Hlavní navigace

DPH

  • (neregistrovaný) 94.229.92.---

    18. 11. 2013 11:12

    Dobrý den,
    pokusím se stručně vylíčit situaci. Podnikám s otcem ve sdružení podnikatelů už asi 10 let, od začátku jsme byli plátci DPH.  Poté co se snížil prodej, jsme v 3/4 2009 přestali být plátci DPH,  neboť jsme nedosahovali obratu 1 000 000,-Kč a dovoz materiálu ze zahraničí byl do objemu 326 000,-Kč.
    Celou dobu odebíráme materiál od jedné polské firmy, jsou to jednorázové nákupy (za hotové/cca 3x ročně) bez smlouvy. Přepravní firmě jsme poskytovali tyto dokumenty: OSVĚDČENÍ O REGISTRACI K DPH a ŽIVNOSTENSKÝ LIST, v době kdy jsme již nebyli plátci DPH, jsme předkládali pouze ŽIVNOSTENSKÝ LIST.  Písemně jsme je o změně DPH neinformovali, ale oni od nás za celou dobu nevyžadovali žádné jiné dokumenty ani VAT, až nyní, když nastala finanční kontrola. Při kontrole bylo zjištěno, že i když jsme již nebyli plátci DPH, stále nám od roku 2009 fakturovali bez DPH a tudíž po nich FÚ žádá za tyto faktury zpětně doplatit DPH.
    Polská firma se na nás obrátila s tím, že budou chtít zpětně od nás doplatky DPH zaplatit. Vzhledem k tomu, že je to již od roku 2009, můžou tyto částky být likvidační!  Jsme ochotni přistoupit k narovnání za rok 2013, ale co ostatní roky? Mohou vyvíjet v rámi EU nějaké právní kroky? Mají na takové jednání vůbec nárok? Z mého hlediska jsou sami zodpovědni za nesprávné fakturace, vždy jsme jim zaplatili konečnou částku na faktuře a tuto akceptovali.
    Moc děkuji za Vaši odpověď.
    S pozdravem
    Mazurová Soňa

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 11. 2013 0:25

      bez přezdívky

      Dobrý den paní Mazurová,

      dodání zboží do jiného členského státu je osvobozeno jen v případě, že je dodáváno plátci registrovanému v jiném členském státě. To vyplývá z českého zákona o DPH (§ 64); obdobné tvrzení obsahuje rovněž Směrnice 2006/112/ES, která upravuje DPH na celoevropské úrovni. (Rozdíly v dikci Směrnice a našeho § 64 se pro Váš případ nemá smysl zabývat, i když tam jsou).

      Ve Směrnici bychom relevantní ustanovení našli v Ćláncích 138 a 139.

      Článek 139 říká, že členské státy osvobodí dodání zboží, které bylo odesláno nebo přepraveno do jiného čl. státu a odběratelem je jiná osoba povinná k dani. Pro Váš případ je ještě důležitější navazující článek 139, dle kterého se OSVOBOZENÍ NEVZTAHUJE na dodání zboží osobě povinné k dani (tedy podnikateli), pro niž dodávka zboží NENÍ PŘEDMĚTEM DANĚ.

      Pokud jste tedy skutečně splnili parametr českého zákona o DPH uvedený v § 2a ZPDH, a tedy hodnota z Polska pořízeného zboží nepřekročila 326 000 Kč (součet za daný a předchozí rok), potom bylo pořízené zboží mimo předmět české DPH. Polský dodavatel je v takovém případě jednoznačně povinen odvádět DPH z takové dodávky v Polsku. Podmínek je ještě více - zboží nesmí podléhat spotřební dani, nesmí jít o nové dopravní prostředky, ale to zřejmě splňujete.

      To, zda může dodavatel nyní požadovat úhradu daně z přidané hodnoty od Vás, je spíše otázka právní, tj. závisí zejména na tom, jakou cenu jste měli s dodavatelem sjednánu. Pokud byla cena sjednána včetně DPH, domníváme se, že z polský dodavatel nemá právo po Vás vymáhat daň, kterou měl odvést v Polsku. Pokud jde o Vaši dobrou vůli nahradit dodavateli daň vztahující se k roku 2013, pozor na plnění bez právního titulu, které by pro Vás bylo nedaňovým nákladem.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).