Hlavní navigace

Výměna zboží

  • (neregistrovaný)

    18. 1. 2012 8:40

    Dobré ráno, předem díky za to jak nám všem pomáháte :)
    Mám eshop jako vedlejší příjem, neplátce DPH
    Potřebuji poradit jak účtovat tuto situaci:

    Zákazník si objednal zboží, při jeho odeslání jsem vystavila fakturu, která byla řádně uhrazena. To celé zaúčtováno. Nyní chce zákazník zboží vyměnit za jinou velikost, cena se nemění. Tedy mám vystavit další fakturu s novým zbožím na nulovou hodnotu? A co se zbožím co se mi vrátí? Jak zaeviduji to? Potřebuji z těch záznamů umět za čas jasně vyčíst, kam se které zboží podělo . . .

    Vedu deník příjmů, výdajů a knihy závazků a pohledávek. Ještě jednou díky :)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 1. 2012 16:43

      bez přezdívky

      Vystavíte dobropis = minusová faktura a řádnou fakturu. Tak se Vám to dostane i do skladové evidence a budete vědět, co se se zbožím stalo. Dobropis a fakturu započtete.

    • 19. 1. 2012 8:52

      marie (neregistrovaný)

      No a nebude vadit, když datum příchodu platby na účet bude nižší než datum druhé vystavené faktury?

      První Fa jsem vystavila 6.1. platba došla 18.01., týž den zákaznice telefonovala, že by potřebovala zboží vyměnit za jinou velikost, stejné ceny.
      Tedy až se mi vrátí zboží zpět vystavím dobropis (řekněme, že by to mohlo být 20.01.) a zároveň vystavím novou fakturu. Teď mě napadlo, na tu novou fakturu bych mohla dát poznámku ,,placeno, nehraďte" a bylo by po problému. Že ano? Bylo by to tak správně?

      děkuji :)

    • 19. 1. 2012 9:00

      marie (neregistrovaný)

      ještě doplním otázkou: dobropis se vydává pod stejným číslem fa na kterou se váže? Nebo pokračuji  v číselné řadě? A ta nová vystavená faktura?      Počítám, že Var. symbol je všude stejný, aby to sedělo s bankovním výpisem . . .

      ještě jednou děkuji

    • 20. 1. 2012 8:33

      bez přezdívky

      Dobropis se vystaví pod novým číslem, v textu uvedete, že e jedná o dobropis k faktuře č. ... Další faktura bude mít nové číslo. Dobropis s fakturu zašlete s vyměněným zbožím zákaznici. Můžete ji přiložit poznámku, že zboží je již uhrazeno, jedná se o výměnu.
      Každý doklad, který se vystavuje, musí mít své číslo, tj. musí být identifikovatelný. Budete-li vystavovat doklady pod stejnými čísli nikdy nic nedohledáte a jenom si způsobíte zmatek a navíc se dostanete do rozporu se zákonem.   

    • 20. 1. 2012 10:46

      Rop

      Já jenom podotknu, že paní Marie není plátcem DPH.

      Tak bych to s tím číslováním dokladů až do situace rozporu se zákonem nedoháněl a už vůbec bych nepoužíval pojem "dobropis".

    • 23. 1. 2016 11:46

      Martin Hanus (neregistrovaný)

      Dobrý den.. je mozne vystavit dobropis kde neni znamenko minus? Vsude se uvadi s minusem, ale firma mi tvrdi ze jejich ucetnictvi tak nefunguje. Na me to ale pusobi jakoze penize nedostanu zpatky ale ze si pres dobropis vybiram nahradu zbozi - tam je uveden ten samy notebook ktery jsem vracel. Diky za odpoved!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).