárny vyměním peníze a přepošlu na svůj účet v CZK do banky.Dočetla jsem se že při směně mohu použít kurz směnárny kterým jsem směnila a jen nechápu proč by to pro mě měl být opět daňový příjem když jsem peníze již jako USD dávno zdanila.A za kolik si USD vyměním je přeci moje věc jestli výhodně nebo nevýhodně.Kurzové rozdíly snad v DE nevznikají.Moc se omlouvám absolutně tápu. Děkuji

    • 30. 3. 2010 17:27

      Rop

      Udělejte si tabulku ... kde budete mít v jednom sloupci zůstatek USD a ve druhém sloupci zůstatek CZK ... a zase příklad podle vašeho:
      1. úhrada pohledávky za 10 USD kurz 15 Kč (denní kurz ČNB) - daňový příjem
      - zůstatek 10 USD 150 Kč
      2. směna v bance 10 USD za kurz 14 Kč (kurz směnárny) - průběžka
      - zůstatek 0 USD ale 10 Kč??? Už to vidíte???

      A teď jak bych to viděl já:
      1. úhrada pohledávky za 10 USD kurz 15 Kč (denní kurz ČNB) - daňový příjem
      - zůstatek 10 USD 150 Kč v USD pokladně
      2. směna v bance 10 USD za kurz 14 Kč (kurz směnárny)
      a) výdej 10 USD (tj. 150 Kč) - daňový
      b) příjem 140 Kč - daňový
      - zůstatek 0 USD a 0 Kč v USD pokladně

      Kurzové rozdíly v DE nevznikají pokud se jedná o placení pohledávek či závazků ... ale například i zůstatek v pokladně k 31. 12. musíte přepočítat na aktuální kurz (je to nepeněžní operace, ale zase jde o to aby vám počet cizí měny seděl na měnu českou)

    • 1. 4. 2010 11:09

      Lenka (neregistrovaný)

      Děkuji Vám moc za rady, ale stále se v mém případě nenacházím.
      Já vůbec nenakupuji a neprodávám měnu přes pokladny.Vše se řeší jen převodem z účtu na účet.A rozdíl je jen v tom, že si cizí měnu neměním v bance kde mám účty jak v USD tak CZK, ale přes účet ve směnárně kde mám vedené také účty, směnu USD na CZK v bance kde mám účty bych přeci také účtovala jako průběžnou položku kurzem směny který mi banka dala.
      Příklad:prodám zboží za 100 USD platba mi přijde na můj USD účet u banky např KB zaúčtuji denní kurzem jako daňový příjem, za 10 dní si 100 USD z KB převedu průběžnou položkou nedaňově na svůj účet u směnárny kde si peníze ponechám až s nimi budu potřebovat nakládat. Za dalších 10 dní se rozhodnu, že 50 USD si směním a vyměněné peníze si pošlu na svůj účet CZK v bance KB udělám to průběžnou položkou kurzem směny a na CZK účtu už zaúčtuji pouze koruny.A zbylých 50 USD které mám stále ještě ve směnárně pošlu svému dodavateli jako platbu za zboží přes tu samou směnárnu z toho účtu co u ní mám a zaúčtuji jako daňový výdaj. Hnát to vše přes příjmy a výdaje tak mě to zbytečně bude navyšovat obrat.Můžete mi prosím ještě jednou vysvětlit tento můj případ který mám v praxi. Omlouvám se že stále nechápu.

    • 1. 4. 2010 20:02

      Rop

      Tak teď sám nevím čí jsem ... :-D

      Bohužel internet mlčí jako ryba ... kurzové rozdíly nevznikají při úhradě závazků a pohledávek ... ale pak jsem našel tolik protichůdných informací ohledně přepočtu měn během roku a na konci roku, že vám nejsem štorc z toho udělat nějaký rozumný závěr ... zkuste místně příslušné finanční ředitelství ... uvidíte co vám na to řeknou ...

    • 14. 2. 2012 19:26

      Z. Truněček (neregistrovaný)

      Bylo by dobře si napřed přečíst pokyn GFŘ D-6, stačí bod "k §7 b" a zjistíte, jaké nesmysly jsou ve zdejších odpovědích.Jinak naprosto stejný text jako je k tomuto bodu nyní v pokynu GFŘ D-6 byl i předtím v pokynu D-300, který platil od 31.12.2006 až do vydání pokynu D-6.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).