Hlavní navigace

Práce na živnost

  • (neregistrovaný)

    5. 11. 2013 17:13

    Dobrý den,

    prosila bych o radu nebo vysvětlení práce na živnost. Byla jsem na pohovoru ve firmě, která se zabývá obchodováním s produkty. Řekli mi, že budu mít fixní plat + na vyšší pozici benefity. Problém je, že je to na živnost. Na pohovoru mi to pán podal tak, že to není nic složitého, ale když jsem se poptávala členů rodiny, tak říkali, že to zas tak jednoduché není. To, že sama odvádím sociální a zdravotní je mi jasné, ale jak je to s daněním příjmu? Ve firmě prý někdo působí, že s tím nebudu mít žádnou starost, ale jak zjistí, jakou částku danit, když nebude znát moje výdaje? Musím vést nějaké zjednodušené účetnictví nebo daňovou evidenci sama? Jsem ještě náctiletá a nějak se v tom nemůžu vyznat, co by to vlastně všechno obnášelo. Pokud by mě přijali, nerada bych začala s něčím, co po čase zjistím, že prozatím nezvládnu.

    Předem děkuji všem za rady :)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 11. 2013 3:42

      ivzez

      Vysvětlení je jednoduché: "Práce na živnost" neexistuje.

      Máte dvě možnosti:
      1. uzavřít s firmou pracovní smlouvu, DPČ nebo DPP - pak půjde o práci (zaměstnání).
      2. podnikat vlastním jménem na vlastní náklady (SVČ).

      > ...ale když jsem se poptávala členů rodiny, tak říkali, že to zas tak jednoduché není. To, že sama odvádím sociální a zdravotní je mi jasné, ale jak je to s daněním příjmu? Ve firmě prý někdo působí, že s tím nebudu mít žádnou starost, ale jak zjistí, jakou částku danit, když nebude znát moje výdaje? Musím vést nějaké zjednodušené účetnictví nebo daňovou evidenci sama? Jsem ještě náctiletá a nějak se v tom nemůžu vyznat, co by to vlastně všechno obnášelo. Pokud by mě přijali, nerada bych začala s něčím, co po čase zjistím, že prozatím nezvládnu.

      V případě zaměstnání můžete zaměstnavatele do 15. února písemně požádat o provedení ročního zúčtování daně z příjmu.

      V případě SVČ si sama podáte daňové přiznání.

      ---
      Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.

      Já bych firmě, která obchází platnou legislativu (zaměstnání lze vykonávat pouze podle zákoníku práce), nevěřila.
      To, co popisujete mi zavání Švarc systémem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).