Hlavní navigace

Vedlejší OSVČ. Daňové přiznání 2012 a přechod na plátce DPH.

• (neregistrovaný) 46.229.116.---

12. 12. 2011 13:25

Dobrý den,

chtěl bych se, prosím Vás, zeptat... Jsem zaměstnaný na HPP. K tomu podnikám od poloviny roku 2011 na OSVČ vedlejší - zprostředkování obchodu a služeb. Z této vedlejší OSVČ činnosti mám průměrně jednu fakturu příchozí a jednu odchozí měsíčně ve výši obratu 125 000 - 245 000 kč. Zeptám se pro dva případy.

1) zisk z jedné "otočky" (nákup a opětovný prodej) je měsíčně cca 2 500,- Kč. Tedy roční přivýdělek je cca 30 000,- kč. Jak a jestli vůbec budu platit daně a jak je to při této výši s platbami zdr. pojišťovně,OSSZ a fin. úřadu?

2) zisk z jedné "otočky" je cca 80 000 - 160 000 kč. Tady předpokládám zdr. pojišťovně těch 13,5% z 50% zisku, jak je to s OSSZ a daní z příjmu?

Dále by mě prosím zajímalo, v obou případech asi budu muset od nového roku 2012 přejít na status Plátce DPH. Jak a kde to musím zařídit a co to pro mně bude v běžné praxi znamenat? Je nutný přechod i v případě 1.?

Mockrát děkuji a přeji pěkný den,

Vladimír

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 12. 2011 16:42

autorka

Dobrý den,
      > 1) zisk z jedné "otočky" (nákup a opětovný prodej) je měsíčně cca 2 500,- Kč. Tedy roční přivýdělek je cca 30 000,- kč. Jak a jestli vůbec budu platit daně a jak je to při této výši s platbami zdr. pojišťovně,OSSZ a fin. úřadu?

Samozřejmě se jako podnikatel s řádným živnostenským oprávněním přihlásíte na ČSSZ, ZP a finanční úřad. Zálohy platit nemusíte. Po skončené období podáte daňové přiznání a přehledy ČSSZ a ZP. Platíte dle výše daňového základu (příjmy - výdaje). V případě sociálky při nepřekročení rozhodné částky cca 60 tisíc ročně OSVČ vedlejší neplatí.

> 2) zisk z jedné "otočky" je cca 80 000 - 160 000 kč. Tady předpokládám zdr. pojišťovně těch 13,5% z 50% zisku, jak je to s OSSZ a daní z příjmu?

Zdravotní pojištění je správně, sociální z 50 % zisku 29,2 %. V případě OSVČ vedlejší bez doplatku do minima. U daní záleží na výši příjmu ze zaměstnání a uplatněných slev a daňových zvýhodnění. Příjmy se sečtou. Obecně počítejte 15 % ze zisku.

> Dále by mě prosím zajímalo, v obou případech asi budu muset od nového roku 2012 přejít na status Plátce DPH. Jak a kde to musím zařídit a co to pro mně bude v běžné praxi znamenat? Je nutný přechod i v případě 1.?

Nevidím důvod pro povinnou registraci, pokud se tedy nejedná např o služby poskytnuté do EU. Hranice obratu je 1 000 000 Kč za dvanáct měsíců bezprostředně předcházejících.

Dagmar Kučerová

• 15. 12. 2011 20:03

bez přezdívky

> Dále by mě prosím zajímalo, v obou případech asi budu muset od nového roku 2012 přejít na status Plátce DPH. Jak a kde to musím zařídit a co to pro mně bude v běžné praxi znamenat? Je nutný přechod i v případě 1.?

Nevidím důvod pro povinnou registraci, pokud se tedy nejedná např o služby poskytnuté do EU. Hranice obratu je 1 000 000 Kč za dvanáct měsíců bezprostředně předcházejících.

Dagmar Kučerová

Dobrý den, paní Kučerová,

předem chci poděkovat za informace, které jste mi napsala, jen prosím o upřesnění u této věci. Obraty v příštím roce budou určitě nad milion. Píšete, za dvanáct měsícu předcházejících, tedy by to bylo třeba přejít někdy v červnu, kdy mému podnikání uplyne rok, nepletu-li se..

Řekněme, že bych přešel již od ledna 2012 dobrovolně, jaké změny mě budou čekat? To budu dávat daňové přiznání a přehledy ZP a OSSZ čtvrdletně stylem stejným, jako u klasického ročního přiznání? Budu to muset takto dělat i při té zmiňované variantě, kdy budu mít obrat nad milion a roční zisk cca 30 000?

Přechod na plátce DPH je zdarma a vyřízen na počkání na FÚ?

Děkuji moc,

Vladimír

• 16. 12. 2011 9:59

L. (neregistrovaný) 90.179.215.---

Zdravím.

To pletete dohromady hrušky s jablky. Přiznání k dani z příjmu + roční přehledy na OSSZ a ZP se podávají jen 1x ročně. To, co plátci DPH podávají čtvrtletně, je přiznání k DPH. Můžete být plátce DPH čtvrtletní (při obratu do 10 milionů) nebo měsíční (při obratu nad 10 milionů). Čtvrtletní plátci podávají přiznání k DPH čtvrtletně (vždy zpětně za předchozí čtvrtletí, tedy např. v dubnu za měsíce leden až březen), měsíční plátci podávají přiznání každý měsíc. Zároveň s podáním přiznání k DPH musíte samozřejmě i zaplatit DPH finančnímu úřadu.

Za registraci k DPH se neplatí, jen vyplníte na FÚ příslušný formulář. Dobrovolná registrace plátce DPH může být výhodná, pokud jsou vaši zákazníci též plátci DPH. Jinak bych počkala až překročíte daný limit a pak se teprve zaregistrovala (již povinně).

• 29. 12. 2011 13:45

bez přezdívky

Dobrý den,

již jsem se registroval k platbě DPH. Mám ještě jednu otázku. Dovážím zboží ze zemí třetího světa. Řekněme, že zaplatím za zboží 100 000 kč, tedy na vstupu do Čech zaplatím DPH 2O%, tedy 20 000 kč. Pak ale zboží prodám za řekněme 200 000 Kč s tím, že do faktury napíšu jen pozn. vč. DPH a dané DPH ( cca 40 000,-) již platit nemusím? Tak mi to bylo polopaticky řečeno na FÚ... přijde mi to zvláštní...

děkuji za radu,

Vladimír

• 29. 12. 2011 14:30

Rop

Postup je tento:
      1. povinnost odvést daň při dovozu (+20 000 Kč)
      2. možnost si uplatnit nárok na odpočet daně při dovozu (-20 000 Kč)
      3. povinnost odvést daň při prodeji (+40 000 Kč)

Čili při dovozu odvedete daň, kterou si můžete ve stejném daňovém přiznání i odečíst. Vy tu možnost budete mít vždy, ale například pokud byste byl lékař a použité zboží by bylo určeno pro zdravotnictví (například sterilní rukavice) tak ten tu možnost odpočtu ze zákona nemá. Proto je tam princip plus a mínus a výsledný efekt nula.

Při prodeji DPH odvést musíte pokud to není osvobozeno (což pokud je to běžné zboží tak osvobozeno není).

Takže výsledkem této transakce bude odvod 20 000 Kč DPH státu (což je 20 % z vaší přidané hodnoty 100 000 Kč - proto to je daň z přidané hodnoty).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).