Hlavní navigace

Opakované dovozy z třetích zemí

 • (neregistrovaný) 86.49.74.---

  7. 2. 2013 11:37

  Dobrý den.
  Pravidelně dovážím do České republiky drobné zboží. Původ zboží – třetí země mimo EU.

  Jako tuzemská OSVČ, plátce DPH používám účetní software daňová evidence, využívám jen sestavy potřebné pro záznamní povinnost a pomocnou evidenci k DPH. Náklady pro účely DPFO vykazuji procentem z příjmů. Důvodem registrace k DPH je výše obratu.

  Z jednotlivých kusů dovezeného zboží vytvořím sadu, komplet, případně takové sadě přidám nějakou informační hodnotu a zboží dále v tuzemsku prodávám. (Pro rok 2013 je každý prodej zdaněn 21% DPH)
  Obvyklá hodnota zásilky ze třetí země je do 22 EUR včetně dopravy a balného.
  Zaplacenou cenu možno doložit bankovním výpisem České banky nebo výpisem PayPal.
  Faktury od dodavatelů neexistují, bývají to drobné firmy nebo soukromé osoby.

  Takových zásilek mohou na mou adresu přijít až stovky měsíčně od různých dodavatelů.
  Celní pošta Praha 120 zásilky propustí do volného oběhu s razítkem „Bez cla“ i v případě že součástí adresy je moje IČ a DIČ.
  Nemám tedy v ruce žádný doklad který by mě chránil před případným nařčením z pašování, případně daňového úniku ze strany státní správy.
  Nemohu prokázat ani legálnost nabytí zboží.

  Pro představu:
  měsíčně přijde 100 zásilek, každá s cenou dejme tomu 20 EUR od různých dodavatelů.
  To je roční objem dovozu cca 600000 Kč bez jakýchkoli dokladů v 1200 zásilkách od různých dodavatelů.

  Prosím můžete mi poradit zda postupuji v souladu se zákony, případně jakým způsobem tuto situaci ošetřit abych se nevystavoval možným represím ze strany kontrolních orgánů státní správy?
  Pomohlo by například kdybych archivoval všechny obaly zásilek na kterých je razítko celnice? Doposud obaly vyhazuji.

  Děkuji za Vaši odpověď,

  s pozdravem
  Pavel Rybka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 2. 2013 16:52

   bez přezdívky

   Dobrý den pane Rybko,

   limit pro osvobození dováženého zboží se značně snížil - z částky 150 EUR, která platila do 31. 3. 2011, na částku 22 EUR. V tomto případě tedy dochází k odlišnému osvobození daného zboží pro účely zákona o DPH a pro účely celních předpisů (tam částka 150 EUR zůstala), kdy tedy pro účely zákona o DPH platí pro osvobození limit 22 EUR. V případě že zboží nepřekročí hodnotu 22 EUR, plátci daně nevzniká daňová povinnost z dovozu zboží. Dle ustanovení § 38 ost. 1 zákona o DPH je základem daně při dovozu zboží kromě hodnoty zboží i vedlejší náklady (např. clo, balné, doprava atd.) V případě, že základ daně by byl vyšší než 22 EUR, vzniká plátci daně daňová povinnost z dovozu zboží, pokud toto zboží není osvobozeno jiným způsobem dle ustanovení § 71 zákona o DPH. Pro absolutní jistotu, že Vám z žádného dovozu nevzniká povinnost přiznat daň bychom doporučili vést si vedle záznamní povinnosti k DPH i tabulku s jednotlivými dovozy, kde by bylo vidět, že nebyla překročena hodnota zboží včetně vedlejších nákladů nad 22 EUR. Jak vyplývá z dotazu, hodnotu zásilky lze doložit platbou z účtu, archivujte tedy výpisy. Zřejmě existují i nějaké maily, objednávky atp., které mohou sloužit jako podklad pro doložení hodnoty zásilek.

   Uvádíte, že jste OSVČ, která vykazuje své náklady procentem z příjmů (vedete daňovou evidence). Domnívám se, že z hlediska daně z příjmů není nutné dokládat náklady, které Vám vznikly s dovozem zboží, neboť náklady vykazujete v paušální výši % z Vašich příjmů. Na druhou stranu se domnívám, že byste měl dokázat např. původ zboží, způsob jeho nabytí atd. Neuvádíte, o jaké zboží se jedná, takže nelze na Váš dotaz zcela reagovat. Pokud však máte nějaké pochybnosti, obraťte se na zodpovědnou osobu při dovozu zboží, a tím je celní deklarant.

   S pozdravem

   Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).