Uchovavani ucetnich dokladu

  • 1. 2. 2012 21:03

    Dobrý den, mám dotaz ohledne uchovávání účetních dokladů. (s.r.o.)

    1) Je predepsaný nějaký systém podle kterého se doklady řadí? Vím že musí být seřazeny chronologicky podle datumu, ale má být všechno (PF,VF, PPD, VPD..) dohromady? nebo to mohu ulozit zvlast? Pokud to mohu seradit zvlášt, je mozno treba na fakturu napsat do rohu nahoru, ze souvisi s PPD cislo 5 napr?

    2) Jak se řeší faktury placené převodem z uctu? Mám ke každé  pricvaknout výpis z účtu se zvýraznenou polozkou anebo staci mit vypis z uctu jeden?

    3) Je opravdu nutné skenovat a kopírovat paragony a účtenky?

    4) Ted dotaz z jiné oblasti... Pokud FO vede danovou evidenci a má zároven podíl v s.r.o. Bude mít ve svém danovem priznani take podily ze zisku s.r.o. ?

    Dekuji za odpovedi a preji hezky den

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 2. 2012 22:31

      bez přezdívky

      Účetní doklady se archivují dle jednotlivých druhů chronologicky za sebou. Doklady jsou čáslovány číselnými řadami dle jednotlivých druhů, tzn přijaté faktury, vydané faktury, pokladní doklady, interní doklady, bankovní doklady. Jelikož se vedete účetnictví, v knize závazků a pohledávek se uvádí datum úhrady jednotlivých faktur.
      Kopírování dokladů se doporučuje u pokladních účtenek, tzv. termotisky např. benzin. Zákon o účetnictví v § 31 a 32 popisuje úschovu účetních záznamů.
      Pokud společníkovi je vyplácen podíl na zisku s.r.o. je daněn srážkovou daní.

    • 2. 2. 2012 0:38

      bez přezdívky

      Jak dlouho je povinnost archivovat doklady u běžného živnostníka či sdružení fyz. osob? Můžu např. 5.let staré doklady skartovat?

      Děkuji za odpověď

      H.

    • 2. 2. 2012 3:54

      Rop

      To je mi zase odpověď že by jeden brečel ... vlastně brečíme dva ...

      Martina Nováková:
      1. číslování dokladů není nikde stanoveno. Můžete mít klidně všechny doklady v jedné řadě. Tady jde spíš o orientaci v nich a mimo jiné o prokázání, že jste třeba nějakou vydanou fakturu "nezašila". Proto se většinou rozdělují PF a VF zvláštní číselnou řadou. Pokladní doklady má spousta lidí v jedné číselné řadě, někdo zase rozděluje jednu číselnou řadu pro PPD a VPD.

      2. Určitě to nutné není. Nevím o nikom kdo to dělá. Jenom je třeba mít přehled, co je a co není zaplaceno a to nejenom na úrovni syntetického účtu 311 nebo 321.

      3. Není. Ale zkuste si po roce přečíst účtenku z termopapíru. Takže pokud chcete uspět u kontroly FÚ tak minimálně ty na termopapíru okopírovat.

      4. Nebude. V běžném období bude zisk celý v s.r.o. a v následujícím období pokud se společníci dohodnou na výplatě podílů tak podíl je sražen srážkovou daní a do přiznání již nevstupuje.

      Honza Marek: obecně doklady je třeba uchovávat alespoň po dobu kdy může být stanovena daň. Obecně to jsou 3 roky od podání přiznání, ale může se to protáhnout až na deset let (a v případě uplatnění ztráty z minulých let až na 15 let). Řeší to § 148 daňového řádu. A pak existují předpisy, které určují jak se mají skladovat doklady z důvodu jiné evidence ... například mzdová až 50 let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).