Slovníček pojmů "R"

Rodinný dům

zákon o dani z přidané hodnoty

stavba pro bydlení, v níž je více než polovina podlahové plochy místností a prostorů určena pro bydlení. Rodinný dům může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží a podkroví.

Pramen: § 48a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Rodinný závod
ve kterém společně pracují manželé nebo alespoň s jedním z manželů i jejich příbuzní až do třetího stupně nebo osoby s manžely sešvagřené až do druhé stupně a závod je ve vlastnictví některé z těchto osob

Pramen: §700 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákona

Rodné číslo
desetimístné číslo, které je dělitelné jedenácti beze zbytku. První dvojčíslí vyjadřuje poslední dvě číslice roku narození, druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození, u žen zvýšené o 50, třetí dvojčíslí vyjadřuje den narození. Čtyřmístná koncovka je rozlišujícím znakem obyvatel narozených v témže kalendářním dnu.
ROE

Return on Equity

Return on Equity - návratnost vlastního kapitálu
ukazatel návratnosti (výnosnosti, rentability) vlastního kapitálu rovnající se podílu zisku a vlastního kapitálu

Synonyma: výnosnost

ROI

Return on Investment

Return on Investment - návratnost investice
ukazatel míry návratnosti (výnosnosti, rentability) investice rovnající se podílu průměrného ročního zisku a vložených prostředků (celkového vloženého kapitálu)

Synonyma: výnosnost

Rovné zacházení
Použije-li pojistitel jako hledisko při určení výše pojistného nebo pro výpočet pojistného plnění národnost, rasový nebo etnický původ nebo jiné hledisko odporující zásadě rovného zacházení podle jiného zákona, nepřihlíží se ke zvýšení pojistného ani ke snížení pojistného plnění na základě těchto hledisek. To platí i v případě, je-li jako hledisko při určení výše pojistného nebo pro výpočet pojistného plnění použito těhotenství nebo mateřství.

Pramen: § 2769 odst. 1) zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákona

Rovnoměrné odpisování
takové odpisování, při kterém jsou odpisy ve všech obdobích stejné (výjimkou mohou hraniční období)
Rovnovážná cena
cena, při níž je trh v rovnováze

při rovnovážné ceně nedochází k tlakům na její zvýšení (převis poptávky) ani k tlakům na její snížení (převis nabídky).
- tento diagram se může nazvat Marshallovy nůžky

Rozestavěná budova
budova v alespoň takovém stupni rozestavěnosti, že již je patrné stavebně technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží, pokud jí dosud nebylo přiděleno číslo popisné nebo evidenční, a u budovy, které se číslo popisné nebo evidenční nepřiděluje, pokud dosud nebylo započato s jejím užíváním
Rozestavěný byt
místnost nebo soubor místností, určených v souladu se stavebním povolením k bydlení, pokud je rozestavěn v domě, který je alespoň v takovém stupni rozestavěnosti, že je již navenek uzavřen obvodovými stěnami a střešní konstrukcí
Rozestavěný nebytový prostor
místnost nebo soubor místností, určených v souladu se stavebním povolením k jiným účelům než k bydlení, pokud je rozestavěn v domě, který je alespoň v takovém stupni rozestavěnosti, že je již navenek uzavřen obvodovými stěnami a střešní konstrukcí
Rozhlasové a televizní vysílání
prvotní šíření původních rozhlasových a televizních programů a služeb přímo souvisejících s programy, včetně teletextu v analogovém televizním vysílání, určených k příjmu veřejností v podobě chráněné nebo nechráněné systémem podmíněného přístupu, prostřednictvím sítí elektronických komunikací
Rozhodčí doložka

Rozhodčí doložka je zvláštní doložka ve smlouvě, která zakládá pravomoc rozhodců k rozhodování případných sporů z této smlouvy vzniklých, a to na místo obecných soudů. Přináší to pro účastníky smlouvy rychlé a spravedlivé řešení jejich sporů.

Rozhodčí řízení je upraveno v zákoně č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o rozhodčím řízení“).

Rozhodčí smlouva se může týkat

  1. jednotlivého již vzniklého sporu (smlouva o rozhodci), nebo
  2. všech sporů, které by v budoucnu vznikly z určitého právního vztahu nebo z vymezeného okruhu právních vztahů (rozhodčí doložka).

Rozhodčí smlouva musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná.

Jména osob rozhodců nemusí být v rozhodčí doložce přesně určena, postačí způsob jejich určení. V případě absence ustanovení o počtu a způsobu určení rozhodců stanoví podpůrný postup zákon o rozhodčím řízení - nemá-li rozhodčí smlouva ustanovení o počtu rozhodců a způsobu určení rozhodců, jmenuje každá ze stran jednoho rozhodce a tito rozhodci volí předsedajícího rozhodce. V případě nečinnosti vyzvané strany ke jmenování rozhodce může její projev vůle nahradit obecný soud.

Strany se mohou dohodnout na postupu, kterým mají rozhodci vést řízení. Otázky řízení mohou být rozhodnuty předsedajícím rozhodcem, jestliže k tomu byl zmocněn stranami nebo všemi rozhodci. Není-li dohody, postupují rozhodci v řízení způsobem, který považují za vhodný. Vedou rozhodčí řízení tak, aby bez zbytečných formalit a při poskytnutí stejné příležitosti k uplatnění práv všem stranám byl zjištěn skutkový stav věci potřebný pro rozhodnutí sporu.

