Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

  • (neregistrovaný) 93.95.38.---

    6. 1. 2014 11:31

    Dobrý den,
    jsem fyzická osoba mající příjmy podle §7 a naskytla se mi příležitost provést činnost, na kterou potřebuji uzavřít Dohodu o provedení práce s jinou fyzikou osobou, v současné době nezaměstnanou, která nemá živnostenské oprávnění.
    Vzhledem k tomu, že se jedná o činnost jejíž odměna je nižší než 10 000 Kč, je povinnost odvést pouze 15% daň z příjmu, kterou dané osobě ze smluvené částky za provedení práce odpočítám.    Jde mi o to, jakým způsobem mám prakticky tuto daň za danou osobu odvést. Ihned extra v daném měsíci nebo postačí standardně platit jen své zálohy?
    Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
    Petr Laník

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 1. 2014 12:03

      bez přezdívky

      Dobrý den pane Laníku,

      ve smyslu ustanovení § 36 odst. 2 písm. p) v návaznosti na ustanovení § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů platí, že pokud zaměstnanec pracuje na dohodu o provedení práce a nemá podepsané prohlášení k dani podle ustanovení § 38k zákona o daních z příjmů, sráží mu zaměstnavatel tzv. srážkovou daň ve výši 15 %. Tento postup se od roku 2014 týká měsíčních příjmů do 10 000 Kč.

      Podle ustanovení § 36 zákona o daních z příjmů je povinen srážku provést plátce daně (zaměstnavatel), a to při výplatě, poukázání nebo připsání úhrady ve prospěch poplatníka. Plátce (tedy Vy) je povinen sraženou daň odvést svému místně příslušnému správci daně do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byl povinen provést srážku. Z tohoto důvodu si musíte podat u svého místně příslušného správce daně přihlášku k registraci k dani z příjmů jako plátce daně z příjmů vybírané zvláštní sazbou daně. Pro úplnost Vás upozorňujeme na to, že plátce daně je povinen dle ustanovení § 38d zákona o daních z příjmů po uplynutí kalendářního roku podat tzv. Vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně.

      Ve Vašem případě se ale domnívám, že bude pro poplatníka (pokud se nejedná o starobního důchodce) výhodnější podepsat výše zmíněné prohlášení k dani. Podepsat ho u Vás zaměstnanec může, pokud ho u jiného plátce daně nepodepsal na stejné období kalendářního roku. Pak mu bude sražena nikoliv srážková daň, ale "zálohová daň" (opět je sazba daně 15 %), přičemž zaměstnanec může uplatnit tzv. slevy na dani, které budou částku daně snižovat. Uplatní-li zaměstnanec tzv. základní slevu na poplatníka ve výši 2 070,- Kč, záloha na daň v případě příjmů z dohody o provedení práce do 10 000,- Kč měsíčně tak bude nulová.

      V tomto případě by to ale pro Vás (plátce daně) znamenalo podat u svého místně příslušného správce daně přihlášku k registraci k dani z příjmů jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků. Dále obecně platí, že plátce daně má povinnost srazit zálohu při výplatě nebo připsání příjmů ze závislé činnosti dle ustanovení § 38h odst. 7 zákona o daních z příjmů. Poplatník může požádat plátce daně do 15. února po uplynutí zdaňovacího období o roční zúčtování záloh na daň z příjmů. Roční zúčtování je plátce daně povinen provést nejpozději do 15. března po uplynutí zdaňovacího období. Zda bude mít smysl dělat roční zúčtování, bude záležet na konkrétní situaci poplatníka, na jeho celkových příjmech dosažených za celé zdaňovací období.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).