Hlavní navigace

Záloha na daň

  • (neregistrovaný) 94.112.255.---

    16. 12. 2013 8:45

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal, jak je to s placením zálohy na daň v případě, kdy jsem zaměstnán na HPP a zároveň si přividělávám na živnostenský list, kde uplatňuji paušální výdaje. Díky paušálním výdajům mi vychází poměr celkové daňové povinnosti z HPP vůči OSVČ cca 80-20 (tedy 80% daň z příjmů ze zaměstnání a jen 20% daň z příjmů z podnikání). Celková daň přesáhla 30000, a tak mi vznikla povinost platit zálohy na daně. U zaměstnavatele mám podepdané prohlášení, a tak zálohy za daň z příjmů ze zaměstnátní platí on. Jak se v tomto případě provádí výpočet zálohy za OSVČ. Je to stále oněch 40% z CELKOVÉ daňové povinnosti i přesto, že daň z OSVČ za celý rok nepřekročí 20% celkové daně?

    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 12. 2013 10:56

      bez přezdívky

      Dobrý den pane Nádraský,

      ve Vašem případě zřejmě nebudete muset platit zálohy z titulu výkonu samostatné výdělečné činnosti, resp. budete je platit v poloviční výši. Neporovnáváme daň vztahující se k zaměstnání a k podnikání, ale dílčí daňového základy. Vycházíme z ustanovení § 38a zákona o daních z příjmů, dle kterého poplatník neplatí zálohy, pokud dílčí daňový základ z příjmů ze závislé činnosti je roven nebo přesahuje 50 % celkového daňového základu. Činí-li základ daně z příjmů ze závislé činnosti 15 % a více, ale méně než 50 %, platíte zálohy v poloviční výši.

      Samotná výše zálohy z titulu OSVČ je závislá na poslední známé daňové povinnosti (= naposledy vyměřená daň). Pokud nepřesáhla 30 000 Kč (daň z celkového daňového základu), zálohy se neplatí. Pokud daň přesáhla 30 000 Kč, ale nepřesáhla 150 000 Kč, zálohy se platí ve výši 40 % z naposledy vyměřené daně. Pokud daň přesahuje 150 000 Kč, zálohy se platí ve výši 1/4 naposledy vyměřené daně. Vazba na "naposledy vyměřenou daň" je v zákoně uvedena pro případ dodatečných daňových přiznání, kdy se po jejich podání mění i výše splatných záloh. Obvykle je tedy základem pro výpočet zálohy na daň uvedené v řádném daňovém přiznání.

      Z § 38a ZDPř rovněž vyplývá splatnost záloh. Zálohy ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti jsou splatné do 15. června a 15. prosince (pokud je zdaňovacím obdobím standardně kalendářní rok a např. neúčtujete v hospodářském roce).

      S přátelským pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).