Hlavní navigace

TZ nehm.maj. v roce pořízení

  • (neregistrovaný) 90.179.170.---

    16. 7. 2011 2:13

    U zařazeného nehmotného majetku (SW) nad 60. tis., když v roce pořízení dojde k modernizaci (rozšíření o nový modul), tak to TZ navyšuje pořizovací cenu nebo se do 40 tis. může dát do nákladů?

    A platí u TZ nehm. majetku, že co akce TZ to limit 40 tis., tj. že se hodnotí každá akce zvlášť a ne jako souhrn akcí jako u hmotného majetku?

    Pokud možno, prosím i o doložení § a zákonem. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 7. 2011 21:00

      v.e.n.d.y.

      Re: TZ nehm.maj. v roce pořízení
      Zákon o daních z příjmů, §32a)
      (6) Technické zhodnocení zvyšuje vstupní cenu nehmotného majetku; přitom za technické zhodnocení se považují výdaje na ukončené rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti nehmotného majetku anebo zásahy, které mají za následek změnu účelu nehmotného majetku, pokud po ukončení u jednotlivého nehmotného majetku převýší částku 40 000 Kč. Za technické zhodnocení se považují i uvedené výdaje nepřesahující stanovenou částku, pokud je poplatník na základě svého rozhodnutí neuplatní jako výdaj (náklad) podle § 24. Poplatník pokračuje v odpisování nehmotného majetku ze zvýšené vstupní ceny snížené o již uplatněné odpisy od měsíce následujícího po měsíci, v němž bylo technické zhodnocení ukončeno, a to rovnoměrně bez přerušení po zbývající dobu odpisování stanovenou v odstavci 4, nejméně však
      a) audiovizuální díla po dobu 9 měsíců,
      b) software a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje po dobu 18 měsíců,
      c) nehmotný majetek, je-li právo užívání sjednáno na dobu určitou, do konce doby sjednané smlouvou,
      d) ostatní nehmotný majetek po dobu 36 měsíců.
      Dojde-li po ukončení technického zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku20) s pořizovací cenou nižší než 60 000 Kč, jehož účetní odpisy byly uplatňovány jako výdaj (náklad) podle § 24 odst. 2 písm. v) bodu 2, ke zvýšení pořizovací ceny na částku převyšující 60 000 Kč, odpisuje se tento nehmotný majetek ze vstupní ceny při splnění podmínek uvedených v odstavci 1 jako nově pořízený nehmotný majetek; přitom odpisy pro účely tohoto zákona lze uplatnit jen do výše vstupní ceny snížené o dosud uplatněné účetní odpisy. Při prodloužení doby užívání práva sjednaného smlouvou na dobu určitou, zvýší poplatník o hodnotu technického zhodnocení vstupní cenu a pokračuje v odpisování nehmotného majetku ze zvýšené vstupní ceny snížené o již uplatněné odpisy od měsíce následujícího po měsíci, v němž bylo právo užívání prodlouženo, a to rovnoměrně bez přerušení do konce doby nově sjednaného práva užívání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).