Hlavní navigace

Živnostník + učitel zaměstnanec

  • (neregistrovaný)

    10. 8. 2011 14:11

    Dobrý den,

    chci nejprve poděkovat za skvělou fungující poradnu!

    Mám dotaz k daním a pojištění. Jsem živnostník, ale k tomu chci od září učit na jazykové škole. S největší pravděpodobností jen pár hodin, cca do 40 hodin měsíčně. Nevím zatím jistě jak bude řešena smlouva, ale předpokládám asi dohodu o práci na určitý počet hodin (provedení práce)??

    Zajímalo by mě jak se ovlivňují tyto dvě zaměstnátní, tedy živnost a práce jinde. Jaký to má dopad na pojištění a daňové přiznání. Také pokud by se ve výsledku jednalo o živnost + učení na jedné jazykovce + učení na druhé jazykovce.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 8. 2011 15:26

      autorka

      Dobrý den,

      děkujeme za pochvalu. K Vašemu dotazu:

      Záleží, jaký pracovní poměr bude uzavřen. V případě dohody o provedení práce s odměnou do 5 tisíc Kč měsíčně, zaměstnavatel odvede srážkovou daň. Tento příjem nikde neuvádíte. Pokud bude dohoda vyšší, nebo pokud podepíšete prohlášení k dani (růžový tiskopis), bude odvedena zálohová daň. Příjem zahrnete do daňového přiznání jako příjem ze závislé činnosti na základě potvrzení od zaměstnavatele. Samozřejmě včetně odvedených záloh. Pojistné se z dohod o provedení práce neodvádí (platí pro rok 2011).

      V případě klasického pracovního poměru záleží, zda si zvolíte za hlavní činnost podnikání nebo zaměstnání. Vysvětluje to článek Jak na zdravotní pojištění při podnikání na „vedlejšák“? Sazby pojistného i zálohy se od data jeho vydání změnily, ale princip je stejný.

      Předpokládám, že hlavní činností zůstane podnikání. Potom zaměstnavateli jen ohlásíte, že máte minimální odvod zdravotního pojištění splněn z podnikatelské činnosti. Pojistné bude odvedeno jen z výdělku, bez případného doplatku do mimina. Na konci roku zahrnete příjmy ze závislé činnosti do daňového přiznání na základě potvrzení od zaměstnavatele.   

      Dagmar Kučerová  :)

       

         

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).