Díky tzv. newyorské smlouvě je rozhodčí nález bez dalšího soudně vykonatelný ve více jak 130 státech světa (oproti klasickému soudnímu rozhodnutí) včetně ČR.

Standardizovaná rozhodčí doložka může znít následovně:
Všechny spory z této dohody rozhodne Rozhodčí soud České republiky a Slovenské republiky při IAL SE podle jeho Jednacího řádu jedním rozhodcem jmenovaným předsedou rozhodčího soudu. Rozhodčí řízení bude konáno bez nařízení ústního jednání, odůvodnění rozhodčího nálezu není třeba. Strany pověřují rozhodce k rozhodnutí podle zásad spravedlnosti.

Pramen: LEGAL LISSE, advokátní kancelář

Rozhodné období

pro účely zákoníku práce

Není-li v zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pramen: § 354 Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Rozhodný den

zákon o obchodních korporacích

znamená, že určitá osoba má práva, která je oprávněna vykonávat k určitému dni stanovenému tímto zákonem o obchodních korporací, stanovami nebo rozhodnutím valné hromady

Pramen: § 284 zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích

Rozhodný podíl na hlasovacích právech společnosti

zákon o nabídkách převzetí

podíl na hlasovacích právech cílové společnosti představující alespoň 30 % všech hlasů spojených s účastnickými cennými papíry vydanými cílovou společností

Pramen: § 2 odst. 6) zákona č. 104/2008 Sb.

Rozhodný příjem

zákonu o evidenci tržeb

Rozhodným příjmem se pro účely tohoto zákona rozumí
a) u poplatníka daně z příjmů fyzických osob příjem ze samostatné činnosti, která je podnikáním, s výjimkou příjmu
1. není předmětem daně z příjmů
2. je z hlediska obvykle přijímaných tržeb ojedinělý
3. podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně
b) u poplatníka daně z příjmů právnických osob příjem z činnosti, která je podnikáním, s výjimkou příjmu
1. není předmětem daně z příjmů
2. je z hlediska obvykle přijímaných tržeb ojedinělý
3. podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně
4. podléhá dani ze samostatného základu daně.
Rozhodování

v managementu

proces výběru mezi alespoň dvěma možnými variantami jednání
Rozhodování per rollam

zákon o obchodních korporacích

znamená rozhodování (hlasovaní) pomocí oběžníků, korespondencí, dopisů (písemně)

s.r.o.: nevyloučí-li společenská smlouva rozhodování mimo valnou hromadu (dále také jen "rozhodování per rollam"), zašle osoba oprávněná svolat valnou hromadu návrh rozhodnutí na adresu uvedenou v seznamu společníků nebo jiným způsobem určeným společenskou smlouvou.
a.s.: připouští-li stanovy společnosti rozhodování per rollam, zašle osoba oprávněná ke svolání valné hromady všem akcionářům návrh rozhodnutí.
družstvo: ořipouští-li stanovy družstva rozhodování per rollam, zašle družstvo nebo osoba oprávněná ke svolání členské schůze všem členům návrh rozhodnutí. rozhodování per rollam nelze použít při rozhodování delegátů.

Pramen: § 175, § 418, § 652, zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích

Rozhrady
ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné

Pramen: §1024 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákona

Rozhraní

zákon o elektronických komunikacích

1. koncový bod veřejné pevné komunikační sítě,
2. rozhraní pro propojování veřejných komunikačních sítí nebo přístup k nim, nebo
3. rádiové rozhraní pro cestu rádiových vln mezi rádiovými zařízeními (koncový bod veřejné mobilní sítě) a jeho technické specifikace
Rozmnoženina pro autora
Lze-li to na nabyvateli licence k rozmnožování autorského díla spravedlivě požadovat a je-li to obvyklé, poskytne nabyvatel autorovi na své náklady alespoň jednu rozmnoženinu autorova autorského díla z rozmnoženin jím pořízených na základě příslušné licence.

Pramen: § 2377 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákona

Rozmnožování díla

autorský zákon

rozmnožováním díla se rozumí zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla nebo jeho části, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě.

Pramen: § 13 zákona č. 121/2000 Sb.

Rozpětí řízení
počet přímo podřízených pracovníků jednomu nadřízenému
Rozsah živnostenského oprávnění

živnostenský zákon

rozsah živnostenského oprávnění (dále jen "rozsah oprávnění") se posuzuje podle předmětu podnikání uvedeného ve výpisu s přihlédnutím k ustanovením této části. živnostenské oprávnění k výkonu živnosti volné opravňuje k výkonu činností uvedených v příloze č. 4 k tomuto zákonu.

podnikatel provozující živnost, která spočívá v obchodní činnosti, je oprávněn, zůstane-li zachována povaha živnosti, také:

a) pronajímat zboží
b) zprostředkovávat koupi a prodej zboží v jednotlivých případech
c) provádět na zboží drobné změny, jimiž zboží přizpůsobuje potřebám kupujícího na jeho žádost
d) provádět montáž zboží dodaného zákazníkovi, pokud může být provedena jednoduchými operacemi bez zvláštních odborných znalostí
e) provádět výměnu vadných součástí u dodaného zboží, pokud může být provedena jednoduchým způsobem bez zvláštních odborných znalostí

Pramen: § 28 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání

  • Na této stránce naleznete náš slovníček pojmů. V případě, že daný pojem, který potřebujete vysvětlit, v seznamu nenajdete, můžete se na něj zeptat. Můžete také vložit nový pojem i s vysvětlením. V žádném případě nekopírujte pojmy z jiných webů!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).