Hlavní navigace

Jak na daň z nemovitosti

  • (neregistrovaný) 213.151.76.---

    12. 8. 2011 13:15

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Měla jsem s přítelem být na hypotéku a v katastru jsme byli napsání jako spoluvlastníci (1/2 každý z nás). Před nedávném jsme se rozešli a já se s přítelem dohodla, se odstěhují zpátky k rodičům a on si ten být na hypotéku nechá. Sepsali jsme spolu smlouvu o majetkovém vypořádání, kdy mi za cca 400 tisíc vyplatil to, co jsem do bytu investovala a já jsem na základě toho souhlasila s výškrtem z katastru. Přítel si zároveň zařídil novou hypotéku, kterou už má jenom na sebe (dříve v té hypotéce jsem figurovala jako spoludlužník). Chtěla jsem se zeptat, zda musím z těch peněz, co jsem od něj obdržela jako majetkové vypořádání, platit nějakou daň a případně jakou? Někdo mi říká, že musím platit daň z převodu nemovitostí, někdo zase že daň z příjmů a já nevím kterou. Logicky mi vychází daň z převodu nemovitostí, jenže tam mi řekli na FU, že to jsou 3 % z odhadní ceny nemovitostí, jenže nemovitost má cenu zhruba 4,5 miliónů korun!!! a to by mi z těch 400 tisíc moc nezbylo a bylo by to tedy hodně nespravedlivé. Můžete mi tedy, prosím, poradit? Díky moc, Kropáčková

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 8. 2011 13:20

      mhovorka (neregistrovaný) 213.151.76.---

      Dobrý den,

      zasílám odpověď, kterou zpracoval Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO, s.r.o.

      > Vážená paní Kropáčková,

      > přestože jste smlouvu o převodu vlastnictví k polovině bytu nenazvali
      > kupní smlouvou, ale uvádíte "smlouvu o majetkovém vypořádání", jde de facto
      > o úplatný převod nemovitosti. (Předpokládám, že Vámi uváděné "vyškrtnutí z
      > katastru" znamená, že Vaše polovina bytu přejde do vlastnictví bývalého
      > přítele). Je velmi pravděpodobné, že finanční úřad by takto Vaši transakci
      > posoudil - tedy že jde o prodej poloviny bytu. Tím pádem se na Vás
      > vztahuje jak daň z převodu nemovitostí, tak i daň z příjmů:

      > 1) Daň z převodu nemovitostí

      > Platí ji prodávající. Je nutno nechat udělat znalecký posudek - odhad
      > bytu. Jak uvádíte odhadní cena bude jistě vyšší než skutečně zaplacených
      > 400 tis. Kč. Daň z převodu nemovitostí tedy bude činit 3 % z poloviny
      > odhadní ceny. Jste rovněž povinna podat daňové přiznání k této dani, a to
      > do 3 měsíců od "zapsání vkladu práva do katastru nemovitostí", což je
      > datum, kdy katastrální úřad změnu vlastníka skutečně provede (nikoliv
      > datum podpisu smlouvy ani datum předložení smlouvy, na základě které ke
      > změně vlastnictví dochází, katastrálnímu úřadu). Pokud by například KN
      > zapsal změnu k 15. červnu - potom by poslední den lhůty pro podání
      > přiznání k této dani bylo 30. září. To je rovněž lhůta splatnosti daně,
      > jak vyplývá ze zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, darovací a dani z
      > převodu nemovitostí.

      > Povinnou přílohou přiznání je smlouva, na základě které došlo k převodu
      > bytu, a znalecký posudek.

      > 2) Daň z příjmů fyzických osob

      > Je pravda, že příjmy získané prodejem bytu podléhají i dani z příjmů dle
      > zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.

      > Ve Vašem případě je ale možné, že bude uplatněno osvobození vyplývající ze
      > skutečnosti, že jste v daném bytě alespoň 2 roky bezprostředně před
      > prodejem bydlela (neznamená to, že jste danou adresu musela mít uvedenou v
      > občanském průkazu). Pokud tuto podmínku splníte (viz § 4 odst. 1 písm. a)
      > uvedeného zákona), nejen že nebudete muset příjem zdanit, ale nemusíte ani
      > podávat daňové přiznání (pokud Vám tato povinnost nevzniká z jiného
      > důvodu).

      > Pokud jste v bytě nebydlela ani 2 roky, budete muset příjem zdanit, ovšem
      > můžete si od něj odečíst výdaje vynaložené na získaní Vaší poloviny bytu.
      > Šlo by o příjem dle § 10 (ostatní příjmy) zákona o daních z příjmů.

      > Předpokládám, že byt nebyl používán k podnikání, potom by byly podmínky
      > osvobození a zdanění odlišné od výše uvedeného výkladu.

      > Na závěr ještě upozorňuji na zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v
      > hotovosti. Podle § 4 tohoto zákona je zakázáno provádět hotovostní platby
      > v částkách nad 15 000 EUR (asi 363 000 Kč). Už jsme se v naší kanceláři
      > setkali s případem vyměření sankce ze strany finančního úřadu fyzické
      > osobě (nepodnikateli), který požadavek tohoto zákona nedodržel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).