Hlavní navigace

Základní kapitál a vklady

Společnost s ručením omezeným – rekodifikace práva od 1.1.2014

Od 1.1.2014 činí minimální výše vkladu u společnosti s ručením omezeným dle zákon o obchodník korporacích (ZOK) pouze 1,– Kč, což znamená, že i základní kapitál může být nově tvořen částkou ve výši pouhé 1,–- Kč, má-li společnost jediného společníka.

Jedná se tak o klíčovou změnu úpravy základního kapitálu oproti úpravě platné do 31.12.2013, která vyžadovala základní kapitál alespoň ve výši 200.000,– Kč. Společnost s ručením omezeným se nyní tak více otevírá živnostníkům, pro které složení dosavadní výše základního kapitálu představovalo často finanční překážku.

Základní kapitál tímto ovšem taktéž ztratil svou (ne nijak velkou) garanční roli, která je nově nahrazena jinými režimy ochrany věřitelů, jakými jsou např. test insolvence či přísnější pravidla správy. Uvedené by mělo přispět k vyšší ochraně věřitelů především díky větší odpovědnosti jednatelů.

Co se týče otázky vkladů do společností s ručením omezeným, tak i zde došlo k určitým změnám. Vklad sice může být jak peněžitý, tak nepeněžitý, avšak nepeněžitým vkladem nesmí být práce, služby či pohledávka společníka za společností. Znalec již však pro ocenění nepeněžitých vkladů nemusí být vybírán soudem, ale bude vybírán při zakládání společnosti samotnými zakladateli, jinak jednatelem.

Partnerka sekce, autorka textů:

činková

Mgr. Martina Činková, advokátka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).